Na co Češi nejčastěji šetří

Téma týdne
Češi se rozdělili na dvě poloviny. Ta první má naspořeno nejméně 100 tisíc korun, ta druhá, jak uvádí, v podstatě nic, čímž myslí, že by bez výplaty nevystačila ani tři měsíce.
Z průzkumu Banky Creditas také vyplývá, že ženy spoří méně než muži a že ženy považují své úspory za nedostatečné více než muži. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z hlediska hlavního cíle spoření se v průzkumu banky Wüstenrot před šesti lety a v letošních průzkumech ČSOB a Banky Creditas nic nezměnilo: Jde rezervu bez jasného účelu. Prostě na horší časy, čímž může být jak ztráta zaměstnání, tak rozbitá pračka.

Z interního šetření ČSOB mezi zákazníky vyplývá, že jen čtvrtina lidí si dává peníze stranou s jasným úmyslem, tedy přesně vědí, na co našetřené peníze použijí. Takové cíle jsou obvykle tři: Na bydlení, na důchod nebo na jednorázovou útratu, jako je nákup auta nebo dovolená.

Tradiční český skepticismus se ale projevuje v tom, že jen třetina lidí si myslí, že jim na to budou úspory stačit. Záleží ovšem na příjmech. S jejich výší pochopitelně roste i optimismus.

„Z těch, kteří si tvoří nějakou rezervu, téměř dvě třetiny spoří na penzi. Na vlastní bydlení se snaží šetřit jen zhruba každý pátý, častěji jde přitom o mladší lidi. Při dotazu, zda je spoření pro dosažení hlavních cílů dostačující, odpovídá 63 procent lidí záporně.

PSALI JSME:
Skoro polovinu úspor Češi ponechávají svému osudu

Nejhůř to vidí lidé ve věku mezi 27 a 35 lety. Nejoptimističtější jsou naopak lidé před důchodem, byť je to jen 42 procent,“ říká šéfka retailového bankovnictví Banky Creditas Ivana Pícková s odvoláním na nejnovější letošní průzkum finančního domu.

Ve zkratce: Mladí spoří na bydlení, střední věk pro děti – a zřejmě také na jejich bydlení –, a od 45 let nahoru už bývá ústředním motivem rezerva na důchod. Kolik je těch, co spoří jen na horší časy či náhlé nutné výdaje, není úplně jasné. Některé průzkumy uvádějí až 97 procent jiné jen 49 procent. Zřejmě to bude tím, že cíle jejich spoření se překrývají a k horším časům není nikdy daleko.

A na jaké nečekané výdaje se lidé nejčastěji připravují? Podle ČSOB jsou to rozbité domácí spotřebiče, havárie v domácnosti, tedy například vytopení sousedů nebo třeba výměna zámků, neočekávané zdravotní výdaje, ale i rozbité či porouchané automobily.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Obliba stavebního spoření klesá

Asi největším překvapením průzkumů je, jak hodně je zdecimovaná snaha ušetřit si na byt. Na vlastní bydlení si podle ČSOB ukládá peníze jen 13 procent oslovených klientů, podle Banky Creditas je to 22 procent.

Z průzkumu Banky Creditas také vyplývá, že ženy spoří méně než muži a že ženy také více než muži považují své úspory za nedostatečné. Nejvyšší úspory mají obyvatelé Prahy, v hlavním městě je ale zároveň nejvyšší podíl těch, kteří neuspoří nic – je to každý desátý Pražan.

Nejspořivější věkovou skupinou, a to jak co do měsíční úložky, tak do objemu úspor, jsou lidé mezi 45 a 53 lety. Ale i tak má nad půl milionu korun jen každý čtvrtý.

PSALI JSME:
Jsou Češi opravdu nejspořivější v Evropě?

Zavřít reklamu ×
  1. Průzkum z mého okolí,nejčastěji se šetří na důchod! A nemluvím o částkách ve statisících ale několika milionech!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB