Jsou muži větší nemehla? Oči si poraní častěji než ženy

Venkovní sporty, práce na zahradě nebo třeba grilování. To všechno jsou aktivity, při nichž dochází k poranění očí. Častěji se to stane mužům než ženám. V létě rovněž přibývá dětských úrazů. Všechna zranění mívají i doživotní následky, mnozí totiž vážnost situace podceňují.
Zdánlivé malé poranění oka může skončit trvalými následky na celý život. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V letních měsících přibývá vážných úrazů očí. Mezi nejčastější patří poranění při sportech. „Například při míčových hrách, dále poškrábání povrchu oka, rovněž píchnutí se do oka větvičkou při procházce přírodou nebo při práci na zahradě,“ připomněl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Dodal, že běžné je rovněž podráždění či záněty očí po koupání v bazénech s chlorovanou vodou, ale také v rybnících a přírodních koupalištích.

Riziko přináší také oblíbené grilování. Lidé si například popálí víčka nebo povrch oka. Takové zranění je nejen velmi bolestivé, ale rovněž nebezpečné. Rozžhavený uhlík může popálit také spojivku nebo rohovku.

Popálení rohovky může způsobit na rohovce jizvu a tím dojde k trvalému poškození zraku. Pokud by se navíc do poraněné rohovky dostala infekce, hrozí v krajním případě vážné doživotní následky. S popálením je samozřejmě spojena intenzivní bolest oka a očního okolí. Oční rohovka je totiž vůbec nejcitlivější místo na lidském těle,“ popsal Stodůlka.

PSALI JSME:
Z Česka se stává grilovací velmoc

Trvalé následky

Mnohá poranění mohou způsobit trvalé následky. Nebezpečná je i zanedbaná hygiena. „Mezi nejrizikovější úrazy stran vážného poškození zraku patří bodná poranění ostrými předměty. Hrozí trvalé poškození sítnice, rohovky nebo dalších částí oka. Dlouhodobé následky mohou rovněž způsobit infekční záněty rohovky spojené s nedostatečnou hygienou kontaktních čoček,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Letní úrazy očí přitom častěji postihují muže napříč generacemi. Nejčastěji se zraní při sportu, ale také při práci. Až třetina očních úrazů oka se stává dětem – opět to jsou častěji chlapci (v období adolescence) než dívky.

Děti jsou vůbec specifickou skupinou. Právě v létě počet jejich úrazů výrazně narůstá, a netýká se to pouze zraku. „Souvisí to s tím, že v létě mají více volného času, častěji se pohybují v přírodě a jsou méně pod dozorem dospělých,“ uvedla před časem Všeobecná zdravotní pojišťovna. Dětské úrazy stojí každoročně české zdravotnictví stovky milionů korun. A rok od roku tato suma narůstá.

Podle záchranných služeb přibývá v posledních letech úrazy dětí na trampolínách, na koloběžkách, ale také v bazénech, kde se děti bez dozoru mohou utopit. „V loňském roce jsme zasahovali u deseti případů zranění na trampolínách. Ke konci letošního června již evidujeme čtrnáct těchto výjezdů,“ citovala Česká televize mluvčího záchranářů Ústeckého kraje Prokopa Voleníka.

PSALI JSME:
Utopení na suchu? Bez kapky vody v plicích, ale i po hodinách od tonutí

Rychlá pomoc

U mnohých úrazů platí, že není dobré otálet s ošetřením u specialisty. Zvláště důležité je to u poranění očí, která mohou být fatální. Čím dříve pacient lékaře navštíví, tím menší je riziko dlouhodobých následků.

„Důležité je při závažnějším poranění dodržovat zásady první pomoci. Při zasažení oka chemickou látkou, jako jsou například čisticí roztoky nebo benzín, je nutné oko co nejrychleji vypláchnout velkým množstvím čisté vody. Poté urychleně vyhledat odborníka,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Při sportech, jako je například cykloturistika, se zase vyplatí nosit vhodné ochranné brýle, které chrání nejen před hmyzem nebo prachem, ale při jízdě lesem rovněž před větvemi stromů. Lehké škrábnutí se povětšinou zahojí samo bez odborné pomoci, horší je to se zapíchnutými předměty. Například třísku by si lidé neměli z oka vytahovat sami.

„Pokud k takovému poranění oka dojde, je třeba neprodleně vyhledat pomoc očního lékaře. S návštěvou oční ordinace se nevyplácí otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dříve bude léčba zahájena, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje,“ konstatoval Stodůlka.

PSALI JSME:
Nové technologie umožňují nevidomým „vidět“

Zavřít reklamu ×
  1. A myslíte si, že ženy běžně pracují s fleškou (míněna rozbruska) a vůbec manuálně v takové práci (ať už profesionálně nebo na zahradě? Takže statistika je zrádná. Muži nejsou apriori nemehla (i když i takoví se najdou), ale ženy takové věci (i ty které jsou prostě pro život běžné) nedělají. Např. si nedokážu představit, že by moje žena opravila záchod, případně připojila stoupačku (v železe).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB