
„Nesouhlasíme s dosavadním postupem vlády, která nečiní žádné zásadní, rychlé a efektivní kroky k ochraně českých firem,“ uvedl v pondělí v prohlášení asociace její předseda představenstva Josef Jaroš. Zásadní finanční pomoc podnikatelům byla podle něj vládou po téměř dvou měsících jednání odmítnuta a přijatá opatření jsou kosmetického charakteru, tedy v praxi na nic.
AMSP v otevřeném dopise české vládě premiéra Petra Fialy uvedla že, „v současné době řada firem skutečně hraje o své přežití v řádu měsíců a vláda tato varování přehlíží“. Dosavadní prezentovanou pomoc vlády považují podnikatelé za zcela nedostatečnou.
„Na tuto situaci jsme upozorňovali již od února 2022 příslušné ministry, a to jak samostatně za AMSP ČR, tak společně s kolegy ze SPD ČR, KZPS a HK ČR. Konkrétní návrhy byly předloženy v květnu na společné schůzce s předsedou vlády, ministry MPO, MF a MPSV, kde bylo přislíbeno na návrzích s podnikatelskou sférou spolupracovat, avšak klíčové problémy stále nejsou řešeny,“ uvedl dále Jaroš.
Jaroš dále varoval, že důsledkem (dosavadní nečinnosti vlády, pozn. red.) pak bude jednak naprostá nekonkurenceschopnost způsobená nikoliv podnikateli, ale vládou, následovat bude propouštění pracovníků a další snížení kupní síly lidí. „Dalším dopadem, logickým důsledkem vládní nepomoci, bude přechod nemalé části podnikatelů do šedé zóny,“ dodal předseda představenstva AMSP.
Oproti tomu Sdružení podnikatelů a živnostníků zjistilo, že stát zbytečně platí miliony korun měsíčně. „Rychlým technickým opatřením by bylo možné ušetřit nemalé peníze státnímu rozpočtu, a zároveň snížit zbytečnou administrativu jak podnikatelům, tak státu. Ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku při osobním setkání náš nápad zaujal,“ uvedlo sdružení minulý týden v tiskové zprávě.
Sdružení podle všeho vadí, že ČSSZ automaticky odpovídá datovými zprávami na zprávy podnikatelů a firem zaslaných datovou schránkou, zda je jejich podání v pořádku či nikoliv. Oproti praxi jiných státních úřadů, které mají podnikatelé a firmy povinnost informovat, je to spíše bonus, ale SPŽ to zřejmě vidí jako „vyhozené miliony korun“.
Sdružení, které navrhuje, aby vláda „aspoň část takto ušetřených peněz poskytla jako rychlou pomoc s energiemi pro mikropodniky “, na otázky redakce FAEI.cz do včerejšího večerního termínu neodpovědělo. Mimochodem, formulační perlou tiskové zprávy SPŽ je formulace „…měsíčně střízlivě odhadujeme, že jde o miliony…“.
A pakliže si ministr Jurečka našel čas na osobní schůzku se zástupci Sdružení podnikatelů a živnostníků kvůli prezentaci takové malichernosti, jakou automatické odpovědní zprávy ČSSZ bezesporu jsou, zdá se být zřejmé, proč vláda, anebo alespoň někteří její členové, nemá čas na to řešit skutečné, až existenční, problémy malých a středních podniků a živnostníků, kteří zaměstnávají více než dva miliony lidí.