Máte pět dnů. Pak se připravte na daňovou kontrolu, vyhrožují finanční úřady

Pět dnů: Tolik dávají finanční úřady v některých krajích podnikatelům na to, aby „dobrovolně“ stáhli svou žádost o kompenzační bonus za škody způsobené vládními covidovými restrikcemi v období od 22. listopadu do 31. prosince 2021.
Součástí telefonických výhrůžek, ke kterým se pracovníci finančních úřadů uchylují, je i příslib brzké daňové kontroly. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokud to udělat nehodlají, ve stejné lhůtě mohou zaslat „bližší vyjádření, jakým způsobem byla (jejich) podnikatelská činnost významně dotčena v důsledku ohrožení zdraví nebo přijatých krizových opatření dle § 1 zákona o kompenzačním bonusu“.

Tuhle zkušenost popisuje jeden ze čtenářů našeho portálu v diskusi pod článkem Finanční správa nepřistupuje k žádostem o kompenzační bonus podle zákona, který jsme publikovali v pondělí. Součástí telefonických výhrůžek, ke kterým se úředníci uchylují, je i příslib brzké daňové kontroly, vyplývá z dalších diskusních příspěvků pod článkem.

Ministerstvo financí sice ve svém prohlášení, které publikovalo po vlně mediální kritiky, připustilo, že „si je vědomo dílčích nedostatků v exekutivní rovině vyplácení kompenzačního bonusu a individuálních pochybení lidského faktoru při ověřování oprávněnosti nároku, kdy některé úřady příliš přenáší důkazní povinnost na žadatele.“

Z aktuálních statistik podle šéfa oddělení komunikace s médii MF Tomáše Weisse nicméně vyplývá, že „finanční úřady přistupují neprodleně k výplatě kompenzačního bonusu u drtivé většiny žádostí“.

Z dosud přijatých žádostí ke zpracování byl podle něj bonus vyplacen nebo je v procesu vyplacení zhruba u 97 procent žádostí.

„Nelze proto souhlasit s tvrzením, že finanční úřady postupují při vyplácení kompenzačního bonusu restriktivněji než v předchozích obdobích,“ ohrazuje se Weiss. Příklady, které uvedli čtenáři portálu FAEI.cz ale vyznívají zcela opačně. Například pan Karel měl úředníkům dokázat, firmám fakturovaným v létě, kterým dělal webové stránky, v prosinci poklesly tržby.

Ministr financí Zbyněk Stanjura již dříve prohlásil, že „obecně musí platit princip, že když stát omezí nebo zakáže nějaké podnikání, tak musí kompenzovat ztráty, které z jeho rozhodnutí těmto podnikatelům vznikají“.

„Kompenzační bonus je bezpochyby funkční, osvědčený a lehce spravovatelný nástroj vládní pomoci formou daňové vratky, díky kterému stát podpořil malé podnikatele během covidové krize už desítkami miliard korun,“ uvedl ministr.

Negativní rozpočtový dopad za dvě stanovená bonusová období od 22. listopadu 2021 do konce ledna 2022 je odhadován zhruba na 10,4 miliard korun na veřejné rozpočty. Z toho 9,6 mld. Kč na státní rozpočet, 0,6 mld. Kč na rozpočty obcí a 0,2 mld. Kč na rozpočty krajů. Dopad do rozpočtů obcí a krajů totiž bude stejně jako dosud z 80 procent reálného propadu inkasa kompenzován ze státního rozpočtu.

Jakékoli restrikce – ať už větší, či menší než dříve, jsou ale podle odborníků v rozporu se zákonem. Daňový expert poradenské skupiny PKF Apogeo Martin Bortlík připomněl ustanovení § 15 zákona o kompenzačním bonusu, podle kterého platí, že tento se považuje za vyměřený dnem podání žádosti. To samozřejmě nevylučuje pozdější přezkoumání, které může odhalit i její neoprávněnost.

V současnosti jsou zákonem dána dvě bonusová období – od 22. listopadu do 31. prosince 2021, resp. od 1. ledna do 31. ledna 2022. Žádosti za druhé období bude ovšem možné podávat až poté, co podnikatelé sečtou zisky a ztráty za první letošní měsíc. Je otázkou, kdo z nich si po „masáži“ související s první vlnou ještě na něco takového troufne.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Rudolf

  Bohužel i já jsem se stal oběti šikany ze strany FÚ.
  Jsem invalidní důchodce a podnikám od roku 2007.S předchozími bonusy nebyl problém,tři dny po podání žádosti byly peníze na účtě.Duchod mám tak nízký že sotva pokryje náklady na léky.S tím vším je úřad obeznámen,přesto od 3.1.2022 kdy jsem podal žádost mě kontaktovaly e-mailem abych prokázal jak sem byl zasažen pandemickymi restrikcemi i když vše vědí o čemž svědčí vyplacení všech bonusovych obdobi od roku 2020-21 (celkem 8+pětadvacítka).
  Musel jsem byt omezit podnikání poněvadž zboží nakupují za hotové(stánek s občerstvením)a peněz se zřejmě nedočkám.Navic se mi zhoršil zdravotní stav v důsledku nemožnosti si vyzvednout léky.Už tři dny čekají v lékárně neboť nemám na doplatek.
  Chtěl jsem podat stížnost na danou úředníci,ale to by nikam nevedlo a proto po dohodě s právníkem podáme trestní oznameni, poněvadž to nese vsechny znaky trestního činu „zneužití pravomocí úřední osoby „Věřím že si Policie s tím poradí.

 2. Honza

  Dle očekávání. Brát od mafie cokoliv? Muhehe, to se se zlou potážeš, občane, firmo… Jo, platit výpalné, to ano, mít zakázanou/znemožněnou činnost, ano, ale po strůjci zla něco chtít?

 3. Kristián

  Aha, takže abych to shrnul, když se chce FÚ přesvědčit že má žadatel na kompenzace opravdu nárok, tak se to nesmí? Tak to potěš koště. Pamatuju, že začátkem pandemie vyplatily úřady stovkám žadatelů kompenzace a pak se zjistilo, že nárok neměli, nebo to dokonce nebyl účet dotyčného a ten naopak o nic nikdy nežádal, jen si někdo zjistil jeho údaje a jeho jménem podal žádost a ono to často vycházelo. Ještě se tu někdo diví, že si to prověřujou? Ale že to lidem vadí celkem chápu, když tu vadilo i EET, které znemožňovalo krátit daně a dokonce i zaměstnancům zatajovat výdělek před zaměstnavatelem. „Nemůžeme předpokládat, že každý krade.“ se opakovalo stále dokola. Opak je pravdou, to se musí předpokládat, protože příležitost dělá zloděje. To je vlastně stejné jako měření rychlosti, i tam se dá říct že se to dělá s předpokladem, že řidiči jezdí více než je povolená rychlost. Neříkám, že je v pořádku vyhrožování, ale zase si nedělám iluze, že si to lidi nepřikrášlili, aby se o tom dal napsat článek.

 4. Jarek Spurný

  Já to samé jsem pokrývač a pracuji sezonně. Podal jsem si žádost a místo žádosti mi volal úředník z Kyjova, že na nic nemám nárok a jestli žádost nestáhnu tak stejně nic nedostanu a mám se připravit na kontroly. Marně jsem vysvětloval, že díky restrikcím mi příjmy klesly na minimum a nejsem schopen přežít zimu jako vždy. Nevím jestli tohle je důvod pro kompenzační bonus. Je to tak napsaný, že se v tom nevyznám.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB