Kofola: Výroční zpráva může napovědět detaily o akvizicích

Analýza
Kofola zveřejnila své vybrané provozní ukazatele již 15. února. Od výroční zprávy a kompletní sady výsledků očekáváme jejich potvrzení. Předpokládáme, že tento týden ve čtvrtek (11. dubna 2024 v 17. hodin, pozn. aut.) by mohlo dojít ke zveřejnění zejména informací týkající se nedávných akvizic. A tradičně také vývoj tržeb a prodaných objemů, a to za celé první čtvrtletí.
Výroční zpráva Kofoly může napovědět detaily o akvizicích. Ilustrační foto: Kofola

Kofola reportovala za poslední kvartál loňského roku růst tržeb o 14,4 procenta na 2,07 miliardy korun. Za celý rok 2023 výnosy dosáhly 8,69 miliardy korun, což odpovídá celoročnímu zvýšení o 10,3 procenta. Zisk EBITDA je za kvartál 0,12 miliardy korun (-47,8 % y/y) a za celý rok 1,25 miliardy korun (+12,6 % y/y).

Kofola tak splnila své projekce na EBITDA 1,10-1,25 miliardy korun na horním hranici cíle. Podle našich odhadů by měla Kofola oznámit za poslední čtvrtletí loňského roku čistou ztrátu 38 milionů korun (zisk 54 mil. Kč ve čtvrtém kvartálu roku 2022) a za celý rok 2023 čistý zisk 363 mil. Kč (oproti 209 mil. Kč v roce 2022).

PSALI JSME:
Kofola: Pokles poptávky pokračuje

Kofola byla v posledním období velmi aktivní v oblasti M&A. Koupila jablečné sady, podíl na kolumbijské kávové plantáži, nápojové automaty a schválena byla také akvizice 51 procent ve společnosti Pivovary CZ (Zubr, Holba, Litovel). Budeme čekat na informace týkající se právě těchto akvizic, o jejich hospodaření či o například o možných synergiích.

Celoroční projekce: V tomto roce by měla Kofola dosáhnout EBITDA 1,55-1,80 miliardy korun a růstu tržeb 25 procent meziročně, ale včetně nedávných akvizic. Co se týká samotné Kofoly (srovnatelná data s rokem 2023) EBITDA by měla být 1,35-1,45 miliardy korun a růst výnosů o sedm procent meziročně.

PSALI JSME:
Socialistické značky, které přežily: Kofola, Tatra, Favorit a Mototechna

Náš odhad je na celkovou EBITDA 1,5-1,6 miliardy korun, což je spodní okraj cíle Kofoly. Za samotný měsíc leden reportovala Kofola růst tržeb o 26 procent meziročně a růst prodaných objemů o 11 procent meziročně. Předpokládáme, že by měla také ukázat vývoj v dalších měsících právě skončeného prvního čtvrtletí.

Zadlužení by mělo zůstat pod hladinou 3,0x (čistý dluh/EBITDA). Dividenda se čeká stejná jako loňských 13,50 korun (hrubý výnos 5 %). Co se týká dividendy, odhadujeme, že více informací bude zveřejněno později během roku, tak, jak se bude aktualizovat výhled. V loňském roce byla dividenda (13,50 Kč) schválena akcionáři v září a výplata začala v listopadu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Představenstvo Kofoly navrhuje dividendu 13,5 Kč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Společnost Holcim zveřejnila výsledky za rok 2023

Švýcarská společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, která v současnosti celosvětově zaměstnává 60 000 lidí, oznámila výsledky za rok 2023, informovala tuzemská pobočka firmy redakci …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB