Jak by mohly volby v Německu ovlivnit index DAX a akcie Rheinmetallu?

S blížícími se nedělními parlamentními volbami v Německu se nabízí otázka, jak zareaguje německý akciový index DAX po svém nedávném růstu o více než 13 procent od začátku roku.
Pokud jde o jednotlivé akcie indexu DAX, tak se pozornost zaměří na Rheinmetall, jehož cena v poslední době výrazně vzrostla, jelikož výdaje na obranu by mohly pod vládou CDU/CSU nadále růst. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Pokud jde o jednotlivé akcie indexu DAX, tak se pozornost zaměří na Rheinmetall, jehož cena v poslední době výrazně vzrostla, jelikož výdaje na obranu by mohly pod vládou CDU/CSU nadále růst. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Patří mezi důvody jeho růstu i naděje na vznik německé vlády vstřícné k podnikatelskému prostředí, což by se pozitivně podepsalo do výsledků německých firem? Nebo jde naopak o spekulaci, že taková vláda nevznikne a v důsledku tohoto zpomalí největší ekonomika Evropy a Evropská centrální banka v reakci na to bude nucena rychleji uvolňovat měnovou politiku?

Skutečnost, že by se taková úvaha musela odrazit i na trhu s úrokovými sazbami, například v podobě výrazně klesajících výnosů německých státních dluhopisů, hovoří spíše proti této spekulaci. Výnosy německých státních dluhopisů totiž neklesaly, zatímco DAX pokračoval v růstu, což znamená, že tato spekulace sama o sobě nedokáže vysvětlit růst indexu.

Ať už je důvodem nedávného růstu DAXu cokoli, momentálně je mnohem důležitější otázka, jak se situace vyvine po konci voleb v neděli. Podívejme se na aktuální výsledky nejnovějších volebních průzkumů a představme si, že federální volby tak opravdu dopadnou.

Současné průzkumy k německým volbám ukazují, že konzervativní CDU/CSU pravděpodobně volby vyhraje se ziskem mezi 28 až 30 procenty, následována krajně pravicovou AfD s podporou 20 až 24 procent, levicovou SPD kolem 15 procent a Zelenými na úrovni 12 až 13 procent. FDP, Levice a BSW budou mít podle průzkumů problém se vstupem do Spolkového sněmu.

DAX má historicky tendenci reagovat pozitivně na volby, ve kterých zvítězili konzervativci, protože se ve srovnání s politickými konkurenty vyznačují politikou, která spíše vede ke stabilním ekonomickým podmínkám. Vláda vedená CDU/CSU by mohla přijít s daňovými úlevami, snížením úrovně byrokracie a investicemi do infrastruktury a technologií.

To by mělo být pro trhy a německou ekonomiku z dlouhodobého hlediska pozitivní. Dle našeho názoru však existují dva faktory, které hovoří proti počáteční býčí reakci na DAXu. Tím prvním je, že index již před volbami výrazně posílil, což zvyšuje pravděpodobnost krátkodobé korekce, kterou může ještě více podpořit.

Kandidát CDU na kancléře, Friedrich Merz, kategoricky vyloučil koalici s AfD. Silný výsledek této strany by znamenal, že CDU by mohla vytvořit vládní většinu pouze ve spolupráci se SPD a Zelenými. To by vedlo k politické nejistotě, kompromisům a citelné změně prosazovaných politik díky vlivu právě zelených a SPD.

Zdroj: Pavel Peterka, XTB
Zdroj: Pavel Peterka, XTB

V kombinaci s nedávnými silnými zisky DAXu by takový výsledek mohl podpořit realizaci zisků – prodej a s ním spojený pokles indexu. Pokud jde o jednotlivé akcie, tak se pozornost zaměří na Rheinmetall, jehož cena v poslední době rovněž výrazně vzrostla, jelikož výdaje na obranu by mohly pod vládou CDU/CSU nadále růst.

V této souvislosti se však nabízí klíčová otázka: Odkud by na to vláda vzala peníze? Na bezpečnostní konferenci v Mnichově prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová dokonce zmínila možnost vyššího zadlužení členských států EU, avšak ke zrušení dluhové brzdy zakotvené v německé ústavě by byla zapotřebí dvoutřetinová většina.

To by bylo s politicky silnou AfD a potenciálním vstupem FDP do Bundestagu velmi obtížné. V důsledku toho by mohlo dojít k prudké korekci ceny akcií Rheinmetallu. Samozřejmě by se dalo namítnout, že AfD sama požaduje, aby Německo investovalo pět procent hrubého domácího produktu (HDP) ročně do armády, což je ale hned z několika důvodů velmi komplikované.

Zdroj: Pavel Peterka, XTB
Zdroj: Pavel Peterka, XTB

Zaprvé by to znamenalo extrémně vysoký podíl na výdajové straně federálního rozpočtu. A zadruhé by AfD nechtěla financovat tento růst zadlužením, ale spíše škrtáním výdajů v jiných oblastech státního rozpočtu.

Siemens by mohl být také zajímavou akcií pro investory, protože společnost působí v různých sektorech, včetně infrastruktury a průmyslové automatizace. Vláda, která by kladla důraz na investice do infrastruktury, by mohla Siemensu prospět. Společnost také těží z mezinárodních projektů a stabilní vláda by mohla usnadnit její zahraniční aktivity.

Celkově je velmi obtížné předpovědět reakci indexu DAX i jednotlivých akcií v souvislosti s nadcházejícími federálními volbami. Mnohé bude pravděpodobně záviset na výsledku AfD a možném vstupu FDP do Bundestagu.

Na základě nedávného cenového vývoje a silného růstu DAXu se osobně přikláním spíše ke krátkodobé korekci, i když její trvalost zůstává nejistá. Politické trhy jsou totiž obecně známé tím, že jejich reakce mívají „krátké nohy“.

Autor je hlavní ekonom společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena