Klamná iluze velkých úspor obyvatelstva aneb rozdělená společnost

Téma týdne
Budou-li české domácnosti spořit dosavadním tempem, budou mít do dvou let v bankách uloženy čtyři biliony korun. A tak se téměř nevěrohodně jeví výsledek průzkumu agentury Ipsos Instant Research u 1 050 respondentů z celé České republiky reprezentujících všechny věkové i příjmové skupiny obyvatel. Vyplývá z něho totiž, že zhruba každý šestý nespoří vůbec nebo jen do pětistovky měsíčně.
Nevypadá to, že by Češi byli chudí. Průměrná čísla však schovávají fakt, že se národ znatelně rozděluje na dvě zhruba stejné části: Bohatou a chudou. Přesto však v matematickém průměru má každý na svém kontě přes 330 tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Střední výší úspor, takzvaný medián, jsou 2 000 korun měsíčně, což znamená, že přesně polovina dotázaných spoří míň a polovina víc. Záleží samozřejmě na příjmu. Do té spodní poloviny patří ti, kteří vydělávají do 30 tisíc měsíčně, do té horní lidé s příjmem od 30 do 70 tisíc, kteří si odkládají dva až pět tisíc měsíčně a s příjmem nad 70 tisíc korun si třetina dává pravidelně do banky více než deset tisíc.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen si do dvou tisíc korun zvládne odkládat každý měsíc stranou 47 procent Čechů, přičemž více než třetina lidí má aktuální úspory v částce do 50 tisíc korun.

„Polovina dotázaných nemá na kontě ani sto tisíc, to platí dokonce i ve skupině lidí v předdůchodovém věku. Dalších 30 procent má nanejvýše pět set tisíc a úspory nad milion korun má zhruba každá desátá domácnost,“ říká retailová ředitelka Banky Creditas Ivana Pícková. „Více než tři miliony mají naspořeno asi dvě procenta lidí.“

PSALI JSME:
Skoro polovinu úspor Češi ponechávají svému osudu

Nejoblíbenějšími způsoby zhodnocování peněz jsou spořicí účty (využívá je 69 % majitelů kont), ale u těch se nedá vystopovat nějaká pravidelná částka, kterou si do bank ukládají na rozdíl od státem dotovaných produktů.

Jde například o penzijní spoření, které využívá 64 procent lidí s průměrným příspěvkem tisíc korun měsíčně nebo stavební spoření (39 %), kde činí průměrný vklad 2 000 korun měsíčně. Z kapitálových investic vedou investiční fondy (29 %) s průměrnou investicí 1 000 korun měsíčně.

„Téměř polovina lidí v našem průzkumu přiznala, že by jejich úspory nepokryly ani tříměsíční výpadek příjmů,“ dodává Pícková s tím, že ve větší míře jsou to ženy – a celkově mladí lidé – do 35 let.

„V nejmenším ohrožení se naopak cítí populace v předdůchodovém věku. Osm procent z nich má jeden až tři miliony korun a dvě procenta více než tři miliony, ale na druhé straně padesát procent lidí ve věku 54 až 65 let má maximálně sto tisíc.“ Na komfortně prožitý důchodový věk to tedy u poloviny tuzemského obyvatelstva nevypadá.

PSALI JSME:
Jsou Češi opravdu nejspořivější v Evropě?

„Zvyšující se ceny energií, rostoucí nájmy, zdražování potravin nebo pohonných hmot. To všechno jsou témata, která hýbou Českem. I přesto, že podle některých průzkumů každá desátá rodina nemá úspory žádné, spousta z těch, kteří je mají, už opouští jejich konzervativní správu a směřují ke spořícím a termínovaným vkladům nebo stavebnímu spoření, které alespoň částečně kompenzují dopady vysoké inflace,“ uvádí ČSOB na svých webových stránkách.

To ostatně dokládají i data České národní banky. Její statistiky ukazují nárůst peněz vložených do termínovaných vkladů. Důvod je jednoduchý – nabízejí nejvýhodnější sazby. Ještě na začátku roku 2021 na nich měli lidé uloženo zhruba 500 miliard korun, nyní je to okolo 800 miliard. Vklady na běžných účtech za tu dobu klesly o 212 miliard, byť stále přesahují 1,4 bilionu korun.

Nevypadá to, že by Češi byli chudí. Průměrná čísla však schovávají fakt, že se národ znatelně rozděluje na dvě zhruba stejné části: Bohatou a chudou. Přesto však v matematickém průměru má každý na svém kontě přes 330 tisíc korun.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Na co Češi nejčastěji šetří

Zavřít reklamu ×
  1. Ze svého okolí můžu říct,že kamarádi a příbuzní mají téměř každý na bankovním účtu několik milionů korun. Asi pět lidí z mého okolí má dokonce několik desítek milionů na kontě. Neznám nikoho kdo by žil od výplaty k výplatě.

    • Upřímně, moc nevím, co jste svým komentářem chtěl sdělit. Chtěl jste se pochlubit svými známými a příbuznými? Nebo chcete zpochybnit data o populaci jako celku, která byla v článku uvedena?

    • Je to tak. Naprostá většina Čechů má hotovost nad milion korun, včetně důchodců. A to se pořád uvádí pouze vklady v korunách a v českých bankách.

      Přitom mnoho Čechů má velkou část peněz v nejrůznějších podílových fondech, akciích, ale hlavně v cizích měnách a to i v zahraničních bankách. Nemluvě o tom, že statisíce Čechů mají vysoce likvidní peníze třeba ve zlatých cihlách nebo mincích.

      Takže hotovostní jmění je Čechů už teď nejméně 5 bilionů. Je z čeho brát na záchranu vykradených státních financí a odvrácení státního bankrotu.

      • Zlato – vysoce likvidní :))) Pokud nechcete prodávat dost pod kurz, popř. máte „nelicencované“ zlato od uznávaných slévaren, tak hodně štěstí při prodeji. Prodáte to s poměrně velkou ztrátou pod aktuální kurz.

      • Každý kdo má všech 5 pohromadě má majetek rozprostřený tak, aby na něj nemohly dosáhnout pracky státních parazitů (dle možností… např. s nemovitostmi je to složitější, jsou celkem riziková investice, protože nikdy nevíte, kdy vás stát okrade…).

    • To je lež nebo trollení? Odhaduji to na lež.
      Realita je taková, že bohatý člověk peníze na účtu v bance nemá a nikdy jich tam moc neměl. Jen sumu, která naplní aktuální potřeby (myšleno obecně, v dnešní turbulentní době může mít dočasně na účtu i větší sumy, ale to je zase jiný příběh).
      Má zainvestováno, proto je bohatý. Kdyby peníze nechával na účtu, bude chudý.
      Chudí lidé toto nechápou, proto nebudou bohatí, ani kdyby vydělávali majlant…. Přitom je to tak snadné.

  2. Ano Češi, ze sebe dělají neustále chudáky a neustále si na něco stěžují. Rovněž mám ve svém okolí lidi co se nemají vůbec špatně a mají řádově úspory ve statisících až jednotky miliónů. Ale asi je to také tím, že máme vlastní bydlení z doby kdy to stálo relativně normální peníze. A ten kdo vytváří nějaké hodnoty-pracuje, tak se má dobře. A vlastně i díky štědrosti různých sociálních dávek se nemá špatně ani ten kdo jich umí využívat.

  3. ..neboli stav je stejný jako před měnovou reformou…všichni mají prachy ve strožochu, ale ekonomika drhne…je to smutné, ale člověk nakonec ještě začne pochybovat o tom, co ho učili …

  4. Stát je největší zloděj.Krade 4x.Nejprve vás zdaní,pak vám všechno zdraží,pak vás okrade podinflačním zhodnocením úspor a nakonec přestože tyto krádeže provádí,natiskne dlouhodobé dluhopisy,aby ty krádeže sanoval a aby lidi neřvali kecá,že existuje růst………nakonec to stejně skončí bankrotem.Nelze mít krádeže a na ně zákony takové,které stejně příjmy nepokryjí.Vše je jen otázka času.Navíc úrokové sazby nemají v dotované ekonomice žádnou ekonomickou váhu.Když někdo krachuje tak mu dají dotaci a druhý žádnou nedostane a platí oba stejné úroky.Výše úroků vyhlašované ČNB má smysl jen pro hypotekáře,pro podnikání s politickým výběrem,kdo bude dotován je kecat o úrokové sazbě naprostý nesmysl a nemá to žádnou vypovídací schopnost o tom,jaká ekonomika je a o tržní už to neříká vůbec nic.Vše je dotací naprosto zkreslené a pokřivené.

  5. Kdo není nákupní maniak tak si žije slušně. Není potřeba každý rok nový mobil,auto,3x ročně zahraniční dovolená…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB