Jak svému dítěti uženete cukrovku?

Je dítě nezvykle unavené? Nepřibývá, nebo naopak nabírá na váze? Chce více pít? Má kožní infekce nebo plísně? Pozor, může mít diabetes, tedy cukrovku. Počet dětských i dospívajících diabetiků rok od roku roste. Strava a omezený pohyb klátí dětskou populaci u nás. Prognózy hovoří o tom, že v roce 2040 u nás bude nejméně 1,2 milionu cukrovkářů.
Stále více dětí u nás onemocní diabetem 1. typu. Léčba je možná pouze za pomocí inzulinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezinárodní diabetologická federace (IDF) hlásí: Bezmála půl miliardy lidí na celém světě trpí diabetem. Čísla jsou šokující – téměř každý desátý člověk se potýká s cukrovkou. Drtivá většina se pak potýká s cukrovkou druhého typu. Diabetes u nás patří k nejprogresivnějším onemocněním, jak jsme psali.

„Každoročně v ČR přibývá více než 20 tisíc nových onemocnění a 22 tisíc pacientů v důsledku tohoto onemocnění zemře.

Odborníci odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných pacientů není registrováno a o svém onemocnění neví,“ uvádí Zpráva o zdraví obyvatel ČR, kterou vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Cukrovka navíc nebolí a je obtížné ji u dítěte odhalit. Bez diagnózy není správné léčby, diabetik bez léčby hazarduje se zdravím.

Diabetes I. typu. Čistota půl zdraví?

Stále více dětí u nás onemocní diabetem 1. typu. Léčba je možná pouze za pomocí inzulinu. Příčiny uvedeného trendu, s nimiž se ale potýkají i jiné země v Evropě, se zatím lékařům nepodařilo objasnit. Pro děti je to typická cukrovka, která je dědičným autoimunitním onemocněním. Jde o nemoc, během níž začne vlastní imunitní systém napadat buňky slinivky břišní. Ta přestane produkovat hormon inzulin, což vede k absolutnímu nedostatku inzulinu v těle.

Jedna z možných hypotéz, zdůvodňující rapidní nárůst nemocných, je založena na hygieně. Tzv. hygienická hypotéza tvrdí, že dítě onemocní diabetem, protože v kojeneckém a batolecím věku se nedostávalo do styku s běžnými patogeny, které se přirozeně vyskytují v jeho okolí. Existují sice jen nepřímé důkazy, že pokud se imunitní systém v raném věku nesetkává s viry a bakteriemi, může se u něj spustit autoimunitní onemocnění, jako je například diabetes 1. typu.

„Čistota za každou cenu a neúměrný strach, aby se dítě něčím nenakazilo, pak pro něj mohou mít zcela opačný efekt,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Diabetes II. typu. Obžerství a lenost

Nedostatek pohybu, nepravidelné strava a nadměrný stres, ale především genetické vlivy výrazně pomohou k získání cukrovky druhého typu. Pacienti mnohdy mohou přispět k ovlivnění své prognózy změnou životního stylu, avšak řadě z nich se zkrátka nic měnit nechce, nebo jsou líní a pohodlní.

Získaný diabetes byl v minulosti záležitostí téměř výhradně osob starších 45 let, dnes ho však mají čím dál mladší lidé a výjimkou nejsou ani děti. Strmě totiž stoupá procento dětí s nadváhou. „Přestože se v léčbě cukrovky dosáhlo zejména v posledních letech velkého pokroku, nedaří se uspokojivě zvládat onemocnění u velké části pacientů, což bohužel vede k rozvoji komplikací a zvyšuje to náklady na léčbu,“ upozorňuje na úskalí léčby doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z Diabetologického centra III. interní kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Sladká, malá vítězství

Zásadní roli v léčbě diabetu, ale i ostatních civilizačních chorob tak hraje motivace nemocných k dodržování léčby, dietních a režimových opatření. Léčba je sice trpělivým během na dlouhou trať, ale při dodržování lékařských doporučení se dají očekávat „sladká“, i když malá vítězství.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena