Každý třetí Čech to teď psychicky nedává. Zvykli jsme si až příliš na jisté výhledy

Ještě nedávno bylo většině hej, a rodiny mohly plánovat hodně dopředu. Nejen výlety a nepřebernou paletu kroužků pro děti, ale i dovolené, rekonstrukce či výstavbu rodinného domu. Vše šlo naplánovat, rozvrhnout, režírovat na dlouho dopředu, neboť základní věci byly stabilní a víceméně jisté. Příjmy, energie, ceníky… Jistoty, to se pak klidně spí.
Podle odhadu Národního ústavu duševního zdraví má téměř 30 procent dospělé tuzemské populace duševní problémy a onemocnění. Ilustrační foto: Pixabay.com

I když překvapivě ani to ne, neboť někteří lidé tak detailně vše plánují, kariéru i volný čas, pod taktovkou personálních koučů a vše se snaží předem precizně určit, dokonce i dny dovolené mají rozplánované v tabulce, až z toho pak bývá nejen neklidné spaní, ale dopracují se až k omezením ve stravě kvůli alergiím a gastropotížím.

Tlak na finanční výsledky v práci a roční bonusy, bývá na mnoho hlavně nemanuálně pracujících tak enormně velký, potvrzují jen tak mimochodem mnozí psychologové. Tak velký, že z toho pak mnozí psychologové a psychiatři musejí sami chodit k psychologům…

Národní ústav duševního zdraví odhaduje, že duševní potíže až onemocnění má již každý třetí z nás. A to teprve zdravotnické, energetické a jiné celospolečenské problémy začaly.

Před rokem 2019 bylo ale celkově vzato až tak moc dobře, že mnozí ekonomové už mluvili o tom, že „něco musí přijít, ono pomyslné zamávání černé labutě“. Kdyby nepřišel covid, přišlo by něco jiného, i když ne třeba s takovou razancí, myslí si někteří.

PSALI JSME:
Černá labuť je tu, jmenuje se koronavirus

Rostoucí mzdy, téměř žádná nezaměstnanost, to byly časy. Jenže pak nastaly covidové uzávěry, nečekaná úmrtí, zavření některých sektorů, a když už to vypadalo, že nastává doba postcovidová, vybuchly ceny stavebních materiálů.

Načež následovala exploze účtů za energie, jež zasahuje už opravdu všechny. Platit zálohy dvacet tisíc měsíčně jen za plyn je neslýchané. A to ještě nepřišlo celkové vyúčtování. To je teprve nejistota. Spotřebitelská inflace teď požírá nejen podle odhadů investorů a ekonomů úspory a příjmy lidí řádově násobně více, než se oficiálně přiznává.

A do toho zjištění, že covid neskončil a s tím související hledání viníků a všude přítomné rozepře o očkování podtržené zjištěním, že účinnost vakcín vlastně vyprchává dříve, než odborníci čekali, přičemž ale bez papíru o alespoň jedné dávce je člověk už vlastně jen „půlobčan“.

PSALI JSME:
Letos očkování pouze proti covidu stačit nebude. „Rizika jsem si dosud nepřipouštěl,“ říká herec Jan Přeučil

A protilátky? Ty se u nás neuznávají… Prostě příliš mnoho nejistot, které logicky vedou u mnohých z nás ke strachu. Co bude, jak to zvládneme? I proto je zarážející vysoký odhad Národního ústavu duševního zdraví, že téměř 30 procent dospělé tuzemské populace má duševní problémy a onemocnění.

Před čtyřmi lety to bylo „jen“ dvacet procent. Nejčastěji jde o rozvíjející se deprese, úzkosti, poruchy spánku, ale lidi trápí třeba i zmatenost nebo sebevražedné myšlenky. Ovšem na každém strachu se dá vydělat. A tak například nejmenovaná pojišťovna ve stínu těchto odhadů a pocitů vydala zprávu, že ráda lidem pojistí schopnost splácet úvěry…

Ovšem obzvláště u pojistek „schopnosti splácet“ je třeba dát si pozor na řadu výluk z pojištění, kdy pojišťovna nic nezaplatí. Klasicky je to u onemocnění páteře, kdy bývá argumentováno, že klient měl páteř degenerativně onemocněnou již před uzavřením pojistky. A to poměrně snadno pojišťovny mohou hrát i u duševních onemocnění a poruch.

PSALI JSME:
Úzkosti, deprese, pokusy o sebevraždu. Počet Čechů, kteří jsou v mentální nepohodě, stoupá

Psychickou odolnost žádná pojistka nezachrání. Nejsme zkrátka už zocelení nepohodlím a nejistotou, co bude zítra, jako předkové v časech válečných a poválečných. Krize jako mediální pojem zvětral, neboť se tak označuje kde co, takže když přijde opravdová rána, mnoho z nás snadno srazí do kolen.

„Je dobré neustále trénovat schopnost dobře žít v časech hojnosti, ale i v době kdy nám teče do bot. Život je houpačka, ať už ve zdraví, vztazích či financích. A co se majetku týče, pořád si opakovat, že rakev kapsy nemá. Bohužel komunikační kanály lidem neustále vštěpují, že normální je být pořád šťastný,“ domnívá se terapeutka, která nechce uvést své jméno (redakce FAEI.cz je má k dispozici, pozn. red.).

„To je ale mýtus. Nelze být pořád a neustále šťastný. Smutek a stísněnost jsou běžné a není třeba na ně hned brát léky. Hlavní je se z toho nesesypat a radovat se i z drobností a řešit jen ty věci, které my sami můžeme ovlivnit,“ radí terapeutka.

PSALI JSME:
Jak koronavirus útočí na hlavu

Zavřít reklamu ×
  • Hezky a jednoduše se to píše těm, co mají nadprůměrné příjmy, ale určitě by jste nechtěli být v situaci např. Ženy samozivitelky, která chce žít také jako normální člověk. Ale bohužel banda nenazranych pitomcu ji nutí žít pouze v depresi a nejistotě. To je život, který si asi lidé přeji, když jsou stále v klidu a nic proti tomu nedělají. Smutné….

 1. od té doby co jsem se poskládala a z toho onemocněla a jsem v ID neřeším ekonomickou nouzi a neřeším kolečko práce a pak zase pracák práce a zase pracák .Nemám mnoho ale naučila jsem se s tím vyjít.Takže mám jistotu v dnešním prašivém světě.Ale co mě překvapilo že lidé si ve volbách zase zvolili že chtějí kapitalismus.

  • Dobrý den paní Jano,naprosto Vás chápu a rozumím.Myslím,že nejste jediná a že si to každý uvědomí,až když se mu to stane také.Je velmi tenká hranice psychiky a je jedno,zda měři 160 a má 60kg a nebo měří 195 a má 120kg ,to si prostě nevybírá v dnešním hrozným světě.Myslím,že tento systém v kterém žijem je v posledním tažení a obyčejným lidem se v něm dobře nežije.Jenom se podívejme co a jak se změnilo ,co na nás chrlí a do čeho nás ženou a nutěj.Lidé se k sobě chovají hrozně,jak se změnily životní hodnoty prachy ,prachy a zase prachy.Každý den se stane přepadení,vražda adt. a to prej jsme nejbezpečnejší země,no prostě k smíchu.Myslím,že jako češi ohýbáme hřbet a necháme si vše líbyt!!!

 2. Jak krásně se žili za socialismu. Trvalá práce, levné a stálé ceny všeho, co člověk potřebuje, levné a dostupné bylení, kvalitní zdravotní péče zdarma a na výsost kvalitní kultura a rekreace téměř zdarma. Radost, klid a pohoda, stabilita a bezpečnost.
  Psychiatři neměli co dělat a deprese v podstatě neexistovala. To byla paráda, dnes přichází fialový hnus a to bude teprve něco!

 3. Dobrý den. Rčení že chleba je o dvou kůrkách je pravdivé. Pamatuji se jak se o nás říkalo že jsme samí vtip, dnes už to neplatí. Doba se změnila a změnili se i lidé kteří nám vládnou a vytvářejí nám podmínky k naší existenci. Né vše může ovlivnit člověk svým vzděláním a prací. Za některé věci nesou zodpovědnost námi volení zástupci a je na nich jak dalece dokáží domyslet dopady svých rozhodnutí. Ať už se jedná o mezinárodní smlouvy nebo obchodní dlouhodobé smlouvy na nákup strategických surovin pro život v této zemi nepostradatelných. Nezajištěním základních potřeb pro život člověka se stává život někdy i nesnesitelným a pro některé jedince je to až likvidační. Jestliže se dostaneme do fáze že budeme pracovat až 16hod. denně a přesto si nevyděláme tak je jasné že je něco v nepořádku. A zneužívání lidí přinese jen další dělení a nejednotnost společnosti. Ono to že po válce lidi volili komunisty nebylo jen proto že nás osvobodil SSSR ale také zkušenost s první republikou. Bylo stříleno do dělníků a jiné excesy. Dnes už je většina dělnických kolonií zbourána a tak už chybí porovnání jak byli lidé zneužívání svojí prací pro zaměstnavatele. Můžete namítnout tak ať to zkusí také. Ale na to potřebujete kapitál a ten Vám nedovolí vydělat, tolik aby jste se mohli zařídit pro sebe. Dřív mě komunisté hlídali stranou a dnes mě kapitalisti hlídají korunou. Kde jsou ty časy že si lidé po převratu vyčítali že jel někdo dvakrát a pro jiného nejsou devizy, no a dnes jezdějí čtyřikrát a někdo vůbec a je. Děkuji za odpověď a názor.

  • osvobodili nas USA, kdyby nas rusaci osvodili tak nas nechali svobodnymi misto toho nam ukradli kus zeme a nerostny bohatsvi.

 4. „A do toho zjištění, že covid neskončil“ Kurna lidi, to je fakt někdo tak strašně naivní, že si po té zkušenosti 2020/2021 myslel, že už končí?

 5. Tady v ČR byla „jistota“ pouze před rokem 1989….Od té doby je to katastrofa! Především díky Bruselu,který „zařídil“ ceny všeho po celé Evropě téměř stejné jenže na západě je plat 5x vyšší.Volba ODS byla naprostá blbost a položí to dost lidí co nemají velký plat. Přibude hodně bezdomovců a exekutoři budou řádit jak šílení. Hlavně zdražení elektřiny a plynu nemá v celé historii konkurenci. Vše uměle vyvolané pro vyšší tržby lichvářů,kteří se živí nákupem a prodejem komodit což je v dnešní době všechno.

  • Jistota byla, ze vas na hranicich odstreli, na byt budete cekat 20 let, na auto 25 let, na leky ze Zapadu se nedozijete,

 6. Doposud jsem se zúčastňoval diskusí. Ovšem z obsahu příspěvků jsem poznal, že s těmi mými žádný nerezonuje. Nejsem tím pohoršen. Ale nemá cenu svítit na cestu, po níž nikdo jít nechce. Takže vám přeji hodně štěstí na té vaší. Balco.

 7. Ono když se žilo z ruky do huby tak byly lidí šťastnější. Štěstí bylo třikrát denně se najíst. Já jsem soukromý zemědělec a řekl bych že když jsem začínal prošel jsem si peklem, ale neřeknu to protože dnes si Peklo představuji úplně jinak. Je mi už úplně jedno jestli zdraží elektřinu nebo cokoliv, že jezdím ve dvacet let starém autě, hlavně že se ráno probudím a mám doma manželku a děti to je pro mě štěstí a jsem hrozně rád že si to konečně na plno uvedomuji.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.