Já to tedy beru, šéfe! Skoro polovina Čechů chce změnit zaměstnání

Nezaměstnanost se dlouhodobě drží na rekordních číslech a ekonomika, i přes horší prognózy šlape. Lidé se tak poohlížejí po lepší práci. Průzkum společnosti IPSOS ukázal, že v nejbližších třech měsících chce svoji práci změnit, nebo o změně uvažuje skoro polovina Čechů.
Já to tedy beru, šéfe! Skoro polovina Čechů chce změnit zaměstnání. Foto: Depositphotos.com

Lidé si dnes na trhu práce mohou výši svého platu i benefity takřka diktovat. A tak od svých současných i budoucích zaměstnavatelů chtějí nejen řádně zaplatit, více než jindy je zajímají benefity, ale rozhoduje i flexibilní pracovní doba či prostředí. Zaměstnavatelé by tak měli být ve střehu. Z průzkumu personální agentury Manuvia totiž vyplynulo, že skoro polovina zaměstnanců se buď chystá, nebo se rozhoduje o změně zaměstnání.

Není divu, vždyť podle stejného průzkumy by třetina lidí neměla potíž sehnat práci do dvou týdnů, třetina do měsíce a zbývající třetině by hledání nové práce zabralo více než měsíc. „Pracovní pozice se mi dlouhodobě daří pro své klienty úspěšně obsadit do dvou, maximálně čtyř týdnů od zadání požadavku,“ řekla pro portál FAEI.cz Irena Tůmová, externí personální ředitelka z portálu personalnireditelka.cz.

K regionům, kde lidé uvažují o změně práce nejčastěji, patří Liberecký kraj, Jihomoravský kraj, Ústecký kraj a Praha (nad 30 %). „V Praze a Brně, jako největších městech v České republice, je nezaměstnanost tradičně nízká, v Libereckém kraji mohou hrát roli dodavatelé mladoboleslavské automobilky,“ vysvětlil Peter Dosedla z Manuvia.

PSALI JSME:
Zaměstnání za poslední půlrok změnila pětina Čechů. Další třetina se nebrání změně

Chcete zaměstnance? Připlaťte si

Získat novou pracovní sílu ale něco stojí. Průzkum potvrdil, že za přilepšení k platu ve výši alespoň 5000 korun ochotně změní zaměstnání dvě třetiny lidí. „Recruiteři by tedy měli počítat s tím, že s novou pozicí musí uchazečům nabídnout podstatně vyšší mzdu, než měli v předchozím zaměstnání, a pokud si chtějí udržet současné zaměstnance, měli by se zaměřit spíše na jejich spokojenost,“ uvedl Dosedla.

Mnoho firem má v rámci svých personálních rozpočtů rezervy a jsou tak ochotné si připlatit a schopné ušít nabídku kandidátovi na míru. „Pokud to jde, tak se snažíme uchazečům s přemrštěnými nároky vysvětlit realitu našich zákazníků a již během vstupních pohovorů jejich požadavky usměrnit. Ne vždy je to však možné. Pak je na vyjednávací síle uchazeče, jaké podmínky si se zaměstnavatelem vyjedná,“ uvedl pro naše čtenáře Tomáš Klein, vedoucí zlínské pobočky personální agentury Grafton Recruitment.

PSALI JSME:
Trendem je job jumping. Neberete ani průměrnou mzdu? Změňte zaměstnavatele

Peníze nejsou na prvním místě

Personalisté se shodují, že pro kandidáty není mzda nebo nabízené benefity tím hlavním, podle čeho se rozhodují. Velmi důležitou roli, kterou může zaměstnavatel vlastně zdarma výrazně ovlivnit a tím podpořit úspěch recruitmentu, je vize společnosti, schopnost nadchnout kandidáta pro společnou myšlenku, následná komunikace a zpětná vazba mezi nadřízeným a jeho týmem, jasně stanovený plán osobní rozvoje, možnost profesního i osobnostního růstu.

„Zaměstnavatelé nové zaměstnance nemohou tolik přeplácet, protože jsou do značné míry vázáni mzdami svých stávajících zaměstnanců. Pokud přijde nová firma ze zahraničí, která staví nové IT centrum tak mzdy přeplácí až dvojnásobně. Stávající firma, která na trhu již působí je v tom mnohem více konzervativní, protože nemůže dát novým zaměstnancům výrazně více než těm stávajícím, co se týče mzdy i benefitů,“ řekl pro náš portál Milan Čálek ze společnosti CoolPeople, která se specializuje na obsazování lT pozic.

PSALI JSME:
Spokojenost v zaměstnání roste, dvě třetiny Čechů loni dostaly přidáno

×
  1. Já jsem tedy přidáno nedostala, mám základní plat a jinou práci sehnat nemůžu i když mám maturitu a před časem jsem vedla malý podnik. Potom jsem se ale uvolila, že budu pečovat o staré rodiče. Když umřeli, už mě nikdo nechce. Nejspíš proto, že je mi šedesát. A to chtějí ještě prodloužit odchod do důchodu. Co si ti blbečci myslí. Ať mi paní ministryně něco najde, když je tak chytrá.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

Nejdříve práce z domova, po pár hodinách práce na dálku. Tak se měnilo vládní doporučení směrem k firmám, které posílají zaměstnance pracovat domů. Formálně změna kosmetická, protože jde v podstatě o totéž, přesto …

Virus vás poslal domů. Ale za kolik?

Co s nimi? Takto si v těchto dnech láme hlavu řada zaměstnanců, když přemýšlí o svých zaměstnancích. Pracující člověk má jasno, rád by virové řádění nejraději přežil v bezpečí domova či chalupy a ještě k tomu za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru