Silné trhy práce znamenají, že úrokové sazby zůstanou déle na vysoké úrovni

Analýza
Centrální bankéři na sympoziu v americkém Jackson Hole nedávno jasně řekli, že jejich další kroky v boji proti inflaci závisí na dalším vývoji údajů, zejména na těch, které pochází z trhu práce. První údaje z USA přišly minulý pátek a ukazují, že v americké ekonomice nadále přibývá pracovních míst, ale mzdy rostou pomalu.
Zdá se, že růst mezd v USA opět zpomaluje, což představuje dobrou zprávu pro americkou centrální banku. A údaje o mzdách by mohly zchladit obavy z náznaků rychlejší inflace. Ilustrační foto: Pixabay.com

To jen utvrzuje Fed (centrální banka USA, pozn. red.) v jeho politice vysokých úrokových sazeb. Boj proti inflaci však ještě není vyhraný a silné trhy práce na obou březích Atlantiku stále umožňují centrálním bankéřům flexibilně udržovat sazby na vysokých úrovních po delší dobu.

Trh práce v Evropě nevykazuje žádné známky oslabení. Poslední údaje o nezaměstnanosti za červenec dosáhly v Evropské unii 5,9 procenta a v eurozóně 6,4 procenta. Tento silný trh práce by mohl donutit Evropskou centrální banku (ECB) udržet úrokové sazby dlouhodobě vysoko. Podle odhadů by zatím měly zůstat na této úrovni do zasedání, které bude 14. září.

Nezaměstnanost v Rumunsku klesla na 5,5 procenta z revidovaných 5,6 procenta před měsícem. Země EU z východní Evropy vykazují ještě nižší hodnoty než Rumunsko: Nezaměstnanost v České republice dosahuje 3,5 procenta, v Maďarsku čtyři procenta, ve Slovinsku 4,7 procenta, v Polsku pět procent, v Bulharsku a na Slovensku 5,2 procenta.

PSALI JSME:
Obavy centrálních bankéřů v USA

V USA se celková zaměstnanost v nezemědělském sektoru (nonfarm payrolls, pozn. aut.) v srpnu zvýšila o 187 000 a míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,8 procenta. Údaje o zaměstnanosti i nadále ukazují, že ekonomika v USA není ani zdaleka v recesi. Přesto je v této zprávě několik detailů, které by nás měly znepokojovat.

Zaměstnávání stále podporuje zdravou ekonomiku, přesto došlo ke znatelnému nárůstu nezaměstnanosti. Částečně je to dobrá zpráva – lidé se vracejí do pracovního procesu, a to může dočasně zvednout míru nezaměstnanosti, protože do počtu nezaměstnaných se počítají pouze lidé, kteří aktivně hledají práci. Je však pozoruhodné, že počet nezaměstnaných vyskočil nejvíce od začátku roku 2020.

Zdá se však, že růst mezd v USA opět zpomaluje, což představuje dobrou zprávu pro Fed. A údaje o mzdách by mohly zchladit obavy z náznaků rychlejší inflace. Růst mezd na úrovni 4,3 procenta je pro dvouprocentní inflační cíl Fedu příliš vysoký a mohl by ho donutit udržet sazby ještě nějakou dobu na vysoké úrovni.

PSALI JSME:
Silná čísla z amerického trhu práce

Americká ekonomika se stala tak trochu hádankou, údaje o inflaci se opět rozehřívají, nicméně na trhu práce může stále docházet k oslabování. Podle trhu se odhaduje, že Fed si na příštím zasedání FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) 20. září dá pauzu.

Pokud jde o trh práce, 75 procent rumunských, 73 procent polských a 76 procent českých investorů si je jisto svou pracovní situací, což ukazuje nejnovější průzkum společnosti eToro „Retail Investor Beat“.

Přestože míra nezaměstnanosti ve Španělsku je jednou z největších v Evropě a přesahuje 11 procent, jsou španělští investoři sebevědomější (65 %) než ti italští (44 %), i když míra nezaměstnanosti v Itálii dosahuje 7,6 procenta. Největší důvěru z Evropanů mají však nizozemští investoři (84 %), přičemž míra nezaměstnanosti v Nizozemsku činí 3,6 procenta.

Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.