Spokojenost v zaměstnání roste, dvě třetiny Čechů loni dostaly přidáno

Analýza
Hlavním motivátorem a nejčastějším důvodem pro změnu zaměstnání jsou i dle letošního průzkumu kandidátských preferencí agentury Grafton Recruitment finance. Mzda se v uplynulém roce zvýšila 67 % respondentů, což přispělo k růstu celkové spokojenosti českých zaměstnanců. Vedle výše mzdy se na spokojenosti Čechů odráží i chování nadřízeného, stresová zátěž a možnosti kariérního postupu.
Na popularitě získává strategie takzvaného „job jumpingu“, tedy přecházení z jedné společnosti do druhé za lepším platem. Foto: Pixabay

Ve své práci je podle uvedeného průzkumu aktuálně spokojeno 72 % Čechů, což je o 12 procentních bodů více než v předchozím roce. Nejvíce spokojení jsou lidé pracující v oboru informačních technologií a ti, kterým jejich zaměstnavatel vychází vstříc. Tyto údaje potvrzují i výsledky nedávného průzkumu společnosti Randstad, podle nějž j se svým stávajícím zaměstnavatelem spokojeno 70 % českých zaměstnanců.

„Jedním z důvodů rostoucí spokojenosti je skutečnost, že 67 % zaměstnanců dostalo v uplynulém roce přidáno. Oproti loňskému roku jde o nárůst o 14 procentních bodů, je tedy vidět, že zaměstnavatelé si jasně uvědomují, že pokud si chtějí své lidi udržet, musí je dobře zaplatit. Mzda totiž pro zaměstnance představuje stále tu největší motivaci,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Vstřícný zaměstnavatel, spokojený zaměstnanec

Na spokojenosti zaměstnanců se rostoucí měrou podílí i chování nadřízených a jejich vstřícnost. „Mezilidské vztahy na pracovišti jsou dnes velmi důležitým faktorem spokojenosti zaměstnanců. Vedení by mělo svým zaměstnancům naslouchat, pomáhat a vytvářet na pracovišti přátelskou atmosféru,“ domnívá se Součková.

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK pro personální společnost Předvýběr.cz jsou vztahy mezi lidmi důvodem ke změně pro šestnáct procent zaměstnanců, přičemž jako důvod mírněji převažuje nevyhovující vedoucí (8,3 %) před nevyhovujícím pracovním kolektivem či neshodami na pracovišti (7,8 %).

„Pouze 57 % respondentů průzkumu Grafton Recruitment je v tomto ohledu se svým zaměstnavatelem spokojeno, což se projevuje i na počtu lidí, kteří aktuálně přemýšlí o změně,“ dodává Součková.

PSALI JSME:
Peníze nejsou na prvním místě. Častěji měníme práci kvůli mezilidským vztahům

Pro srovnání: Z nejnovějšího globálního průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad vyplynulo, že v uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 20,5 % Čechů. Další pětina lidí si aktuálně novou práci buď aktivně hledá, nebo se po zajímavých pracovních příležitostech u jiného zaměstnavatele poohlíží.

„Mzda, respektive lepší finanční ohodnocení (tedy i benefity), je stále to, co nejčastěji rozhoduje o odchodu ze zaměstnání a přijetí nové pracovní nabídky. Rozpohybovaný trh práce však motivuje lidi ke změně i z jiných důvodů, u mladších generací často třeba jen z touhy po nových zkušenostech a zážitcích, stále více lidí také vyhledává flexibilitu a dobře dostupnou lokalitu,“ říká marketingová manažerka české pobočky Randstad Alžběta Honsová.

PSALI JSME:
Zaměstnání za poslední půlrok změnila pětina Čechů. Další třetina se nebrání změně

Různá motivace mužů a žen

Z průzkumu, který pro Grafton Recruitment letos uskutečnila společnost Behaviolabs na vzorku 1 240 respondentů, také vyplynulo, co české zaměstnance v práci nejvíce motivuje a demotivuje. Kromě mzdy je velkým motivátorem také smysluplnost práce (26 %) a dobrý kolektiv (18 %).

Mzda je důležitější pro muže a lidi s nižším příjmem, u žen naopak vede smysluplnost práce a kolegové. Osobní rozvoj motivuje hlavně lidi do 34 let a vysokoškoláky. V případě demotivátorů se po nedostatečném finančním ohodnocení umístila na druhém místě špatná organizace práce (22 %), kterou jako problém pociťují častěji muži, ženy opět častěji zmiňují kolektiv.

Podle mezinárodního průzkumu Paylab Compensation Monitor, který sleduje vývoj platů a odměn zaměstnanců zejména v nových členských zemích EU včetně ČR, na popularitě získává strategie takzvaného „job jumpingu“, tedy přecházení z jedné společnosti do druhé za lepším platem.

Většina lidí dnes podle průzkumu vydrží u jednoho zaměstnavatele méně než dva roky. Jde o 50,3 procenta lidí. Loajálních zaměstnanců, kteří pracují u stejné společnosti více než pět let, je na trhu práce menšina, pouze 27,5 procenta dotázaných.

PSALI JSME:
Trendem je job jumping. Neberete ani průměrnou mzdu? Změňte zaměstnavatele

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.