Jak se ochránit před krachem aerolinek? Možností je víc

Za poslední rok zkrachoval v Evropě více než tucet leteckých společností. Aerolinky působící v Evropské unii nemusejí být na rozdíl od cestovních kanceláří pojištěny proti úpadku. S blížící se letní turistickou sezónou je proto dobré vědět, jak se ochránit před případným úpadkem leteckého dopravce, u něhož jste si koupili letenky na dovolenou.
Kdo si koupil letenku přímo u společnosti Germania, neměl na náhradní přepravu na základě smluvních podmínek nárok. Foto: wikimedia.org

Když letos v únoru zkrachovala německá letecká společnost Germania, mělo se za to, že se její úpadek dotkne zhruba dvaceti tisíc zákazníků, kteří si u tohoto dopravce zakoupili letenky. Dnes už se ale mluví nejméně o desetinásobku poškozených, kteří nejenže nikam neodletí, ale ani nedostanou kompenzaci za zrušené lety.

Pasažéři, kteří si za paušální tarif koupili letenky společnosti Germania, se měli podle prohlášení dopravce obrátit přímo na svého touroperátora, aby si rezervovali náhradní spoj u jiného přepravce. Kdo si naopak koupil letenku přímo u společnosti Germania, neměl na náhradní přepravu na základě smluvních podmínek nárok. „Cestující, kteří si koupili letenku přímo od Germanie, nemají nárok na kompenzaci za zrušené lety,“ napsala ČTK.

PSALI JSME:
Neochudili jste se o odškodné?

Podle různých zdrojů (a odhadů) kvůli letošním krachům leteckých společností Germania a British Midland Regional, která do letošního února mj. provozovala linku z Brna do Mnichova (a již dotoval Jihomoravský kraj – pozn. red.), přišly o své peníze stovky Čechů. Britský dopravce upozornil své zákazníky, že pokud za letenku zaplatili platební kartou přímo na jeho webu, mají požádat banku o refundaci.

Tedy první rada. Evropské spotřebitelské centrum doporučuje klientům, kteří letenky zakoupili pomocí platební karty a jejichž lety se kvůli aeroliniím v úpadku neuskuteční, aby kontaktovali banku s žádostí o provedení tzv. chargebacku, tedy vrácení peněz na účet. Banky jej sice ze zákona nejsou povinny provádět, ale v případech krachů leteckých společností obvykle vycházejí klientům vstříc.

A rada druhá. Cestující, jejichž plánované lety jsou součástí zájezdu, by se měli obrátit na jeho pořadatele a žádat přesměrování na náhradní let.

PSALI JSME:
Víte, kolik potřebujete času na přestup na letišti?

Třetí rada, pojištění. Pojištění letenky pro případ úpadku aerolinek je už řadu let ve světě běžná praxe, informoval už v roce 2010 zpravodajský web České televize v souvislosti s rozšířením balíčku cestovního pojištění Evropské cestovní pojišťovny (pozn. red. – dnes ERV Evropská pojišťovna). Pojištění proti úpadku letecké společnosti pochází z Británie a kromě britských ostrovů ho už před lety běžně nabízela např. většina skandinávských zemí.

„Pokud dojde k úpadku letecké společnosti, je klient pojišťovnou kompenzován a dojde k úhradě nákladů spojených s letenkou,“ vysvětlil Ondřej Rušikvas, tehdejší ředitel privátního pojištění Evropské cestovní pojišťovny. Ta se podle něj postará i o klienty, kteří zůstali kvůli krachu své letecké společnosti na cestách v zahraničí.

PSALI JSME:
Odškodnění za zpožděný let je alespoň malá náplast

Je jasné, že když si kupujete letenku, nemyslíte na to, co všechno se může přihodit, než nastoupíte do letadla. Praktické je proto pojištění pro případ storna letenek, které se vztahuje na případy zrušení letu z důvodu nemoci či třeba ztráty zaměstnání. Cena letenky by totiž propadla ve prospěch letecké společnosti a nic zpět nedostanete.

Pokud si uzavřete pojištění storna letenky a nastane některý z důvodů uvedených v pojistných podmínkách, je možné vrácení plné částky (až 100 %) nebo její části (do 80 %). Renomované letecké společnosti vrací určitou část a zbytek (stornopoplatek), o který byste přišli, si můžete, pokud vám nastal některý z důvodů uvedených v pojistných podmínkách, uplatnit v pojišťovně.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Pojištění storna

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.