Jakou fixaci hypotéky zvolit, když sazby letí vzhůru?

Názor
Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a zdá se, že se poklesu jen tak nedočkáme. I tak však zájem o tyto úvěry na bydlení roste. Sazby totiž budou nejspíš ještě vyšší. Jakou fixaci tedy zvolit a na co si dát pozor při volbě hypotečního úvěru? 
V posledních letech je největší zájem o pětileté fixace hypoték. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jedním z kritérií, podle čeho si lidé vybírají hypoteční úvěr, je úroková sazba. Ruku v ruce s tím jde i délka fixace. Je-li hypotéka třeba na 30 let, neznamená to, že po celou dobu budete platit stejnou měsíční splátku.

Výhoda a zároveň nevýhoda je, že po konci fixačního období se splátka hypotéky může změnit. Ti, kdo si pořídili hypotéku třeba se snovou sazbou kolem 1,5 procenta, mohou po uplynutí fixačního období refinancovat i za čtyři procenta. Na splátkách je to pak v řádech tisíců korun. Platí to ale i naopak.

Nemá smysl nebrat si úvěr na vysněnou nemovitost jen proto, že jsou třeba momentálně hypotéky drahé. V době nízkých sazeb je dobré fixovat úvěr na delší dobu a v případě vysokých na kratší. Jsou-li sazby třeba kolem čtyř procent, stojí za to uvažovat nad variabilní neboli plovoucí hypotékou.

PSALI JSME:
Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Variabilní hypotéka není tedy zafixovaná, ale může se měnit každý měsíc, a to jak směrem nahoru, tak i dolů. Záleží na úrokových sazbách, které vyhlašuje Česká národní banka (ČNB). Tento typ hypotéky je spíše pro investory, kteří se věnují finančnímu trhu.

V případě, že má zájemce o hypotéku pocit, že za rok sazby klesnou, může si sjednat jednoletou fixaci. V posledních letech je však největší zájem o pětileté fixace a v době nejnižších sazeb i o víceleté, například na deset, patnáct i dvacet let.

Pokud váháte, zda si koupit nemovitost na hypotéku teď nebo ještě vyčkat, tak nečekejte. Úrokové sazby letí vzhůru a zatím nepředpokládáme, že by měly výhledově klesat. Na konci roku 2022 můžeme čekat více než sedmiprocentní úrokové sazby.

PSALI JSME:
Trh s hypotékami brzy ochladne. Ke konci roku 2022 se sazby přiblíží sedmi procentům

Podle vývoje inflace bude tedy ČNB šlapat dále na brzdu. Při současné inflaci 7-8 procent je základní úroková sazba, kterou stanovuje centrální banka, stále velmi nízko.

Úroková sazba není však jediným kritériem, které by měl zájemce o hypotéku brát v potaz. Důležité je hlavně RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, díky které se dozvíte, kolik budete měsíčně opravdu splácet.

Do RPSN se promítají i ostatní poplatky spojené s hypotečním úvěrem, jako je například za vedení účtu, zřízení půjčky, na pojištění, nebo i za zasílání SMS zpráv při pohybu na účtu. RPSN tedy dá klientovi reálnou představu o měsíční splátce.

Autor je hlavní ekonom Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sen o vlastním bydlení se v roce 2022 opět pro mnohé vzdálí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB