Když lahve vydělávají. Za nejdražší alkohol platí sběratelé miliony

Na aukci v Londýně se prodala téměř sto let stará skotská whisky za téměř 2,2 miliony liber, tedy zhruba za 61,5 milionu korun. Podle agentury AP jde o dosud nejdražší vydraženou lahev v historii. Zájem o takzvaný investiční alkohol roste i mezi českými obchodníky.
Loni se na aukci Sotheby's vydražila vzácná 81letá single malt whisky za 110 000 liber. Tehdy byla považována za nejstarší na světě. Foto: Sotheby's

Nedávno vydražená whisky Macallan byla v roce 1986 stočena do pouhých 40 lahví, předtím 60 let zrála v sudu po sherry. Dvanáct z nich má etikety, které navrhl italský malíř Valerio Adami – včetně té vydražené.

Jiná lahev ze stejného sudu se prodala v roce 2019, a to za bezmála 1,5 milionu liber, tedy asi 42 milionů korun. Nový rekord je tedy o téměř 20 milionů korun vyšší. Před prodejem prošla lahev renovací, což zahrnovalo také výměnu korku.

Každý sběratel ji chce

Z lahve byl ještě před jejím prodejem extrahován mililitr lihoviny, aby bylo možné provést testy a porovnat ji s jinou lahví ročníku 1926. Specialista, který měl možnost ochutnat „drobounkou kapku“ této whisky, podle agentury AP uvedl, že je velmi bohatá, s nádechem sušeného ovoce, koření a s dřevitými tóny.

PSALI JSME:
Investice, kterou si vypijete: Peníze před inflací pomůže ochránit víno i whisky

„Macallan 1926 je jediná whisky, kterou chce každý dražitel nabídnout a každý sběratel vlastnit,“ konstatoval globální šéf Sotheby’s pro lihoviny Jonny Fowle. Výsledná cena 2 187 500 liber výrazně překonala očekávanou částku 750 000 až 1,2 milionu liber (21 až 33,5 milionu Kč).

Svůj rekord má ale také Česko. Počátkem listopadu zaplatil 4,1 milionu korun za jednu ze třinácti unikátních lahví koňaku Louis XIII. z edice Le Mathusalem značky prémiových destilátů Rémy Martin.

Novinářům to sdělil Artem Shakhnazarov ze skupiny Rémy Cointreau, pod kterou značka patří. Dodal, že jde o koňak, který se skládá ze směsi asi 1,2 tisíce druhů koňaku a cítit v něm lze až dvě stě různých vůní. Nejmladšímu je 40 a nejstaršímu až sto let.

Že jde o nejdražší lahev destilátu prodanou v Česku a na Slovensku, potvrdil Robert Vaněček ze společnosti Prestige Portfolio, který se dlouhodobě zabývá zprostředkováním prodeje investičního alkoholu. Sběratel si nepřál zveřejnit svou identitu. Vaněček o něm pouze uvedl, že jeho kolekce má hodnotu v desítkách milionů korun.

PSALI JSME:
Investiční vína letí vzhůru

Zájem o investiční alkohol

Česká investiční platforma Bondster na jaře zveřejnila průzkum, který pro ni zpracovala agentura Ipsos. Vyplynulo z něj, že alternativní investice využívá na sedmdesát procent českých investorů. V poslední době roste zájem například o sběratelské mince, stavebnice Lego nebo právě investiční alkohol.

„Češi se dříve alternativních investic obecně báli. Stále více si ale uvědomují, že jde o velmi širokou a různorodou skupinu aktiv,“ uvedl Pavel Klema, CEO platformy Bondster. Za nárůstem popularity alternativních investic je podle analytiků především ekonomická situace na světových trzích.

„Propady na světových trzích a nejistota ohledně ekonomického výhledu vedou lidi ke ztrátě důvěry v tradiční investiční nástroje. Přes pětinu českých investorů důvěřuje po zkušenosti s ekonomickou situací v roce 2022 akciím méně než dříve, u podílových fondů jde o devatenáct procent investorů,“ poznamenal Klema.

Vysvětlil, že Češi proto hledají nové cesty, jak svoje peníze zhodnotit nebo alespoň ochránit před inflací. „A stále častěji zkoušejí také alternativní investice,“ dodal Pavel Klema.

PSALI JSME:
Ochranu před inflací nejspíše poskytne stříbro, umění, víno, zlato nebo bitcoin, nikoli však akcie nebo nemovitosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB