Klidný závěr týdne na devizových trzích

Analýza
Závěr týdne žádný vzruch na devizové trhy nepřinesl. Euro vůči dolaru končí týden nepatrně slabší. To klíčové se ale odehrálo již v průběhu týdne, a to před zasedáním Evropské centrální banky (ECB). To ve finále žádnou událostí pro obchodníky nebylo.
Vše klíčové se na devizových trzích odehrálo již v průběhu týdne, a to před zasedáním Evropské centrální banky. Ilustrační foto: ECB

Úrokové sazby se dle očekávání nezměnily. Nová data dle centrální banky potvrdila její střednědobý výhled inflace, ve kterém cenová dynamika zůstává „příliš vysoko po příliš dlouhou dobu“. Další kroky budou podle ECB závislé na nových datech. Jakákoliv diskuze ohledně snižování úrokových sazeb je však podle prezidentky Lagardeové „naprosto předčasná“.

Zmíněna byla pokračující slabost ekonomiky eurozóny s rizikem prognózy jejího růstu vychýleným směrem dolů. Nadále čekáme, že sazby ECB půjdou dolů až v roce 2025 s ohledem na přetrvávající inflační rizika, plynoucí zejména z napjatého trhu práce.

PSALI JSME:
ECB ponechala sazby beze změny

Americký dolar podporují stále robustní data z tamní ekonomiky. Z těch z reálné ekonomiky potěšil zejména první odhad hrubého domácího produktu za letošní třetí čtvrtletí. Reálný růst zrychlil z 2,1 procenta mezikvartálně anualizovaně ve druhém čtvrtletí na 4,9 procenta, zatímco trh očekával pouze 4,5 procenta. V souladu s konsenzem byla silná zejména spotřebitelská poptávka.

Páteční výdaje amerických domácností robustnost jenom potvrdily. Růst jádrového deflátoru soukromé spotřeby, který je důležitým indikátorem fundamentálních inflačních tlaků, však směrem nahoru nepřekvapil, když jeho růst zpomalil z 3,7 procenta mezikvartálně anualizovaně ve druhém čtvrtletí na 2,4 procenta ve třetím čtvrtletí (konsenzus 2,5 %, pozn. aut.).

Nízký zůstal i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti potvrzující napětí na tamním trhu práce, které by fundamentální cenové tlaky mohl naopak přihřívat. Celkově z obou stran Atlantiku potěšily i sentiment indikátory.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu

Klidný vývoj panoval tento týden i na středoevropských měnách. A platilo to i pro českou korunu, jejíž kurz vůči euru se nijak výrazně nevzdálil od hladiny 24,60 CZK/EUR. Konjunkturální průzkum potěšil za říjen zlepšením spotřebitelské i podnikatelské nálady, ovšem z nízkých úrovní.

Před mediální karanténou jsme se dočkali vyjádření centrálních bankéřů. Vesměs se shodují v opatrnosti při snižování sazeb, pokud jde o jeho tempo. Pokud jde o načasování, nevylučují mírné snížení ještě do konce roku.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh podle Procházky z ČNB přeceňuje tempo poklesu sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.