Hledání rovnováhy mezi potenciálními výnosy a rizikem je výzvou, dluhopisový trh je extrémně citlivý na slova centrálních bankéřů a do žil akciových investorů adrenalin pumpují hospodářské výsledky firem za třetí čtvrtletí. Aktuální vyhlídky na trzích komentují členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio volně navazujícího na tradici ABCD investora.
Jan Macek (Conseq Investment Management): „Propad cen amerických akcií, který započal uprostřed prázdnin, pokračoval i v říjnu a čekám, že tomu nebude jinak ani v listopadu. Určující je (a nadále bude) vývoj na dluhopisovém trhu. Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů se dostal na hranici pěti procent a na této hladině setrvá.
Není příliš pravděpodobné, že by tlak v horizontu měsíce polevil. Meziroční inflace ve Spojených státech stagnuje a centrální banka stále neopustila jestřábí rétoriku, tedy nevylučuje ještě jedno zvýšení sazeb. Akciové dno je tedy dle mého názoru stále teprve před námi a tomu by mělo odpovídat i nastavení investičních portfolií.
Anna Píchová (CYRRUS): „V listopadu bude na trzích stále rezonovat výsledková sezóna. Očekávám otevření nůžek, hlavně co se výhledů jednotlivých firem týče. Třešničkou na dortu budou v druhé polovině listopadu výsledky společnosti Nvidia – hlavního hráče letošního AI boomu –, u níž jsou nastavena očekávání poměrně vysoko.
Nvidia by také měla významně ovlivnit vývoj zisků v rámci indexu S&P 500. Pro ten se očekává za třetí čtvrtletí jejich pokles o 0,4 procenta, nicméně když vyjmeme Nvidii, dosahuje očekávaný propad 1,8 procenta.
Tomas Michálek (STARTer Investment Partners): „Sazby v Evropě i Spojených státech zůstanou vyšší déle a stále je cítit hrozba globální recese. Čína se ani zdaleka neblíží bodu obratu, její průmysl prochází „kapitalistickým“ samočisticím procesem, který neskončí dříve než za dva až tři roky. Vysoké úrokové sazby způsobují škody na kupní síle a spotřebě – lidé se zaměřují na placení nejzákladnějších životních nákladů.“
Barbara O’Donnell (Saxo Bank):
Geopolitické zostření, další v pořadí, tlačí tento měsíc výše zlato, ropu a americký dolar. V rámci akciových trhů jsou na vzestupu čtyři defenzivní sektory (energetika, veřejné služby, spotřební zboží a zdravotní péče). Tenze mimo jiné vytváří inflační tlaky. Co se týká sazeb, upřednostňujeme, asi jako každý, dluhopisy se splatností do dvou let, které na pozadí nejistého makroekonomického vývoje nabízejí win-win řešení.
Kateřina Zychová (Verdi fond farem): „Čelíme jedné z nejkomplexnějších situací na akciových trzích za mnoho let. Na jedné straně přicházejí silná data ohledně pracovních míst a poptávky spotřebitelů, což naznačuje hospodářský růst, který by měl mít pozitivní vliv na ceny akcií.
Na druhé straně však máme nejvyšší úrokové sazby od roku 2007 a probíhá rapidní snižování rozvahy Fedu, který tímto vysává likviditu z trhu. Silná data prozatím oddalují ekonomické zpomalení, to ovšem může přijít, jakmile se úrokové sazby promítnou více do ekonomiky. Historicky trvalo průměrně jedenáct měsíců od dosažení vrcholu úrokových sazeb, než došlo k rapidnímu poklesu cen akcií, obvykle v souvislosti s recesí.
Jak sestavit #VítěznéPortfolio nejen do konce roku? To bude i téma debaty stratéga Romana Chlupatého s vedoucí analytického oddělení ve společnosti Cyrrus Annou Píchovou, partnerem Starter Investment Partners Tomasem Michálkem, investičním specialistou ve společnosti Conseq Investment Management Janem Mackem a provozním ředitelem Verdi fondu farem Václavem Štekrem na semináři konaném v pondělí 6. listopadu od 16:30 na brněnské Mendelově univerzitě.
Diskutovat budou o vyhlídkách zažitých i méně tradičních aktiv a jejich roli v portfoliu. Zúčastnit se můžete semináře on-line nebo můžete s hosty přijít diskutovat osobně. Podrobnosti nabízejí stránky www.ViteznePortfolio.cz.
Autor je členem organizačního týmu projektu #VítěznéPortfolio
(Redakčně upraveno)