
Před lety se zdálo, že stavební spoření má svá nejlepší léta za sebou. Další ránu mu pak „zasadila“ vláda, když ve svém úsporném balíčku snížila státní podporu o celou polovinu. Od ledna 2024 dostává střadatel od státu namísto dvou tisíc korun ročně už jen tisícovku.
Ale stavební spoření stále žije, což dokládá více než 2,9 milionu aktivních smluv, a nyní to dokonce vypadá na jejich nový restart. Pro mnohé, zvláště konzervativněji laděné střadatele by to mohla být ideální volba, kam uložit své volné peníze. A to díky snižování úrokových sazeb na spořících účtech.
Jsou to vlastně poměrně jednoduché počty. S tím, jak Česká národní banka (ČNB) postupně snižuje své úrokové sazby, reagují na tento trend rovněž komerční banky. Tím pomalu končí „zlatá éra“ spořicích účtů, které dosahovaly nejvyšších úroků v době vysoké inflace (a vysokých sazeb centrální banky, pozn. aut.).
Naposledy ČNB snížila úrokové sazby začátkem letošního února, a to o 25 bazických bodů, takže základní repo sazba klesla na 3,75 procenta. Reakce komerčních bank bude nepochybně brzy následovat – mít peníze na spořicím účtu bude opět o něco méně výhodné.
Pokud se inflace letos „neutrhne ze řetězu“ a bude se nadále pohybovat v tolerančním pásmu ČNB, je pravděpodobné, že centrální banka bude úrokové sazby nadále postupně snižovat. Letos se očekává úroveň 3,25 až 3,5 procenta u hlavní repo sazby.
V tom případě by se spořicí účty, ale pravděpodobně i termínované vklady měly dostat na hodnotu 1,5 až 3 procenta. To už k předpokládané inflaci mezi 2,5 a 3 procenty není žádný „vejvar“.
Stavební spoření ale nabízí pevnou úrokovou sazbu, takže stabilní výnos se pohybuje mezi 4 a 4,5 procenty. A to už stojí za zvážení, jestli peníze nepřesunout právě na stavebko. Mimochodem: Stavební spořitelny částečně kompenzovaly zkrácení státního příspěvku různými bonusy či prémiemi.
Samozřejmě existují některá „ale“: Aby zájemce dosáhl na pravidelný příspěvek od státu, musí ročně uspořit aspoň 20 400 korun, tedy 1 700 korun měsíčně. Druhou podmínkou – pokud chce střadatel se svými penězi volně nakládat a nepoužít je třeba na rekonstrukci bytu – je to, že musí ukládat peníze minimálně šest let.
Pokud ale někdo hledá především jistotu, že mu inflace z jeho úspor „neukousne“ příliš velkou částku a má dostatek volných peněz, může být pro něj právě stavební spoření ideálním modelem.
Která spořitelna garantuje pevný úrok po celou dobu 6 let ? Rád si tam spoření zalozim.