Kolem „daňové bomby“ je ticho po pěšině

Poradna
Měla to být „daňová bomba“, ale teď je kolem ní spíše ticho po pěšině. Jakoby ani ministerstvo financí, v jehož kancelářích se paušální daň zrodila, si nebylo touto novinkou jisto a nechávalo na samotných podnikatelích, zda si ji nechají příští rok odpálit ve svém účetnictví anebo ji raději obejdou. Využívání paušální daně je dobrovolné, takže obě varianty jsou možné a každá má své klady i zápory.
Paušální daň podnikatelům nahrazuje daň z příjmu i pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na rozhodování však podnikatelé mají jen několik týdnů, protože k paušální dani se mohou přihlásit jen do deseti dní od začátku rozhodného zdaňovacího období, tedy pro celý příští rok do 10. ledna. Kdo tuto lhůtu promešká, má další pokus až za rok. A naopak, kdo se s přihlášením unáhlí, tak se paušální daně zbaví zase po roce.

Bez přiznání i bez kontroly

Paušální daň podnikatelům nahrazuje daň z příjmu i pojistné na zdravotní a sociální pojištění, zbavuje povinnosti podávat přiznání a přehledy a ministerstvo financí dalo i příslib, že se její plátci vyhnou daňové kontrole.

Z čeho se paušální daň skládá? Z daně z příjmů fyzických osob ve výši 100 Kč, z minimálního zdravotního pojištění (2393 Kč) a z minimálního sociálního pojištění navýšeného o 15 procent (2976 Kč). Celkem se tedy platí 5469 Kč měsíčně (65 628 Kč ročně).

Zálohový paušál je nutné uhradit do 20. dne příslušného měsíce, tedy nikoli zpětně, jako v případě záloh na zdravotní a sociální pojištění.

Uvedené částky platí pouze pro rok 2021, přičemž je prakticky jisté, že se v dalších letech kvůli kontinuálně zvyšujícímu se sazby pojištění zvednou.

Podnikatelé jen do milionu

Důležité je také omezení, koho se paušální daň týká. Jsou to pouze OSVČ jako fyzické osoby, které nejsou plátci DPH, nejsou ani dlužníky a nemají příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání – pozn. aut.), vyjma z DPP, a v uplynulém roce jejich příjmy ze samostatné činnosti nepřesáhly jeden milion korun.

Kdo podmínky splní, může se na finanční úřad přihlásit vyplněným formulářem Oznámení o vstupu do paušálního režimu, který je k dispozici na stránkách ministerstva financí. Nejpozději však do deseti dní po začátku období, za které budou paušální daň odvádět. Začínající podnikatelé pak před zahájením činnosti i v průběhu roku.

Závazek na celý rok

Při porušení těchto podmínek poplatník ztrácí nárok na paušální daň uplynutím kalendářního roku. V případě, že přestane být OSVČ, nebo se na dlouhou dobu odstěhuje do ciziny (už v ČR nepodniká, ani neplatí pojištění – pozn. aut.), zkracuje se toto období na jeden měsíc.

Dobrovolné je samozřejmě nejen přihlášení se k paušální dani, ale i vystoupení ze systému. Může k němu dojít opět do desátého dne po skončení zdaňovacího období. V případě vstupu i vystoupení z tohoto systému jde o pouhé ohlášení a finanční úřad o něm nevystavuje žádné potvrzení.

PSALI JSME:
Komu se vyplatí paušální daň?

Zapomeňte na slevy a bonusy

Platit na dani a pojištěních jen 65 628 Kč ročně, to se zdá na první pohled atraktivní. Ale i tady platí, že ďábel je ukryt v detailech. Poplatník totiž ztrácí nárok na všechny daňové úlevy a bonusy. A že jich je – od slevy na poplatníka, děti a manželku, přes školkovné až po slevu za invaliditu nebo životní pojištění.

Paušální daň platíte stejně, ať ročně vyděláte 30 000 Kč, nebo 999 000 Kč. Takže se vyplatí si vytáhnout stará daňová přiznání a přehledy a začít počítat a porovnávat.

Pro menšinu poplatníků

Každý se samozřejmě snaží splnit si povinnost v mezích zákona tak, aby se mu to vyplatilo. Odvádění daní, ani té paušální, nevyjímaje. Na první pohled je zřejmé, že pro většinu poplatníků jsou pravidla nastavena tak, že jsou z této varianty vyloučeni, nebo se jim nevyplatí.

Vezměme si to popořádku. Na minimálním zdravotním pojištění toho moc nevymyslíme, ale sociální navýšené o 15 % už může být varováním. Ministerstvo sice uvádí za výhodu, že si takto podnikatelé zvyšují budoucí důchody, ale v tomto prostředí to není nejsilnější argument.

Na první pohled nejatraktivněji vypadá stokorunová měsíční daň, kterou byste jinak (při dani 15 % – pozn. aut.) platili už při ročním zisku osm tisíc korun. Prakticky každý drobný podnikatel má však samozřejmě bilanci násobně příznivější. Jenže…

PSALI JSME:
Poslanci dnes schválili paušální daň, díky níž mnozí živnostníci ušetří desetitisíce

Plusy a mínusy

Jenže při paušální dani se zbavujeme řady výhod a slev. Např. ta nejvyužívanější – na poplatníka, nám ročně vrací do kapsy 24 840 Kč. Když tuto slevu připočítáme k paušální dani 1200 Kč, už se tak atraktivně nejeví. A pro běžného poplatníka to samozřejmě nebývá sleva jediná.

Paušální daň zkrátka pro někoho výhodná je, pro někoho ne. Obecně lze napovědět, že její výhodnost se zvyšuje s příjmy blížícími se k limitu jednoho milionu korun (reálně od zhruba 800 000 Kč) a naopak se snižuje s počtem ztracených slev a výhod (manželka s malými dětmi apod.) a možností využít alespoň 60 % nákladový paušál.

Kdo je náš model?

Kdo tedy sáhne po paušální dani? Modelově svobodný a bezdětný podnikatel s příjmy kolem 900 000 Kč, který dosud uplatňoval paušál na náklady nejvýše 40 %. U něj se bude roční úspora blížit k šedesáti tisícům korun.

Pokud váháte s rozhodnutím, dobrým rádcem se může stát finanční kalkulačka dostupná např. na stránkách ministerstva financí.

PSALI JSME:
Paušální daň, bezmyšlenkovitý kafemlýnek a ministryně Maláčová

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru