Evropa prahne po elektrifikačních technologiích. Siemens Energy hlásí nečekaně dobré výnosy

Názor
Nejvýznamnější hospodářské výsledky, které byly tento týden zveřejněny, patří Siemens Energy, což je spin-off někdejší divize Gas and Power společnosti Siemens z roku 2020. Za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2023 (končící 31. březnem, pozn. aut.) dosáhla tato firma výnosů ve výši osmi miliard euro, meziročně tedy v přepočtu o 24 procenta vyšších, a objem zakázek překonal očekávání a dosáhl 12,3 miliard euro (+ 56 %).
Nejvýznamnější hospodářské výsledky, které byly tento týden zveřejněny, patří Siemens Energy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Objem nevyřízených objednávek dosáhl nového absolutního maxima 102 miliard eur a poměr book-to-bill 1,53. Siemens Energy také navyšuje svůj cíl v oblasti srovnatelného růstu tržeb za fiskální rok ze 3-7 procent na 10-12 procent.

Největší nárůst zaznamenala firemní divize Grid Technologies (Technologie elektrifikačních sítí), kde se tržby zvýšily o 27 procent a objednávky o 44 procent, protože společnost zaznamenala „enormní poptávku po budování elektrifikačních sítí v Evropě“.

Není to tak dávno, co jsme uveřejnili článek Méně známá rizika zelené transformace, v němž jsme zdůrazňovali, že elektrické sítě představují v oblasti elektrifikace dopravy a vytápění zásadní výzvu.

PSALI JSME:
Kostelec 2023: Energetická transformace nabízí obrovské příležitosti. Český průmysl je (ne)připravený

Podle odhadů agentury Bloomberg New Energy Finance bude muset svět do infrastruktury elektrifikačních sítí do roku 2050 investovat 21 bilionů dolarů, takže ještě dlouhou dobu půjde o odvětví s vysokým růstem.

Výnosy za 1. čtvrtletí nepotvrdily obavy ohledně růstu a výnosů

Letošní rok začal zajímavým nesouladem mezi očekáváním budoucích výnosů, jejichž křivka směřuje dolů, a cenami světových akcií, které naopak zamířily výš. S nástupem výsledkové sezóny za první čtvrtletí byla výnosová očekávání spíše zdrženlivá, neboť panovaly obavy ohledně vstupních nákladů, na nichž se podepisovaly rostoucí mzdy.

Ovšem výnosy zaznamenané v prvním čtvrtletí zvýšily očekávání budoucích výnosů na dalších 12 měsíců a ta se v letošním roce blíží novému absolutnímu maximu. Jinými slovy, investoři a analytici akciových trhů vůbec nezohledňují možnost, že se v nadcházejícím roce dostaví recese.

PSALI JSME:
Akciový výhled na letošní druhé čtvrtletí: Vzhůru do neznáma

Tento týden pokračuje výsledková sezóna zveřejněním výnosů několika klíčových firem uvedených níže. V pondělí nás zajímal Trip.com, jeden z největších čínských poskytovatelů cestovních služeb. V úterý jsme se zaměřili hlavně na Home Depot a jeho výsledky za 1. čtvrtletí fiskálního roku 24 (které končí 30. dubna).

Ve středu se zaměřujeme na Siemens, protože v Evropě dál panuje pozitivní ovzduší spojené s růstem průmyslu. Analytici předpokládají, že Siemens oznámí za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2023 desetiprocentní růst tržeb a EBITDA ve výši 3,8 miliardy dolarů, zatímco před rokem činil 2,3 miliardy. Poptávka po produktech firmy Siemens totiž zůstává nadále vysoká.

Ve čtvrtek se dozvíme, jaké byly výnosy Walmartu, a spolu s úterními dubnovými maloobchodními tržbami z USA tak získáme hrubý přehled o tom, jak se americké domácnosti vyrovnávají s inflací. Analytici očekávají, že Walmart ohlásí pětiprocentní růst tržeb a EBITDA ve výši 8,3 miliardy dolarů. Před rokem přitom dosáhl osmi miliard dolarů.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Jsou americké akciové trhy konečně atraktivně naceněné?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB