Je teď dobrá doba investovat do nemovitostí?

Analýza
Nemovitosti jsou stále i nyní, v době koronavirové krize, dobrou investicí. Zvláště ty v příhodných lokalitách typu širšího centra velkých měst. Dobrou investici momentálně mohou představovat i chaty či chalupy v atraktivních venkovských oblastech.
Je teď dobrá doba investovat do nemovitostí? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Propad cen nemovitostí sice nelze vyloučit, ale po odeznění koronavirové krize dojde k zotavení a během několika let budou ceny realit výše než před úderem viru. Kdo tedy do nemovitostí investuje s investičním horizontem pěti a více let, ten zpravidla slušně vydělá.

Chybou není ani to, pořizovat nyní nemovitost na hypotéku. Hypotéky jsou teď nejlevnější za poslední tři roky. Z dlouhodobé perspektivy jsou dokonce extrémně levné. Navíc žádný dramatický nárůst úroků nehrozí v základním scénáři ani po odeznění koronavirové krize.

Je pravda, že existuje i scénář méně pravděpodobný, inflační, kdy by došlo k citelnému nárůstu úrokových sazeb z titulu snahy o zkrocení inflace. Nemovitosti však představují poměrně dobrou pojistku proti inflaci. Takže investice do nich, i na hypotéku, stojí za zvážení i z hlediska těch, kteří věří, že na rozdíl od vývoje po minulé krizi bude vývoj po té nynější charakterizovat vysoká inflace.

PSALI JSME:
Proč se lidé v době koronaviru nebojí jít do hypotéky?

Zásadní otázkou tedy je, v jakém kraji nemovitost pořídit, Praha je dost drahá, navíc v metropoli našinec konkuruje ve své poptávce po realitách intenzivněji než jinde zahraničním investorům a spekulantům, kteří ceny ženou ještě výš.

Opravdu výhodný nákup lze snáze najít spíše v některém z krajských měst, než v bedlivě sledované Praze, kde už je navíc výnosnost realit stlačena. I když i v krajských městech šly ceny v poslední době citelně nahoru, mnohde ještě výrazněji než v Praze.

Při vlastním pořizování nemovitosti by kupující měl dát pozor na vše, zároveň si ale nenechat uniknout opravdu výhodnou koupi jen proto, že něco nebude ideální. Nemovitost v dobré lokalitě a za dobrou cenu by si neměl zošklivit jenom proto, že má staré stoupačky, které budou brzy potřebovat vyměnit.

PSALI JSME:
Drahá Praha zlevňuje. Ale slevy bytů si mohou dovolit jen bohatí s hotovostí

Je tedy ideální, pokud kupující zná každý detail pořizované nemovitosti, samozřejmě včetně právních náležitostí, jako jsou v případě chat či chalup třeba přístupové cesty, různá břemena apod. Čím lépe si bude všech pro a proti vědom, tím lépe je bude umět převést do finančního vyjádření a posoudit, zda a na kolik se nemovitost vyplatí.

V Praze před koronavirovou nemovitosti vynášely průměrně 4 až 5 procent ročně. V krajských městech třeba až sedm procent. Krize tyto výnosy nepochybně ohrožuje. Nicméně po krizi se výnosy navrátí na své předkrizové úrovně či do jejich blízkosti.

Hitem poslední doby jsou ovšem chalupy či rekreační apartmány. Ty lze rovněž dobře pronajímat. V současnosti nepochybně jde o určitou módní vlnu, kterou zvýraznila koronavirová krize. Tato vlna může zase opadnout, což by se projevilo poklesem cen. Větší jistotu jakožto investice zkrátka stále poskytuje nemovitost v centru většího města než chalupa nebo rekreační apartmán.

PSALI JSME:
ČS nemovitostní fond vloni zhodnotil investorům peníze o 4,2 %

Kdo nemá na nemovitost ani ve městě, ani na venkově, nebo ji nyní pořizovat prostě nechce, může přesto na pravděpodobném dalším růstu realit vydělat. Existuje totiž více druhů nemovitostních fondů. Do nich lze investovat už třeba od pětistovky nahoru. Lze vybrat ty fondy, jejichž byznys z koronavirové krize profituje.

To jsou například fondy zaměřující se na nemovitosti logistického rázu. Investice do nemovitostního fondu by dnes měla být zastoupena v každém rozumně složeném portfoliu. Klíčové je složení nemovitostí v portofoliu fondu, resp. to, zda a jak jsou druhově namíchány.

Tedy to, v jaké míře jsou zastoupeny rezidenční reality, v jaké logistické, kancelářské, maloobchodní či jiné. Před úderem koronaviru dosahoval rozumně konzervativní nemovitostní fond výnosu 4 až 5 procent ročně. V krizi se výnosy dostanou pod tlak, ale ve většině případů se po ní opět navrátí na původní úroveň.

PSALI JSME:
Češi mají stále větší zájem investovat do nemovitostních fondů

Kromě fondů lze investovat také třeba do dluhopisů developerských společnosti. Zde je třeba být obzvláště na pozoru. Dluhopis musí varovat zejména příliš vysokým výnosem. Investor by měl na výši úroku hledět nejen jako na vyčíslení, kolik mu investice vynese, ale také a zejména jako na vyjádření rizikovosti takové investice.

Jestliže naprosto bezpečný úrok v ekonomice je v současnosti někde v rozmezí od nuly do jedné, je zřejmé, že jakýkoli úrok, který je vyšší než jednoprocentní, vyjadřuje, že nejde o zcela bezpečnou investici.

V dnešním světě však bohužel nelze dosáhnout slušného výnosu bez podstoupení rizika. Není však třeba vystavovat se hned riziku enormnímu, které v současnosti vyjadřuje jakýkoli dvouciferný úrok.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Zavřít reklamu ×
    • Jestli je to pravda tak tě lituji.Vláda už zamýšlí zdanit každou druhou a další nemovitost velkou daní.Malá daŇ bude jen pro jednu nemovitost na člověka.Já raději chatu prodal a mám pouze svůj dům.Nehodlám nic pořizovat dalšího,akorát koupím Teslu za 1.5 mil kč ať můžu jezdit skoro zadarmo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru