ECB ponechala sazby beze změny

Názor
Zasedání Evropské centrální banky (ECB) překvapení nepřineslo. Úrokové sazby zůstaly v souladu s tržním konsenzem i naší prognózou na současné úrovni. Nová data dle centrální banky potvrdila její střednědobý výhled inflace, ve kterém cenová dynamika zůstává „příliš vysoko po příliš dlouhou dobu“.
Jakákoliv diskuze ohledně snižování úrokových sazeb je podle prezidentky ECB Christine Lagardeové naprosto předčasná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dalších kroky budou podle ECB závislé na nových datech. Jakákoliv diskuze ohledně snižování úrokových sazeb je však podle prezidentky Christine Lagardeové „naprosto předčasná“.

Zmíněna byla pokračující slabost ekonomiky eurozóny s rizikem prognózy jejího růstu vychýleným směrem dolů. Vyznění čtvrtečního zasedání vnímáme jako potvrzující naši prognózu, podle které by úrokové sazby ECB měly na současných úrovních setrvat i po celý příští rok.

Ekonomice v USA se ve třetím čtvrtletí dařilo. Růst hrubého domácího produktu (HDP) se zvýšil z 2,1 procenta mezikvartálně anualizovaně ve druhém čtvrtletí na 4,9 procenta, zatímco trh očekával 4,5 procenta. V souladu s konsenzem byla silná zejména spotřebitelská poptávka.

PSALI JSME:
ECB: Sazby zůstanou beze změny po delší období

Růst jádrového deflátoru soukromé spotřeby, který je důležitým indikátorem fundamentálních inflačních tlaků, však směrem nahoru nepřekvapil, když jeho růst zpomalil z 3,7 procenta mezikvartálně anualizovaně ve druhém čtvrtletí na 2,4 procenta ve třetím čtvrtletí. Nízký zůstal i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se od minulého týdne zvýšil z 200 tisíc na 210 tisíc.

Měny středoevropského regionu ve čtvrtek posilovaly. Maďarský forint, podpořený jestřábími výroky z vedení tamní centrální banky, si k euru připsal 0,5 procenta. V podobném rozsahu v páru s eurem posílil i polský zlotý.

Koruna se odpoledne obchodovala silnější o 0,2 procenta, poblíž 24,65 CZK/EUR. Částečně tak korigovala ztráty, které zaznamenala po nedávných vyjádřeních tuzemských centrálních bankéřů, ve kterých radní nevyloučili snížení repo sazby již na zasedání v příštím týdnu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.