Když investiční svět zbavíme mýtů a záhad, zajistíme ženám větší rovnost

Názor
Finanční sféra se dosud otřásá v důsledku lockdownů, následných problémů s dodavatelskými řetězci, energetické krize a inflace, na jejíž existenci jsme na dlouhou dobu zapomněli. Mám za to, že nastal čas, využít tyto společenské změny a zdvojnásobit úsilí vynakládané k tomu, abychom do světa investic přilákali víc žen.
Pravidelně investuje méně než pětina žen, ale tři čtvrtiny žen pravidelně spoří. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V posledních letech se na investičních trzích objevují diverzifikovanější skupiny, zejména co se věku a pohlaví týče. Ženy dlouhou dobu v investičním prostředí chyběly, teď se však situace konečně mění k lepšímu. Vzhledem k tomu, jak proměnlivé trhy jsou, je ale nezbytné využít současné momentum a vytvořit inkluzivní a různorodou třídu investorů a střadatelů.

Současná energetická krize spolu s rostoucí inflací a úrokovými sazbami vytvořila další bariéry pro investory, kteří se obávají, že budou mít po zvýšení výdajů problém s hotovostními toky. To platí zejména pro stávající i aspirující investorky, které se svými financemi zpravidla nakládají opatrněji, takže se jim zdá investování o to náročnější.

Celou záležitost dále komplikuje fakt, že novým investorům chybí znalosti potřebné k tomu, aby se vyrovnali s volatilitou trhu. Mnoho nováčků se s ní setkává vůbec poprvé a je důležité, aby nezpanikařili.

Může se zdát, že za současné tržní situace není ta správná chvíle investovat peníze a vlastně ani začínat svou cestu investičním světem. Navzdory nástupu medvědího trhu však může finanční sektor udělat mnohem víc pro to, aby odstranil a překonal překážky stojící v cestě finanční rovnoprávnosti.

PSALI JSME:
Dvě pětiny českých investorů tvoří ženy. Jak investují?

Tajná řeč financí

Je zřejmé, že se nad finančním a investičním světem dosud vznáší konzervativní mrak. Ženám bezesporu chybí vzory stejného pohlaví a ještě horší jsou konverzace o investicích, které připomínají exkluzivní klub, kde si mnozí myslí, že ke koupi každé jedné akcie a k realizaci každé finanční transakce jsou nezbytné obsáhlé finanční znalosti.

Studie společnosti JP Morgan ukazuje, že zhruba 64 procent žen je přesvědčeno, že investování je složité a 34 procent si spojuje investice s volatilitou.

Investiční svět se navíc často vyjadřuje tak, jako by skrýval bůhvíjaká tajemství, takže je vstup na trhy pro nováčky ještě komplikovanější. Proto je důležité, aby celé finanční odvětví dávalo jasně najevo, že investování je pro všechny, nejen pro pár vybraných jedinců.

Každý investor by samozřejmě měl mít nějaké praktické znalosti toho, jak investování funguje. Měl by mít představu o tom, jak dlouho si chce investici ponechat, jaké riziko je ochoten podstoupit a zda si bude své portfolio spravovat sám, nebo je nechá spravovat odborníky z investičních fondů.

PSALI JSME:
Jsou ženy zodpovědné? Banky se neshodnou

Tentýž průzkum ale zdůrazňuje, že i když se ženy rozhodnou začít investovat, pro 65 procent z nich není snadné zjistit, jak si jejich investice vedou, a 42 procent by ocenilo jasnější komunikaci ohledně produktů. Necelá polovina dotázaných (48 %) by také ocenila nějakého jednoduchého průvodce investováním.

Lepší komunikace a zajištění jednoduchých průvodců investováním nezajistí lepší přístup jen ženám, ale i dalším skupinám na trhu a různým aspirujícím investorům. O to větší je motivace finančního odvětví zaměřit se na dialog, transparentnost, jasnou komunikaci a přístupnost pro nováčky.

Proč musí ženy investovat

Pravidelně investuje méně než pětina žen, ale tři čtvrtiny žen pravidelně spoří. Tím je ovšem zbytečně omezen dlouhodobý horizont úspor průměrného člověka na penzi, protože existuje jasný rozdíl mezi pouhým spořením a investováním úspor. Navíc žijeme v dobách, kdy naše úspory, pokud je správně neinvestujeme, ohrožuje kombinace vysoké inflace a záporných úrokových sazeb.

Ženy by se neměly bát své prostředky investovat. Hned několik studií ukazuje, že jsou v investování v průměru úspěšnější než muži, protože mají tendenci lépe diverzifikovat své portfolio a provádět méně transakcí, což znamená menší poplatky z obchodování a v konečném důsledku vyšší výnosy.

PSALI JSME:
Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

Rychlejší dosažení finanční rovnosti

Ke kulturním změnám nedochází ze dne na den. Uvědomit si mylné představy panující v současné kultuře, pojmenovat je a aktivně řešit problémy, které ženám brání investovat ve stejném rozsahu jako mužům, jsou ale důležité kroky správným směrem.

Každý by měl mít možnost převzít kontrolu nad svými úsporami, ať už je cílem investování vzít rodinu na pěknou dovolenou, koupit si nové auto, nebo odejít dřív do důchodu.

Teď je třeba začít mluvit o inkluzivním investování a vyjít investorům vstříc – což znamená přizpůsobit se jejich úrovni zkušeností a jít za nimi tam, kde hledají relevantní investiční informace.

My v Saxo jsme zvýšený zájem žen zaznamenali a uvědomujeme si, že je odpovědností nás všech jej dál podporovat. Ano, učinili jsme jisté pokroky, ale teď přišel čas postavit se problematice čelem a tempo změn urychlit.

Autorka je Chief Experience Officer společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rovnost pohlaví? Zapomeňte. Česko se dál propadá žebříčkem

Zavřít reklamu ×
  1. Musíte všichni pochopit, že my finančníci si umíme vydělávat jen mácháním rukou ve vašich penězích. Nic jiného dělat neumíme, a ani by nás to nebavilo. Přece nechcete, abychom vás přepadávali na ulici?! Takhle je to přece mnohem kulturnější.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.