Letos očkování pouze proti covidu stačit nebude. „Rizika jsem si dosud nepřipouštěl,“ říká herec Jan Přeučil

Podzimní sezóna respiračních onemocnění přijde letos podle oborníků s větší silou. Proto doporučují očkování proti chřipce, pneumokoku i covidu především starším lidem a chronicky nemocným. Obavy z aplikace několika očkovacích vakcín v jednom roce považují za bezpředmětné a zdůrazňují, že očkování pouze proti covidu letos stačit nebude.
Letos očkování pouze proti covidu stačit nebude. „Rizika jsem si dosud nepřipouštěl,“ říká herec Jan Přeučil. Foto: Archív Jana Přeučila

„Prostor pro cirkulaci respiračních virů se nyní zvyšuje zejména proto, že se znásobily kontakty mezi lidmi. Postupně mizí také zakrytí úst a nosu, které nás v letošním roce před řadou virů chránilo. Obtížněji se teď budeme bránit podzimní vlně respiračních onemocnění,“ informovala MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí FN Bulovka.

Ačkoliv lékaři zdůrazňují, že vakcína proti koronaviru není proti jiným virům a bakteriím účinná, mají senioři mylně pocit, že jim bude stačit očkování proti koronaviru. „Letošní chřipková vlna může být razantnější, proto rozhodně doporučujeme očkování proti pneumokoku i chřipce obzvláště seniorům a chronicky nemocným,“ dodala primářka.

PSALI JSME:
Chřipka nikam nezmizela, jen ji utlumil covid

„Vakcíny proti chřipce a pneumokoku se podávají desítky let. Je bezpečné očkovat dospělé dokonce tentýž den oběma vakcínami, každou do jiné paže. Obavy z více typů očkovacích látek podaných během roku jsou zcela zbytečné,“ vysvětlila infektoložka Roháčová.

Česká vakcinologická společnost stejně jako Mezioborová skupina pro epidemické situace doporučuje aplikovat vakcínu proti koronaviru i chřipce najednou. Herec Jan Přeučil letos prodělal pneumokokovou infekci i covid: „O pneumokoku se psalo v médiích, ale dokud jsem se s ním nesetkal osobně, míru rizika jsem si nepřipouštěl.“ Po nákaze měl velké problémy hlavně se silným kašlem a léčba se neobešla bez antibiotik.

PSALI JSME:
Česko je v proočkovanosti proti pneumokoku na chvostě. Chrání se jen každý sedmý senior

Bakterie pneumokoku může napadnout dýchací ústrojí, nervovou soustavu i krevní oběh a vyvolat řadu závažných obtíží. Vakcína je od 65 let hrazena ze zdravotního pojištění, stejně jako vakcína chřipková. Na nákazu pneumokokem umírá každý čtvrtý senior starší 65 let.

„Očkování mi poradila praktická lékařka a nakonec jsme se s manželkou Evičkou nechali naočkovat oba. Proti chřipce se necháváme naočkovat každoročně a velmi brzy se chystáme na třetí dávku proti covidu,“ sdělil Jan Přeučil, který letos prošel jak pneumokokovou infekcí, tak covidem.

PSALI JSME:
Češi se přestali očkovat. Hrozí návrat epidemií a vymýcených nemocí

Zavřít reklamu ×
    • A prymula – jenom spokojeně klidně tloustne s rukama v klíně. Vlastní kšefty se mu rozjet podařilo, za to byl dokonce nesoudným starcem vyznamenán – co mu ke štěstí chybí? Tak už by to mohl zarazit, skromná šedá eminence.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …