Kofola: Pokles poptávky pokračuje

Analýza
Kofola ČeskoSlovensko zveřejnila tento týden výroční zprávu za rok 2022. Obsahuje celou sadu hospodářských výsledků za celý minulý rok.
V prvním kvartále tohoto roku se zvýšily výnosy Kofoly o 13 procent. Ale objemy jsou nižší o osm procent. Potvrdil se tak trend poklesu poptávky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Připomínáme, že vybrané provozní ukazatele (tržby a EBITDA, pozn. aut.) zveřejnila firma již 15. února. EBITDA vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí 2022 o 62,5 procenta na 230 milionů korun při tržbách 1 811 milionů korun (+15,5 %). Bez překvapení stál za růstem sektor ČeskoSlovensko.

Za poslední kvartál loňského roku dosáhla Kofola tržeb 1,81 miliardy korun (+15,5 % meziročně) a EBITDA 230 milionů korun (+62,5 % meziročně). To s nejvyšší pravděpodobností odráží cenový růst v průběhu roku.

Přísná kontrola provozních nákladů (např. marketing, administrativa) a stabilizace zejména nákladů na energie v samotném čtvrtém čtvrtletí, které klesly z maxim viděných v průběhu roku (Kofola nakupuje energie na spotovém trhu), pomohly splnění celoročních cílů. Nicméně je patrný růst vstupních materiálů (sladidla, obalové materiály), který je téměř stejně vysoký jako růst tržeb.

PSALI JSME:
Socialistické značky, které přežily: Kofola, Tatra, Favorit a Mototechna

Nejdůležitějšímu segmentu ČeskoSlovensko, který výsledky táhl, vzrostla EBITDA za čtvrté čtvrtletí na 225 milionů korun (165 mil. Kč ve čtvrtém čtvrtletí 2021). Za růstem je nižší srovnávací základna, kdy čtvrté čtvrtletí roku 2021 bylo ovlivněno covidovými restrikcemi.

Fresh&Herbs dosáhl na 18 milionů korun (3 mil. Kč před rokem). Pouze Adriatický region zaznamenal ztrátu 13 milionů korun, což je polovina toho, co před rokem (-26 mil. Kč). Čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí je 54 milionů korun (-60 mil. Kč před rokem). Rozdíl proti našemu odhaduje dán nižšími finančními náklady, vzhledem ke kurzovým ziskům.

Za minulý rok je celková EBITDA 1,11 miliardy korun (-1,6 % meziročně) při výnosech 7,88 miliardy korun (+18,7 % meziročně). Celoroční čistý zisk klesl v meziročním srovnání o 8,8 procenta na 209 milionů korun. Připomínáme, že Kofola splnila své cíle EBITDA 1,08 miliardy korun a na růst tržeb o 19 procent. Zadlužení podle ukazatele čistý dluh/EBITDA je 2,97x. To je v souladu s cílem <3,0x.

PSALI JSME:
Představenstvo Kofoly navrhuje dividendu 13,5 Kč

Celoroční cíle: Kofola potvrdila v prezentaci cíle pro 2023. EBITDA by měla být v intervalu 1,10-1,25 miliardy korun a tržby by měly vzrůst o 12 procent. Naše odhady jsou spíše na horní hranici současné projekce Kofoly.

Zadlužení by mělo zůstat pod trojnásobkem ukazatele, to ale bude záležet na akvizičním apetitu Kofoly, což by zadlužení pravděpodobně zvýšilo. A mělo by dojít k distribuci dividendy ve výši minimálně 11,30 koruny, podobně jako zadlužení to bude záviset na možných akvizicích.

Výhled na nejbližší období: V prvním kvartále tohoto roku se zvýšily výnosy o 13 procent. Ale objemy jsou nižší o osm procent. Potvrdil se trend poklesu poptávky, když jen za leden byl růst 19 procent respektive mínus tři procenta. To může být důsledkem zvýšení ceny nápojů a poklesem reálné mzdy.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Investiční výhled na rok 2023 (1.). Pražská burza: Zájem o ČEZ a banky, v TOP10 i nové emise trhu START

Zavřít reklamu ×
  1. Kofola je dobrá ale v hospodách je moc drahá.
    At´ cena jde dolů, zvýší se spotřeba!
    To dá rozum.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB