Jak svému dítěti uženete cukrovku?

Je dítě nezvykle unavené? Nepřibývá, nebo naopak nabírá na váze? Chce více pít? Má kožní infekce nebo plísně? Pozor, může mít diabetes, tedy cukrovku. Počet dětských i dospívajících diabetiků rok od roku roste. Strava a omezený pohyb klátí dětskou populaci u nás. Prognózy hovoří o tom, že v roce 2040 u nás bude nejméně 1,2 milionu cukrovkářů.
Stále více dětí u nás onemocní diabetem 1. typu. Léčba je možná pouze za pomocí inzulinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezinárodní diabetologická federace (IDF) hlásí: Bezmála půl miliardy lidí na celém světě trpí diabetem. Čísla jsou šokující – téměř každý desátý člověk se potýká s cukrovkou. Drtivá většina se pak potýká s cukrovkou druhého typu. Diabetes u nás patří k nejprogresivnějším onemocněním, jak jsme psali.

„Každoročně v ČR přibývá více než 20 tisíc nových onemocnění a 22 tisíc pacientů v důsledku tohoto onemocnění zemře.

Odborníci odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných pacientů není registrováno a o svém onemocnění neví,“ uvádí Zpráva o zdraví obyvatel ČR, kterou vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Cukrovka navíc nebolí a je obtížné ji u dítěte odhalit. Bez diagnózy není správné léčby, diabetik bez léčby hazarduje se zdravím.

Diabetes I. typu. Čistota půl zdraví?

Stále více dětí u nás onemocní diabetem 1. typu. Léčba je možná pouze za pomocí inzulinu. Příčiny uvedeného trendu, s nimiž se ale potýkají i jiné země v Evropě, se zatím lékařům nepodařilo objasnit. Pro děti je to typická cukrovka, která je dědičným autoimunitním onemocněním. Jde o nemoc, během níž začne vlastní imunitní systém napadat buňky slinivky břišní. Ta přestane produkovat hormon inzulin, což vede k absolutnímu nedostatku inzulinu v těle.

Jedna z možných hypotéz, zdůvodňující rapidní nárůst nemocných, je založena na hygieně. Tzv. hygienická hypotéza tvrdí, že dítě onemocní diabetem, protože v kojeneckém a batolecím věku se nedostávalo do styku s běžnými patogeny, které se přirozeně vyskytují v jeho okolí. Existují sice jen nepřímé důkazy, že pokud se imunitní systém v raném věku nesetkává s viry a bakteriemi, může se u něj spustit autoimunitní onemocnění, jako je například diabetes 1. typu.

„Čistota za každou cenu a neúměrný strach, aby se dítě něčím nenakazilo, pak pro něj mohou mít zcela opačný efekt,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Diabetes II. typu. Obžerství a lenost

Nedostatek pohybu, nepravidelné strava a nadměrný stres, ale především genetické vlivy výrazně pomohou k získání cukrovky druhého typu. Pacienti mnohdy mohou přispět k ovlivnění své prognózy změnou životního stylu, avšak řadě z nich se zkrátka nic měnit nechce, nebo jsou líní a pohodlní.

Získaný diabetes byl v minulosti záležitostí téměř výhradně osob starších 45 let, dnes ho však mají čím dál mladší lidé a výjimkou nejsou ani děti. Strmě totiž stoupá procento dětí s nadváhou. „Přestože se v léčbě cukrovky dosáhlo zejména v posledních letech velkého pokroku, nedaří se uspokojivě zvládat onemocnění u velké části pacientů, což bohužel vede k rozvoji komplikací a zvyšuje to náklady na léčbu,“ upozorňuje na úskalí léčby doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z Diabetologického centra III. interní kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

Sladká, malá vítězství

Zásadní roli v léčbě diabetu, ale i ostatních civilizačních chorob tak hraje motivace nemocných k dodržování léčby, dietních a režimových opatření. Léčba je sice trpělivým během na dlouhou trať, ale při dodržování lékařských doporučení se dají očekávat „sladká“, i když malá vítězství.

PSALI JSME:
Sexuálním problémům diabetiků se věnuje odvážná příručka

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru