Klíčovým tahounem listopadového růstu průmyslu byla opět výroba motorových vozidel

Názor
Průmyslová výroba si v listopadu udržela mírný meziroční růst, pokud celkový výsledek očistíme o vliv počtu pracovních dní. Pokračuje také růst nových zakázek a tržeb, listopadový růst byl nicméně slabší než v říjnu. Přesto ale lze konstatovat, že se tuzemskému průmyslu daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá přímý dopad na průmyslovou výrobu a také zahraniční obchod funguje v zásadě bez omezení.
Klíčovým tahounem listopadového růstu průmyslové výroby byla opět výroba motorových vozidel. Ilustrační foto: Auto Škoda

Pro domácí výrobce je důležité, že průmyslu se dobře daří napříč Evropou, zejména pak v Německu, s nímž je tuzemský průmysl úzce provázán. Průmyslová výroba v listopadu po očištění o kalendářní vlivy vzrostla meziročně o 0,4 procenta.

To znamená zpomalení po říjnovém růstu 1,3 procenta, přesto ale lze konstatovat, že tuzemskému průmyslu se v závěrečném čtvrtletí loňského roku dařilo dobře, což naznačují také příznivé signály z průzkumů za prosinec.

Klíčovým tahounem listopadového růstu průmyslové výroby byla opět výroba motorových vozidel, jež meziročně vzrostla o 3,6 procenta a k celkovému růstu průmyslové výroby přispěla v rozsahu 0,7 procentního bodu. I zde je ale v porovnání s říjnem patrné zpomalení dynamiky růstu, totéž platí také o tržbách a nových objednávkách v odvětví výroby motorových vozidel.

PSALI JSME:
Růst českého průmyslu polevil

Loňský listopad měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc předchozího roku: Výroba neočištěná o kalendářní vlivy meziročně klesla o 2,2 procenta. Jde o slabší výsledek, než čekal finanční trh, jenž pro neočištěný údaj předpokládal meziroční pokles výroby o 0,7 procenta.

Průmyslové zakázky si udržely meziroční růst, ten ale v listopadu zpomalil na 1,1 procenta a v případě výroby motorových vozidel nové zakázky dokonce klesly o 2,9 procenta. Zpomalení růstu hlásí také tržby v průmyslu, nicméně tržby z přímého vývozu byly i nadále velmi solidní s růstem 4,8 procenta.

Zprávy z tuzemského průmyslu za loňský listopad hlásí, že pokračuje růst průmyslové výroby, tržeb i objednávek, tempo bylo ale slabší než v říjnu. Tuzemský průmysl těží ze skutečnosti, že omezení související s druhou vlnou pandemie se vyhnula jak průmyslové výrobě, tak zahraničnímu obchodu.

PSALI JSME:
Průmysl se v listopadu 2020 vrátil k propadu. Nečekaně ochabuje hlavně poptávka ze zahraničí

Zásadní zprávou pro tuzemské výrobce je, že průmyslu se momentálně daří napříč Evropou, závěrečné čtvrtletí roku 2020 tak bylo z pohledu průmyslu pozitivní. Průzkumy sentimentu jak u nás, tak v eurozóně a zejména pak v Německu naznačují, že situace v průmyslu se v průběhu závěrečného čtvrtletí loňského roku zlepšila.

Klíčové je, že průmysl a zahraniční obchod jsou ušetřeny omezení, jež souvisejí s druhou vlnou pandemie koronaviru. Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 procenta, za celý rok 2020 čekám pokles v oblasti osm procent.

Letos by se měl tuzemský průmysl vydat k růstu, průmyslová výroba by si mohla připsat zhruba 4,8 procenta v reflexi oživení světové ekonomiky s příznivým dopadem na exporty.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V letošním roce už ekonomika poroste

Zavřít reklamu ×
  1. S nástupem Euro 7 spalováky skončí a bude po výrobě. Výroba pár stovek elektrických aut naši ekonomiku nezachrání.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru