Jak v ekonomice, tak na trzích. O slovo se znovu (při)hlásí centrální banky

Podařilo se centrálním bankám na obou stranách Atlantiku skutečně zajistit měkké přistání ekonomiky? Nebo zvyšování úrokových sazeb teprve začne se zpožděním působit a světové hospodářství a s ním i finanční trhy čeká v roce 2024 nové kolo problémů? Aktuální vyhlídky komentují členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio volně navazujícího na tradici ABCD investora a hosté.
Očekávání prudkého obratu v měnové politice americké centrální banky se mohou zdát být přehnaná. Americká ekonomika je totiž zatím v nečekaně dobré kondici. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Petr Sklenář (J&T Banka): „Evropská ekonomika delší dobu balancuje na hraně recese, na přelomu roku se situace spíše zhoršuje. Tento vývoj pomáhá viditelně brzdit inflaci. Slabý ekonomický vývoj a zpomalení inflace mohou přinést obrat v měnové politice, tedy první snížení úrokových sazeb. Hlavním kandidátem je z velkých centrálních bank určitě Evropská centrální banka (ECB).

Naopak očekávání prudkého obratu v měnové politice Fedu (centrální banka USA) se mohou zdát být přehnaná. Americká ekonomika je zatím v nečekaně dobré kondici a Fedu nedává mnoho argumentů, aby spěchal se snižováním sazeb.

V příštím roce může být jedním z hlavních témat obrat ve vývoji sazeb a důvody, které za touto změnou budou stát. Úpravy měnových politik přitom pravděpodobně budou doprovázet velké výkyvy na trzích oběma směry.“

Jan Macek (Conseq Investment Management): „Příští rok bude tím nejdůležitějším ve fantastickém příběhu českého dluhopisového trhu. Zcela jistě klesnou úrokové sazby, začne se zplošťovat výnosová křivka.

Jakým směrem se bude pohybovat krátký konec, je jasné, klíčová bude dynamika pohybu toho dlouhého. První polovina příštího roku bude obdobím, které chceme využít pro postupné navyšování durace našich dluhopisových portfolií a investorům s horizontem nad jeden rok doporučuji totéž.

V akciovém světě věříme, že stejně zajímavě bude pokračovat příběh regionu střední a východní Evropy, zvlášť od Polska a Rumunska čekáme vysoké výnosy (byť pochopitelně ne tak extrémní jako v letošním roce). Opatrní i v příštím roce zůstaneme u amerických akcií, zejména s ohledem na extrémní zadlužování Spojených států.“

Barbara O’Donnell (Saxo Bank): „Ke konci roku si dovolím s humorem načrtnout jednu černou labuť, berte proto následující věty s rezervou. Začátkem tohoto roku svět uvítal nový lék k léčbě obezity GLP-1. Úspěch nového farmaka udělal z dánské společnosti Novo Nordisk jednu z předních evropských firem s akciemi na burze.

V roce 2024 se stane GLP-1 plošně předepisovaným lékem, což způsobí, že lidé se přestanou starat o zdravou stravu a cvičení. Celosvětová míra obezity vystřelí ze současných 39 procent na 45 procent. Z toho bude profitovat zpracovatelský potravinářský průmysl a akcie fastfoodových řetězců budou outperformovat trh.“

Tomas Michálek (STARTer Investment Partners): „Nejzajímavější událostí v listopadu byl propad ceny uhličitanu lithného v Číně a ve světě. Velký převis nabídky a rychle rostoucí extrakce narušily trajektorii růstu.

Recese v Evropě a v Číně navíc přispěla k prodeji elektromobilů mírnějším než očekávaným tempem. Cena uhličitanu lithného se od loňského prosince propadla asi o 70 procent. Zdá se, že jsme svědky historického okamžiku, kdy se vyplatí investovat do budoucnosti zelené energie.

Cena akcií americké společnosti Albemarle (největší burzovně obchodovaný světový producent lithia) klesla za 12 měsíců o 55 procent. Dalším způsobem, jak v této oblasti investovat, je ETF iShares Lithium Miners and Producers (ticker ILIT), který zlevnil o 42 procent.“

Petr Novotný (Investicniweb.cz): „Rok 2024 bude ve znamení voleb. Volit bude přibližně 40 procent světové populace s podílem na globálním hrubém domácím produktu (HDP) okolo 60 procent. Volby bývají často ve znamení utrácení, tj. fiskálních stimulů ekonomiky, tlaku na centrální banky a také obdobím, kdy se politici snaží (slibují) urovnávat vojenské konflikty.

Čekám ožití v zásadě už déle než rok zamrzlého trhu private equity, fondů rizikového kapitálu a IPO. Pozornost bude dále směřovat k alternativním aktivům, s velkou mírou pravděpodobnosti skončí tříletý medvědí trend na dluhopisovém trhu a akcie čeká divoký rok ve smyslu pozitivních, ale i negativních překvapení. Velkou neznámou zůstává vývoj na americkém trhu práce.“

Jak sestavit #VítěznéPortfolio (nejen) na příští rok?

To bude téma debaty stratéga Romana Chlupatého s hlavním ekonomem v J&T Bance Petrem Sklenářem, investičním specialistou ve společnosti Conseq Investment Management Janem Mackem, investiční specialistkou v Saxo Bank Barbarou O’Donnell, partnerem STARTer Investment Partners Tomasem Michálkem, zakladatelem Vomastek Real Estate Petrem Vomastkem a finančním ředitelem SatoshiLabs Štěpánem Uheríkem na semináři konaném v pondělí 11. prosince od 16:30 a vysílaném živě na YouTube kanálu Investičního webu. Diskutovat budou o vyhlídkách zažitých i méně tradičních aktiv a jejich roli v portfoliu.

Máte zájem zúčastnit se přenosu a následného rautu, který vám umožní osobně se potkat a promluvit s diskutujícími a dalšími tržními hráči? Potřebné informace najdete zde.

Autor je členem organizačního týmu projektu #VítěznéPortfolio
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena