Kolik stojí srnec v kufru vašeho auta?

Poradna
Jedete si v pohodě na rovném úseku silnice mezi poli a najednou zaznamenáte ránu. Nijak velkou, spíš tlumenou. Ve zpětném zrcátku nic nevidíte a až doma zjistíte, že máte rozbitou čelní masku vozu. Tak to jsem asi nabral zajíce, pomyslíte si smutně, ale vzápětí si s ulehčením uvědomíte, že by srážka se srnčí zvěří či divočákem dopadla podstatně hůře. Ale to neznamená, že by vám drobnější nehoda nemohla způsobit starosti.
Nejlepší je minimalizovat riziko zvýšenou pozorností v úsecích lemovaných lesním porostem, vysokou trávou či zemědělskými plodinami nebo osazených výstražnou dopravní značkou „Zvěř“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tou první je, že jste nesplnili povinnost a střet se zvěří, i když je škoda minimální a zraněné zvíře z místa srážky uteče nebo je vozovce nevidíte, nenahlásili policii. Ta totiž následně vyrozumí majitele zvěře, což je většinou místní myslivecké sdružení, které se o usmrcené či zraněné zvíře postará.

A tou další pak jednání s pojišťovnou, pokud jste pro tento případ pojištěni a můžete nehodu věrohodně doložit.

Chybělo havarijní pojištění

Jeden čtenář se nám nedávno svěřil s podobným problémem. Vyjížděl prý z domu na kratší zarostlý úsek směrem k hlavní silnici a za zatáčkou mu vběhla do cesty srna. Protože jel zhruba patnáctikilometrovou rychlostí, srážce se sice vyhnul, ale při manévru narazil do stromku vedle cesty.

Škoda na voze v řádu vyšších desítek tisíc, jenže připojištění pro případ srážky se zvěří uplatnit nemohl, neboť se na poničené kapotě nenašel jediný chlup. A protože si sjednal pouze toto připojištění k povinnému ručení bez havarijní pojistky, měl o téma smutné historky postaráno.

Nejlepší je dávat pozor

Prodlužující se dny a brzké svítání láká řidiče k návštěvě chaty i uprostřed pracovního týdne. To však znamená často cestovat za šera, kdy je obecně riziko srážky se zvěří největší. Platí to zvláště o skupinách spárkaté zvěře a divočácích, které ani hluk projíždějícího vozu neodradí od úmyslu přeběhnout vozovku.

Jak se v takovém momentu zachovat? Samozřejmě nejlepším začátkem je minimalizovat riziko zvýšenou pozorností v úsecích lemovaných lesním porostem, vysokou trávou či zemědělskými plodinami nebo osazených výstražnou dopravní značkou „Zvěř“.

PSALI JSME:
Riziko střetu řidičů s přemnoženou zvěří rok od roku roste

Toto nebezpečí číhá nejen na okrskách, ale možná překvapivě i na úsecích dálnic. Příkladem budiž část D 11 u odbočky na Poděbrady, kde se několikrát ročně prohánějí kanci.

Hodně nehod, velká škoda

Pokud zvíře včas zaregistrujete, zastavte a ztlumte světla. V případě, že neuteče, pokuste se ho vyplašit troubením. Mnozí řidiči riziko srážky se zvěří podceňují. Snad se jim zdá, že zase tolik zvířat v lese není, aby zrovna oni měli takovou smůlu. Možná spoléhají na své řidičské reflexy, že se jim povede na poslední chvíli překážku objet.

Za rok však pojišťovny registrují kolem 15 000 případů těchto nehod s průměrnou škodou na voze zhruba 40 000 korun.

PSALI JSME:
Podzimní sezóna je tady a s ní i střety aut se zvěří

Raději najet než objet?

Zřejmě je to proti přirozené reakci, ale odborníci radí se zvířeti na silnici nevyhýbat a při kontrolovaném snížení rychlosti na něj najet. Snižuje se tak prý riziko zranění řidiče či spolujezdce i možnost nárazu do jiné překážky či protijedoucího vozu s horšími následky.

Každopádně i doporučovaný přímý náraz do většího zvířete (kanec, jelen, srnec, pozn. aut.) v povolené rychlosti odpovídající stavu vozovky i dalším okolnostem s největší pravděpodobností kromě velké škody na vozidle hrozí vážnou újmou na zdraví řidiče a spolujezdce.

Pravidla dopravní nehody

Po srážce se zvěří je nutné se nejprve ujistit, že je posádka vozu bez zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření. Až následně se volá policie (u všech nehod, nejen s odhadovou škodou nad 100 000 Kč) a zajišťuje místo nehody (během čekání se vyplatí pořídit fotodokumentaci, samozřejmě s ohledem na provoz).

PSALI JSME:
Vystřelíte si načerno a můžete jít sedět

Pokud dojde k nehodě v místě, kde je nutné obnovit provoz nebo vyprostit zraněné, řidič na místě označí konečné postavení vozidla jako v případě jiné dopravní nehody.

Mrtvé zvíře je třeba nechat na místě a ani poraněnému kusu se nesnažíme pomoci. Rozhodně se je nepokoušejte odvézt, i když máte v příbuzenstvu řezníka, protože v tom případě se dopouštíte pytláctví.

Pozor, je to pytláctví

Pytláctví se způsobenou škodou nad 10 000 korun je považováno za trestný čin se sazbou dva až pět let. Do této hranice se tedy pohodlně vejde ten, kdo si kufru auta naloží usmrceného jelena (podle ceníku ministerstva zemědělství 33 700 Kč), kance (26 705 Kč) nebo srnce (28 000 Kč).

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

Za popsaných okolností získaný „úlovek“ zajíce (7 440 Kč) či bažanta (6 510 Kč) nasměruje hříšníka do správního řízení na obecním úřadě.

Teoreticky se může stát, že srazíte nějaké domácí zvíře, případně narazíte na větší hospodářské zvíře, za jehož volný pohyb po pozemní komunikaci je odpovědný jeho majitel. Pokud jej vypátráte (v případě pobíhajících psů a koček to může být složité), můžete náhradu vzniklé škody vymáhat na něm.

Odborníci také radí si zjistit, zda v okolí nehody neprobíhal hon, který mohl zvěř zvednout k nezvyklé aktivitě. Když se podaří prokázat, že zvěř „zahnali“ na silnici myslivci, máte šanci náhradu škody vymáhat po místním mysliveckém sdružení.

PSALI JSME:
Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

Jakou máte pojistku?

S vlastní dokumentací a policejním záznamem o nehodě pak zamíříte na pojišťovnu, pokud máte sjednané havarijní pojištění, případně speciální pojištění pro případ srážky se zvěří s dostatečně vysokým limitem plnění.

Samotné povinné ručení se však na nehody, u nichž hrála roli lesní zvěř, nevztahuje. Škodu na vozidle i odškodnění spolujezdci, který při nehodě utrpěl zranění, budete muset uhradit ze svého.

Připojištění k povinnému ručení má výhodu, že případná srážka se zvěří vám napříště nenavýší jeho cenu, zatímco u havarijního pojištění přijdete o bonusy. U doplňkového připojištění si ale dejte pozor na dva druhy pojistky týkající se zvěře. První se vztahuje na střet jedoucího auta se zvířetem, druhý jen na poškození stojícího vozu zvěří, např. přehryzané kabely.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zimní motoristická sezóna: Počet střetů řidičů se zvěří na tuzemských silnicích roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB