Hlasování o nedůvěře francouzskému premiérovi je první za posledních 62 let. Francouzský premiér Michel Barnier prohrál hlasování o důvěře iniciované opozičními stranami poté, co prosadil státní rozpočet na příští rok bez schválení parlamentem.
Právě ten je předmětem sporů mezi parlamentními stranami ve Francii, neboť země hospodaří se značným schodkem přesahujícím tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je pro EU přijatelná hranice.
Zatímco Barnier prosazuje rozpočet, který by tento deficit snížil o 60 miliard eur v roce 2025, krajně pravicová strana Národní aliance Marie Le Penové ani levicová koalice Nová lidová fronta s jeho nastavením nesouhlasí.
Tyto události jsou jakýmsi pokračováním krize, která začala vyhlášením letošních předčasných parlamentních voleb. Očekává se, že francouzský prezident Emmanuel Macron nyní jmenuje dočasně nového premiéra, jehož prioritou bude prosadit nový rozpočet, aby jej mohl schválit parlament.
Hlavní francouzský akciový index CAC 40 reagoval na pád vlády překvapivě pozitivně a v pátek 6. prosince se pohyboval na téměř měsíčních maximech, což lze vysvětlit očekáváním menší konsolidace v případě nové vlády, ale také tím, že trhy pád vlády očekávaly. Přitom jejich reakce na vyhlášení předčasných voleb v červnu byla opačná.
Příznivý sentiment podpořila prohlášení Marine Le Penové, která naznačila, že neočekává odvolání prezidenta Macrona a že nový rozpočet by mohl být schválen během několika týdnů. Politická nejistota zvyšuje rizikovou prémii u francouzských aktiv, což může ovlivnit ochotu investorů financovat vládní projekty.
Zisky trhu však budou pravděpodobně dočasné. Stejně jako CAC 40 dosáhl evropský index STOXX 600 ve čtvrtek 5. prosince měsíčního maxima a zaznamenal šestý den v kladném teritoriu v řadě. Největší zisky zaznamenaly banky, zejména ty francouzské.
Politická nejistota panuje i v Německu
Před několika týdny padla vláda i v ekonomicky nejsilnější evropské zemi, Německu. K pádu došlo poté, co německý kancléř Olaf Scholz odvolal ministra financí kvůli neshodám ohledně oživení německé ekonomiky, která se poslední dva roky propadá.
Tento krok rozzlobil ostatní lídry vládnoucích stran. Dne 16. prosince se očekává vyhlášení hlasování o důvěře Scholzově vládě jako formální krok před vypsáním předčasných voleb.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj snížila prognózu růstu německé ekonomiky v příštím roce o 0,7 procenta, což je výrazně pod původním odhadem 1,1 procenta. Tyto nejisté vyhlídky vyplývají také z perspektivy zvýšení cel ze strany nastupující Trumpovy administrativy, což může ohrozit německý vývoz.
DAX na historickém maximu
Navzdory těmto problémům německý index DAX 3. prosince poprvé v historii překonal hranici 20 000 bazických bodů. K jeho růstu přispěly zejména maloobchodní tržby, doprava a logistika a sektor potravinářství a nápojů.
Akcie v těchto sektorech rostly díky předvánoční nákupní horečce, která začala v den slev Black Friday. Nejlépe ze všech akcií v indexu se dařilo společnosti Siemens Energy, která dosáhla rekordních hodnot, k čemuž přispěl pozitivní výhled, který získal důvěru zejména institucionálních investorů.
Z politického a ekonomického hlediska jsou současné události ve Francii a Německu klíčové pro budoucí vývoj v Evropě. Nejistota v obou zemích spojená s předčasnými volbami a nejasnými ekonomickými prognózami může ovlivnit nejen domácí trhy, ale i širší ekonomickou stabilitu.
Zatímco pozitivní reakce trhu na pád francouzské vlády a rekordní výkonnost německého DAXu naznačují dočasnou stabilitu, dlouhodobé investiční vyhlídky zůstávají závislé na budoucích rozhodnutích představitelů těchto zemí. Ta mohou ovlivnit důvěru investorů v celé Evropě.
Autor je hlavní analytik společnosti InvestingFox
(Redakčně upraveno)