Kam mizí vyučení řemeslníci? Láká je snazší výdělek

Řemeslo má sice zlaté dno, ale často je to také dřina. Možná proto pořád není dost kvalitních řemeslníků, i když zájem o učební obory v poslední době stoupá. Shodují se na tom i ředitelé středních odborných učilišť, které oslovil projekt Fandíme řemeslu zastřešený Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Vyučený autotronik Jiří začal po maturitě jezdit kamionem. Dnes už se mu vrátit k řemeslu, kde by začínal od nuly, nechce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Odhaduji, že v prvním roce po vyučení alespoň dvě třetiny absolventů u svého oboru chtějí zůstat,“ říká Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.  Pro čerstvé absolventy je ale podle něj velmi obtížné, aby překonali prvních několik let po vyučení, kdy sbírají zkušenosti a jejich výdělky ještě logicky nejsou tak velké jako u zavedených a zkušených řemeslníků.

Čerství absolventi utíkají

„Pokud se v té době začnou živit například jako řidiči, skladníci a podobně, a zjistí, že si takto vydělají o několik tisíc víc, velice často od svého řemesla utečou,“ popisuje Janeček. „V tu chvíli si neuvědomí, že časem by si jako zkušení řemeslníci určitě vydělali více,“ dodává.

Podobně před několika lety uvažoval i vyučený autotronik Jiří. Auta ho vždycky bavila, hned po škole si chtěl taky nějaké pořídit. Třeba takzvaně „šikovně nabourané“, dovedl by ho opravit. Ale peníze scházely. „Začal jsem tedy jezdit s kamionem a brzy vydělával i 50 tisíc měsíčně,“ vzpomíná dnešní třicátník. Své automobilové sny si sice splnil, brzy ale přišla rodina, hypotéka na dům a další výdaje. „Vrátit se k řemeslu, kde bych začínal od nuly, se mi už dnes nechce,“ přiznává.

PSALI JSME:
Kolik vydělávají řemeslníci? Průzkum ukázal, že máme zastaralé a zkreslené představy

Rodiče – řemeslníci mají jasno

Podle Radka Coufala ze Střední odborné školy uměleckořemeslné se zájem absolventů základních škol – potažmo jejich rodičů – vyvíjí podle stoupání počtu dětí v silných ročnících: „Jasno mají rodiče – řemeslníci, kteří chtějí, aby jejich dítě pokračovalo v jejich práci.“

„Protože jsme škola ‚rodinného typu‘, vím o 20-30 procentech žáků, kteří se po vyučení pochlubí tím, že v oboru dál pracují. Zbytek se často stydí svěřit, že šli pracovat mimo obor, nebo nekomunikují,“ svěřuje se ředitel školy.

„Příčinou neúspěchu číslo jedna u čerstvých absolventů je zvyk vzdávat se, když začne jít do tuhého. Nemají mnohdy dostatečnou vytrvalost při dokončování věcí, které započali. Všichni jsme dobří v tom, něco začít, ale málokdo to dokáže také dokončit. Mnozí z nich mají bohužel nedostatečné ambice mířit nad průměr, a to je velká škoda, protože budoucnost řemesla je opravdu velká,“ uvádí generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně. Nejde o podvod, brání se firma

„Skuteční fachmani dnes skutečně nejsou o nic méně žádaní, než specialisté v jiných oborech, a svou prací dokáží sobě i rodině zajistit velmi dobrou životní úroveň,“ říká Josef Jaroš, vedoucí projektu Fandíme řemeslu a většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo. Potvrdil to i nedávný průzkum projektu, v němž čtyři z pěti rodičů uvedli, že by potomka podporovali, pokud by se rozhodl vyučit se řemeslu.

Dobré příklady táhnou

„Práci rukama a znalost řemesla člověk neztratí,“ doplňuje Coufal. „Dobré příklady táhnou – kdo chce, řemeslem se uživí. Naši umělečtí řemeslníci zachraňují památky, pečují o kulturní dědictví a okrašlují svět krásnými výrobky,“ nabízí příklad.

Vysvětlení současné vlny zájmu o učební obory vidí Miloslav Janeček ve změně vnímání řemesel a řemeslníků širší veřejností. „Rodiče a veřejnost vůbec ve svém okolí vnímají, že úspěšní řemeslníci se stávají váženými občany, kteří si mohou za svoji kvalitní práci nechat velmi kvalitně zaplatit,“ je přesvědčen Janeček.

PSALI JSME:
Čeští rodiče otáčejí: Čtyři z pěti by podpořili své děti v rozhodnutí vyučit se řemeslu

×
 1. Nedávno jste říkali že řemesník a montérky jsou sprosté slova a tak každej studuje nejlépe v Plzni !

  • V plzni studovali inženýři, kteří vyvinuli a zkonstruovali elektrické lokomotivy, nebo třeba naprojektovali Temelín a Dukovany, vy mysliteli. To dle vás dokáže kdejakej utahovač fitinek, nebo uštípávač drátů ne?

 2. V článku vidím i můj případ. Vyučil jsem se tesařem. Řemeslo mě bavilo. Po vojně , jelikož jsem měl 6.třídu (7 byla strop) jsem dělal dokonce „parťáka“ měl jsem k sobě 4 chlapy. Odešel jsem kvůli penězům a neshodám s nadřízeným. Také jsem začal dělal řidiče nákladního auta, a první výplatu jsem měl o 800 Kčs . více než u řemesla. V roce 1976 to byla fůra peněz. K řemeslu jsem se už nevrátil, i když vzhledem k tomu že jsem měl štěstí na výborného mistra (3 generace v tesařské rodině), který mě naučil i staré technologie, jsem to nezapomněl, a úspěšně využívám pouze pro svoji rodinu. Zdeněk

  • Za bolševika byl ten trh práce zdeformovaný ještě mnohem více, než dnes. Uklízečka vagonů měla stejně, jako projektantka s VŠ a 25 lety praxe, kterou čerstvě povýšili na vedoucí projekce. Proto se z ČSSR stala z jedné z nejvyspělejších zemí po 40 letech dělnického běsnění rozvojová země.

 3. Všechny řemesla jste utopili,výdělky jsou,pod zaměstnavatelem nic moc a na živnost po zaplacení odvodů bída,protože to sežere stát.
  Všichni chtějí studovat a nároky na znalosti jsou tak mizerné,že maturitu dostane každý pomalu na požádání.
  Pracující člověk je zesměšňován a shazován a respektován je jen v případě,že od něj potřebujete něco opravit.
  Když je vám zima tak se přikryjte těma titulama a tekoucímu radiátoru vykládejte o humanitě co jste vystudovali.
  Teď agitujete.
  Prostředníček.

  • Kdo utopil řemesla??? Pokud to chcete personifikovat, pak to byla dělnická třída již před 1989, kdy tato rozprášila rodinné firmy, a po 1989 začali řemesla dělat lempláčtí bolševičtí meloucháři, a nyní je generační obměna. A další….já znám spoustu inženýrů a lékařů, co si postavili barák vlastníma rukama, ale neznám jediného manuálního lempla, který by odoperoval alespoň slepák, nebo nakonstruoval i to nejjednodušší zařízení.

 4. Ještě teď si pamatuji žvásty sociologa z Unie svobody Petra Matějů z před dvaceti let, který tvrdil, že jako země ve středu Evropy u nás bude centrum politiky a byznysu, kde budou sídlit evropské úřady a mít tu centrály zahraniční firmy a korporace. Podle něj jsme měli stát národem samých vysokoškoláků, tedy samých úředníků a manažérů a že učňáky zaniknou, protože učit řemeslo nebude potřeba, jelikož to budou prý budou dělat cizinci. A takhle v 90 letech debilně uvažovala celá politická a intelektuální elita, která řemeslo totálně zdegradovala. Se divíte, že na řemesla se nikdo nechce jít učit? Kdo by z dnešní mládeže chtěl skončit v podřadném postavení nějakého hloupého a špatně placeného nádeníka, když je jim od malička propagandou vštěpováno, že úspěšní, kteří vydělávají velké peníze musí mít aspoň titul Bc a je jedno z čeho. Dnes tu proto máme samé debily s tituly z doslova bizarních humanitních oborů, nad kterými zůstává rozum stát, naprosto neuplatnitelné v reálné ekonomice (jedině tak v sluníčkářských neziskovkách) a na druhé straně tu pomalu už nemá kdo opravit vodovod, vyzdít zeď, pokrýt střechu atd.

  • Jistě, takhle to funguje třeba v SAE. Tam řemeslo dělají tak filipínci a pákistánci, a nedělají ani za pětinu recepční u vstupu do té firmy. A s dovolením, daleko více debilů je tu s učnákem ve věku 50+, kteří jsou smluvními partnery úřadu práce, a nikdo je nechce zaměstnat.

 5. kdo by dnes makal za 30 cisteho a to ve firme remeslnik navic ne vsude dostane, to musi na sebe a to jsou starosti navic a po skole to ne kazdy bez pomoci zvladne. Ceny rostou a mlady clovek nemuze delat za almuznu

   • Jsem vyučený strojní zámečník a kvůli penězům jsem šel dělat brusiče, vše jsem se naučil a bez přesčasů na jednu směnu přes 40000 hrubého. Zámečničinu jsem dělal 8 let a brusiče už skoro 2 roky.A oproti předchozí práci je to pohodička, člověk se nenadře, bruska maká za mě, ruce mám čistý a hlavu taky a pěkně si sedím v teple 😀 Pokud by mi někdo nabídl 60000,- hrubého tak bych si klidně dodělal i maturitu.

 6. Každý kdo něco umí a chce trochu vydělat tak maže do ciziny.Soused neumí nic a šel zametat listí a chodníky do Rakouska.Má novou Hondu Civic a peníze může rozhazovat.Já pracuji pro českého podnikatele a nemám nic,jo auto mám taky Hondu ale starou 26 let.Pan podnikatel má Touareg,Audi Q7 a pláče jak nemá peněz.Přitom letí 5x za rok na dovolenou k moři.

  • Takové komentáře mi pijou krev. Hlavně to lítání k moři. Dejte už s tím pokoj! Staňte se podnikatelem vy a lítejte si desetkrát k moři. Anebo se seberte a mažte zametat do Rakouska taky.

  • Pořád slyším jak je nutné všechno digitalizovat, kanceláře rostou závratným tempem, že je málo finančních analytiků, realitních makléřů a podobných (podle mne) pijavic. Realitní makléř za prodej garzónky v Praze v ceně 1 500 000 má provizi 50 000. Jistě, má s prodejem práci a odměna mu (jí) patří. Takže bohatě mu stačí prodat tři garzónky za měsíc. Který instalatér to má, že?

   • A proč to nejdete dělat? Manuální pijavice tu 40 let budovaly třídní apartheid, na civilizovaný svět mířily raketami s atomovými hlavicemi, a přivedly ekonomiku ke kolapsu. Proč nejdete prodat ty tři garsonky, co? Navíc, realitní makléř patří třeba v USA mezi lepší střední třídu, a rozhodně to není socka v přívěsu, jako nějaký utahovač fitinek.

    • Ale já to dělat nechci. To, že patří mezi střední třídu vím, nakonec i manželka Matušky to dělala. Ale to neznamená, že to pijavice nejsou. A ty hlavice si strčte za klobouk. Víte, kolik jich bylo v Turecku (a kupodivu mířily na CCCP). Byl taková doba, já jsem rád, že je pryč. Ale máte snad dojem, že teď to je jinak? Svatá prostoto!

     • Víte, jaký je rozdíl mezi útočnou a obrannou hlavicí? Průměrná výplata v zemi. A ta byla v tom Turecku před 1989 proti CCCP násobná. CCCP, nebo české hlavice musely být nutně útočné, protože bránit nebylo co, že.

    • Typický povýšenecký kreténismus. Až už opravdu nebude nikdo, kdo je schopný něco rukama udělat, bude to problém pro všechny. A právě kvůli takovýmto přihlouplým názorům to bude co nevidět. Navíc dnes je při studiích důležitější kolik vydělává tatínek, než co má v hlavě student. Takže ve finále minimálně polovina inženýrů je prostě k ničemu. O humanitních paoborech, pro které se vytváří umělé pracovní místa v rámci rodinného marketingu se nemá cenu ani bavit.

     • Kretenismus je stav pro manuální špindíry. Vy myslíte, že třeba v SAE se učístovky tisíc nejlepších zedníků na světě, vy hlupáku? A přesto v Dubai se toho postavilo asi tak 50 x víc, než v celé ČR, včetně nejvyšší budovy na světě. To tam asi každej hází lžící, že? A k tomu dalšímu se ani nebudu vyjadřovat, ano to platí pro vás, manuální sajrajt, třeba manuálního lempla lahůdkáře Rittiga, nebo manuálního lempla instalatéra Mrázka. A o místa v rodinných firmách nemějte péči, vy je neplatíte, závistivá nulo.

    • V USA je instalatér socka ??? Tak pokud něco umíte rukama , kupte si letenku a začněte to dělat…. asi se nebudete stačit divit 😀

     • No, bratránek je rozvodovej právník, ve Městě Andělů, a za minulej rok měl na danovém přiznání sedmimístnou částku. Kolikrát víc si vydělá podke vás ten utahovač fitinek????

  • Tohle mě taky štve… když teda Váš soused za tu práci má takový prachy a podnikání je takové štourání v nsoe.. proč to taky neděláte ? Neschopnost ? Lenost ? Nebo jen kecáte… a tahate si tyhle … z prstu… jako většina Čecháčků – zaměstnatnců

   • Toho Čecháčka si strčte, víte kam. Už jen ten pojem ukazuje vaši inteligenci. Ještě přidejte …zaprděná kotlinka… a budete v pohodě.

  • Neměli jste tu před 30 lety kroutit krkem podnikatelům. A opravdu nevěřím tomu, že si někdo zametáním listí vydělá na nové auto za pár měsíců, pokud tam zároveň žije.

   • Pracuje v Rakousku 2 měsíce a 1 měsíc je doma,tak už 10 let.Má celý dům po rekonstrukci a už dvě nová auta.Já nemám nic ale „můj“ kapitalista má AudiQ7,Tuareg a palác za 30 mil. na soukromém pozemku kde je cedule zákaz vjezdu.Dovolí si tam jen pošta…V Rakousku jsou kapitalisté jiného ražení,stačí když kape a firmu buduje děda,syn apotom vnuk.Tady chce každý nejpozději do 5 let být za vodou.V Rakousku jde na platy 20% nákladů ve firmě a tady pouze 4%.Spolužák je ekonom a nechápe co si tady lidi nechají líbit.Ve Francii by toto co je u nás netrpěli ani den!!!

    • Můj kolega je obyčejný zaměstnanec v ČR, jeho továrník má Cessnu Citation 550, a ten kolega před rokem a půl rozštípal novou Audi Q8. Podotýkám, že to nebylo v Praze, ale na vysočině. A jak píši, v Rakousku dělnická třída nekroutila kapitalistům krkem, ten Váš továrník s Audi je také dělnického původu, blbe, protože ty původní kapitalisty jste si tu vy, dělnická verbež vyhubili. To další ani nebudu komentovat, jenom mne překvapuje, že jste ještě nezačal podnika, když jste tak chytrý. A další, ono by to milánku vypadalo jinak, pokud by ten váš známý rekonstruoval ten barák v Rakousku -nejspíše by na něj vůbec neměl.

  • Proč brečíte Petře a závidíte podnikateli? Tak si založte firmu a začněte podnikat taky. Pracovní dobu máte 8 hod. a padla , žádné starosti. Zkuste si to sám a uvidíme jak otočíte.

 7. Dělám řemeslo 20 let a tyhle články čtu tak cca 10 . Tenhle alespoň přizná že nástupní plat není ideální . Příklad zedník na Zlínsku 5 let praxe oficiálně 18 hrubého , bokem se mu doplácí na 20-23 čistého . Samozřejmě pokud bouchá přesčas tak může mít i 35 za 300 h. Pokud to někomu připadá dost ……. . Proč asi pan Janeček a spol nedělá řemeslo ?

  • No, ono se ale na zedníka jdou vyučit ti nejblbější z nejblbějších, je to víceméně ta nejméně kvalifikovaná práce. Takže co byste chtěl? S kým se chcete srovnávat? s lékařem? Ten má s atestacemi a 100 hodinami přesčasů s bídou trojnásobek toho, co uvádíte, že má zedník za 8 hodinovou pracovní dobu. Jinde ve světě má pětinásobek za normální hodiny. A to neberu země, jako je Čína, Indie, a další velké ekonomiky, nebo třeba SAE, kde je to od desetinásobku nahoru.

   • Máš asi problém s pochopením psaného textu , to je dnes běžné . Popsal jsem realitu která je důvodem proč dnes mladí nedělají řemeslo . 8 příspěvků asi nemáš co na práci ?

    • Bože ty seš blbej . Člověk tě upozorní na to že nereaguješ k věci a ty …. .
     No a komu tykání , prostě to u puberťáků mám tak nastavený .

 8. No, snazší výdělek ?
  Může si někdo ten volant zkusit !
  Dnes chce každý studovat se znalostmi horšími než nádeník ! Přesto stát vychovává lidi co mají maturitu a ani netuší kolik stupňů má pravý úhel ! Dříve jste musel mít opravdu výsledky a pak se dalo jít na maturitu. Zbytek se rozházel do učebních oborů, které nás živily celý život. Dnes mají lidi maturity a ve finále bouchají dveře na Fábii ve Škodovce, nebo sedí za kasou v Lidlu.
  To je politika dnešního státu !
  Kdo by dělal řemeslo, když školy na řemeslo téměř nejsou a druhá věc je ta, že jde radši každý do fabriky či dalších firem, kde dostane na výplatě dvakrát tolik co na nějakém řemesle. Bohužel, tento stát nevidí to, že generace po generaci upadají tyto řemesla a už teď je nemá kdo dělat ! Plno lidí nejde po základce ani ten učební obor či maturitu dělat. Jdou přímo do práce, aby měli peníze. Druhá věc je, že když půjde na onen učební či maturitní obor, tak ho po roce stejně dělat nebude !
  Není něco špatně ?
  Stát udělal z profesí naprostý odpad a věnuje se montovnám hal a dílů z čehož má stát obrovské prachy !

  • Vy si můžete zkusit sednout k počítači, a ten kamion navrhnout a zkonstruovat, když si myslíte, že to v tom kanclu je takové leháro.

  • Jistě, za první republiky také zanikaly ševcovské dílny, protože lidé šli dělat k Batovi. Co navrhujete………..rozbíjet stroje?

 9. Ono těm řemeslníkům nic jiného nezbude, jelikož firmám se nechce platit tak musí se poohlédnout jinde!

 10. Dnes požadují, aby i hajzlbába měla maturitu.Znám jednu madam, absolventka gymplu + nějakého kurzu, která se u potravinářské soukromé firmy přes postel majitele dostala až na pozici ředitelky.Když majitele omrzela, vyhodil ji a napravil všechny její obchodní průšvihy. Madam šla na podobnou pozici do většího pivovaru, po vyhození se neúspěšně ucházela o místo učitelky na obchodní škole-obor ekonomika. Tam byl někdo při smyslech a doporučil jí, aby si uvědomila své vzdělání . Nyní je poradkyní na nějakém zbytečném úřadě. Ale stále je přesvědčená, že je pro společnost nenahraditelná. A celá její rodina se cítí ukřivděná a společnost prý nedokáže ocenit její schopnosti.

 11. Bohužel podpora řemesla stále neni. Pokud by někdo mladý chtěl živnostenský list, okamžitě je na něj navalena administrativa a spousta poplatků, aniž by něco vydělal.

 12. nejde o dřinu ale nikdo tady nezaplati kvalitní řemeslnou prací nebo si myslíte že 160,- hrubého na hodinu je adekvátní plat svářeče ktery svaří ve všech polohách s předehřevem (HL 45) v zimě v lete zabalený jak pumpa a jen si … zdravý

  • Ano, v relacích ČR je 160 hrubého za svařeče relevantní. Když se mu to nelíbí, může za 400 na hodinu hrubého dělat třeba neurochirurga, který navíc dělá zástupce primáře ve špitále.

 13. Důvodů, proč i šikovní učni po škole utečou od řemesla je několik. Vždy je jednodušší nastoupit do tepla a čista s vyšší nástupní mzdou v kterékoli montovně/automobilce, než od píky si budovat své řemeslo. V montovně sice ti zaměstnanci nakonec skončí i s praxí se zastropovanou mzdou, ale po práci mají čistou hlavu. Kdežto řemeslník si časem vydělá daleko víc. Lidé s praxí pak nejdou pod dvěstovky za hodinu – samozřejmě rizika, zodpovědnost jde za nimi – určitě nic záviděníhodného. Problémem, proč je málo řemesel je i ten, že třeba v Německu nekoupíte na e-shopu nic, k čemu potřebujete řemeslnou živnost. Takže žádný radiátor, plynový kotel a další (uvádím příklady z mého oboru). Proč by se řemeslník honil, jezdil dělat poradenství zadarmo, trávil čas při oceňování se zakázkou – když pak zákazníka jen zajímá, proč jeho „zboží“ je toliko dražší než na internetu? Takové způsoby jednání se dříve či později každému řemeslníkovi omrzí!!!

  • Řemeslník si vydělá daleko víc jenom díky tomu, že jeden a paušál, a z poloviny v šedé ekonomice, a zaměstnanec v montovně má mzdu vysoce zdaněnou.

  • Pracoval jsem v oboru ještě patnáct let po vyučení.Potom jsem šel na kamion,nejprve šest let v čechách a poslední rok a půl pracuji v německu.Nikdy jsem se neměl líp.

  • Zatím cukr v marketech skládají šulíni s učnákem, kteří mají výuční list v oboru, který je na první pohled uplatnitelný, ale učnáky jich chrlí násobně až řádově více, než kolik činí reálné uplatnění. Modelově třeba kadeřnice, číšník nebo kosmetička. Že by si kluk s výučním listem truhlář otevřel truhlárnu s kapitálovým vstupem v řádu vysokých jednotek milionů, je utopie, to doufám uznáte.

 14. asi by jsi měl autor članku zjistit co obnaší prace řidiče kamionu . pak by nepsal blbosti typu snažši vydělek

  • A co obnáší práce řidiče kamionu? Děláte, jako kdyby se tento musel prokazovat Nobelovou cenou. Na točvolanta nemusí být ani učnák, může to dělat úplně kdokoli. Kvalifikační požadavek je zhruba na úrovni pečovatelky, v domově důchodců, nebo ošetřovatelky ve špitále, a je jen o něco malinko výše, než je uklízečka nebo vrátný.

   • Co ty jseš za Trolla? Komentuješ tady každý příspěvek. Rádoby chytře, přitom to jsou pouze názory zbytečného, frustrovaného človíčka.

   • Je vidět vážený člověče, že o tom nevíte vůbec nic. Asi by jste koukal co obnáší točit volantem kamionu, já to dělal 6 let než jsem přišel o zdraví. Tak se upalujte někam do kamionky zeptat a dostanete otázky, které jste ještě ani nikdy neslyšel. Tipoval bych tak 16 let ne ?? :-))

    • Dobře, a já to položím opačně…..co jste ještě dělal, kromě točení volantem, abyste mohl srovnávat? Když půjdete do fabriky, tak budete dělat s tou kvalifikací točvolanta tu nejhorší práci, za podstatně méně peněz, popřípadě řemeslo ve kterém když se zdokonalíte, ještě za méně.

   • No jo zase nějaký junior co ani neví co k tomu potřebuje. Jdi se někam zeptat a dostaneš takové otázky co jsi nikdy v životě neslyšel troubo. Já s tím jezdil 6 let a vím co to obnáší a ne vnitro frajere.

    • Vaše vřeštění mi připomíná dvanáctiletého spratečka, který tvrdí, že je odborník na mobilní telefony, protože si s těmito už 6 let hraje. Vy s tím kamionem je asi totéž, jako ten sprateček s tím telefonem.

   • Na LKW ven jsem jezdil 25 let, až posledních 6 let kamion s mrazákem a můžu ti říct, že je to čím dál horší, víc povinností, všechno horší, čím dál tím víc je to sledované jak policií, tak zaměstnavatelem a ty pokuty co dostaneš třeba v Rakousku a nevyhne se jim nikdo, na to ti výplata pomalu nestačí. A hned si člověk řekne jestli to má vůbec cenu. Nejsi od pondělí do pátku v práci, ale dá se říct nonstop, jen trávíš veekendy na parkovištích a ne doma.

 15. Řemeslo má zlaté dno, sehnat dnes dobrého řemeslníka je kumšt. Takový člověk si může nechat i dobře zaplatit. Bohužel je spousta firem, které lidi odbydou 25 000 brutto Tam se skutečně řemeslníci nepohrnou. Vyučil jsem se zámečníkem a i tímto řemeslem je možné si vydělat 35 – 40 měsíčně. Bez přesčasů.

  • Máte představu o tom, kolik si vydělá vysokoškolák jako OSVČ? Tak si zkuste dojít k advokátovi, nechat si udělat zubní implantát, nebo si nechte něco naprogramovat. I ten projektant, kterého nechce nikdo dělat, si jako OSVČ vydělá od 650 /hod + DPH nahoru. Milánku, pokud zákazník zaplatí za zednické práce řekněme 300/hodinu, tak 52 Kč z toho sežere DPH, dále někdo ten kšeft musí nasmlouvat, spořítat mu výplatu, zedník musí mít pracovní pomůcky, doprava, musí se z toho pokrýt zaplacení svátků. dovolená, nemocenská atd, takže i když to bude nákladové a z altruismu bez zisku podnikatele, tak na tu superhrubou mzdu zůstane tak 200 Kč – což je 150 /hodinu HRUBÉHO. tedy 26 100/ měsíc při 174 hodinách. Opravdu by mne zajímalo, kdo Vám jako zámečníkovi dá za 174 hodin 35-40 tisíc byt hrubého měsíčně, jako zaměstnaci. Montéři potrubí a svářeči mají tak 175-190 hrubého na hodinu. MAX, tedy ti, co dělají na velkých projektech pro ČEZ.

  • 35000-40000 na fakturu? No, to je tedy terno 🙂 Umíte násobit? Tak si pronásobte těch 650 Kč, což je minimum, co dáte za hodinu projektantovi, 160 hodinami, a jste něco těsně nad 100 000 Kč. A to je asi tak minimum, co si na fakturu vydělá VŠ, když nebudu počítat zoufalce, kteří dělají překlady nebo lektory jazyků.

 16. Tak to je pěkný blábol. Kdejaký politolog a chytrák má tak 5 krát víc bez námahy. A nikdo ho nesekýruje.

 17. Když jsem těsne po revoluci šel dělat řemeslo, měl jsem 2800. Pak jsem radši jezdil Avií a měl jsem o 2000 víc. Nakonec kamion, sice v tom bydlíte, ale pokud potřebujete peníze nic jiného nejde. Abych šel zase dělat automechanika za 18000, No to si snad děláte srandu ne ? A taky jsou servisy a není jich málo s minimální mzdou. Řemeslo už dávno nemá zlaté dno a všude by vám nejradši dali úplně co nejméně a dopláceli nějak načerno, aby nemuseli odvádět daně. Toť realita i v dnešní době, ale pak zkuste zamarodit a nemáte ani na chleba.

  • A kolik byste si asi představoval, že jako automechanik dostanete, když jste to v životě pořádně nedělal? 18000 čistého je 23200 hrubého, tedy 31100 měsíční mzdové náklady,

 18. Záleží na tom koho erete za utahovace fitinek znám hodně konstruktérů co to vytvoří na papíře a ono to v praxi nefunguje nebo to jsou tací co mají ten titul nevím za co a běžný údržbář, zámečník nebo seřizovač to musí prekopat tak aby to fungovalo. Ale v každém oboru je těle nebo znalec.

  • A chcete říci, že když před toho údržbáře a seřizovače, který nechápe zákon zachování energie dám papír, že to vymyslí lépe? Tak proč to nedělají? Které z českých aut vyvinuli údržbáři a seřizovači?

  • Tak soudruhu, tyhle třídní komoušské kydy jsem slýchal za bolševika. Je zajímavé, že přišel kapitalista, a ty udržbáře a seřizovače vyhodil, a tomu konstruktérovi dal obvykle dvojnásobek. ZE SVÉHO. Tolik popis reality.

 19. Můj postřeh z hostesu v Göteburgu,kde převážnou část tvořili VŠ studenti z celého světa v rámci Erasmu.Vše,co se týče pobytu a studia si tito studenti musí zařídit zcela sami.Tito studenti jsou naprosto soběstační a když jsem sledoval, jak si vzájemně bez ohledu na národnost a díky své jazykové vybavenosti vzájemně vyměňovali zkušenosti a navazovali přátelství tak bylo člověku hned jasné, že tito mladí lidé se ve světě neztratí..Tolik tedy k těm až někdy nenávistným útokům proti všem, kterým jejich intelekt dovolil dosáhnout vysokoškolského vzdělání. O tom si zkrátka učňovská mládež může nechat jenom zdát.Co se týče řemesla, lze jen doporučit, naučit se pořádně alepoň jeden cizí jazyk,pár let po vyučení nasbírat co nejvíce zkušeností a stát se opravdovým řemeslníkem a pak po vzoru zdravotních sester a doktorů odejít pracovat a žít na západ, protože zde ,alespoň podle udávaných nabízených žebráckých platů,které jsou nabízeny na Úřadech práce ,se žádné důstojné mzdy nedočkají.Proto se fabriky a naše města plní pastevci z Rumunska, Mongolska či UK. Tato země prostě není pro mladé

  • A pro staré ano ? Možná pouze pro horních 10000 co mají posty ve státní sféře a kde ruka ruku myje, ale to je jen 10000, co ti ostatní ? Nikdy se neučili třeba anglicky, nebylo to povinné, poctivě většinou pracovali všichni, sice za jiného režimu, ale ovlivnit to nikdo nemohl, tak jak k tomu dnes přijdou ? Nebo si myslíte, že v 60 ti letech můžou senioři vycestovat za prací na západ ? Tak to asi těžko. A mimochodem, ta generace starších měla našetřené peníze v různých fondech a dnes nemají nic, protože jim to demokrati zcizili, viz Topolánek. V 89 roce se předala republika s čistým štítem a všechno nám patřilo, dneska ??? Bilion dluhu a nepatří nám nic, všechno prodané. Kde jsou ty peníze ???????

   • Vy jste těžko kdy poctivě pracoval, když jste nepoctivě rovná se špatně pracoval už na škole. Většina lidí, a to i dnes se aqnglicky nenaučila ve škole, byla k tomu potřeba vlastní iniciativa, a máme od pádů bolševiků už 31 let. A když jste u toho vycestování, tak známej podnikal 25 let v zábavním průmyslu, a v roce 2016 si udělal papíry na kamion – a je leden 1959. Ta generace starších si pro sebe rozkradla celý bytový fond za zlomek tehdejší tržní ceny, tak nerypákujte. A popište přesně, co Topolánek dle Vás údajně zcizil, naplní to skutkovou podstatu trestného činu pomluvy podle §184, kterou pášete elektronickou formou, tedy obzvláště účinným způsobem. Ona si Vás PČR najde podle IP adresy, vy anonymní grázle. Jistě, vše je prodané, a dělnickou třídou prožrané. Co máte za problém?

  • oni asi ani dnešní Vš kromě těch jazyků, toho moc neumí. Dříve absolvovalo Vš cca do 20 % obyvatelstva. Úroveň se tvrdě musela snížit, aby ji mohlo absolvovat dnes 80 % středoškoláků.

   • Proč myslíte, že dnešní VŠ nic neumí? Máte nějaké srovnání? Myslíte, že například vývojová centra Honeywellu nebo Edwardsu, která jsou plná mladých lidí, jsou lidé, kteří nic neumí? Kolik myslíte, že je věkový průměr lidí, co vyvíjejí Škodovky, a kolik co pro tyto vyvíjejí a programují ty výrobní linky?

  • Pane Jime, ono je to tak, že ti manuálové budou v ton zahraničí ještě větši niemandi než zde, protože tam je rozdíl mezi vysoce a nízkokvalifikovanou prací ještě mnohem vyšší, a pro ty vyučence tam je silná konkurence ze strany poláků Turků, ale také třeba Pakistánců atd. Takže no way. Spousta vyučenejc jezdí do Německa a rakoska dělat, ale jako pendleři, rovná se vydělávají rakouské nebo německé peníze, ale žijí v ČR. Kdyby měli žíst v tom SRN nebo Rakousku, jsou ještě větší nuly, než kdyby byli jako zaměstnaci zde.

 20. Tady se srovnává nesrovnatelné, je rozdíl ,pokud se dělá řemeslo na sebe, nebo pod firmou. Pod firmou většinou
  u nás plat mizerný, to je hlavní důvod. Jako živnost jsou velice slušné výdělky,navíc daně minimální. Dokud nebude řemeslo vážené, nic se nezlepší.

  • Vitě, řemeslo JE vážené, akorát, že ne to, co si pod řemeslem představují manuální niemandi. Řemeslo je také třeba zubař, advokát, daňový poradce, exekutor, ICT konzultant, projektant, zkrátka vše, kde jako singulární subjekt můžete prodávat svou práci. Nekvalifikované činnosti pochopitelně vážené nejsou.

 21. Pracoval jsem jako mechanik seřizovač cnc obráběcích strojů 22 let na čtyři směny ,dvě cnc+1 klasika .Dočkal jsem se akorát propuštění v 49 letech.

  • Řemeslo je pod dnem.Palach – Zajíc.Sedlacek -Opletal.
   Jasně ukazuje jakou cenu má život dělníka.Tata sedlák,který nemohl dělat to čím byl vyučen.Cely život prožil v ponížení.Inzenyr za to ,že za totality nemohl dělat svoji profesi dostal přes sto tisíc odškodnění za společenskou újmu.Mohl bych pokračovat.

 22. řemeslo je dávno dehonestováno. Politici je nazývají parazity, finanční úřad je zaklekává, nemá to ani ekonomický smysl. A to je celé.

  • Přesně tak,tady se mají dobře pouze státní zaměstnanci,kteří žádnou hodnotu nevytváří ale berou obrovský plat.Kdo maká rukama na tyto nefachčenka tak má 16000 čistého na tři směny.Ještě žije stále pod šikanou majitele firmy,který se rád ohání Ukrajinci a mnoha absolventy škol co nemají do čeho píchnout…..

   • Poradím Vám sladké tajemství…..jděte dělat něco, co ti ukrajinci neumí, a klidně můžete mít 3x tolik.

 23. Prd mají zájem, těch je tak 10 ze 100, zbytek tam jde jen aby měli „papír“, že nemaj jenom základku. A aby měli klid od rodičů, kteří se jim většinou snaží vysvětlit, že se základkou to nedotáhnou opravdu dál, než k tomu pasu ve fabrice…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru