Kominice, truhlářka či instalatérka. Řemeslo už není ryze mužský obor

Řemeslné obory už nejsou ryze mužská záležitost, v posledních letech se na ně hlásí stále více dívek. Mezi nejžádanější obory patří truhlařina. Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělila Střední odborná škola Jarov, která patří v oboru mezi největší v zemi, roste také nová generace instalatérek nebo lakýrnic.
Do tradičních mužských oborů proniká stále více žen. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Do tradičních mužských oborů proniká stále více žen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na pražské Střední odborné škole Jarov aktuálně studuje řemeslné obory čtyřiadvacet dívek. Jen do prvních ročníků nastoupilo letos v září deset nových žaček. „V posledních několika málo letech se v typicky chlapeckých oborech častěji objevují také dívky. Zájem mají o obory, jako jsou podlahář, malíř, instalatér, truhlář a podobně,“ sdělil ředitel školy Miloslav Janeček.

Dodal, že i díky technologickému pokroku ubývá ve většině řemeslných oborů fyzicky náročné práce. „Takže i specializace, které kvůli fyzické náročnosti nebyly pro dívky vhodné, dnes bez problému zvládnou,“ vysvětlil Janeček.

Důsledný výběr

Dívky si obor studia pečlivě vybírají, důkladněji zvažují zaměření vybraného oboru, víc sledují vybavení školy, mimoškolní aktivity nebo možnost praxí v zahraničí. Pokud si dívka vybere nějaký obor, obvykle u něho zůstává – na rozdíl od kluků.

„Oproti chlapcům řešíme u dívek méně často žádosti o změnu oboru v průběhu studia. Největší zájem je o tříletý učební obor truhlář, kde aktuálně studuje šest dívek, se třemi dívkami následuje obor malíř a lakýrník, v současnosti máme ve škole i dvě budoucí kominice. Ze čtyřletých maturitních oborů pak u dívek vede obor stavební obnova,“ řekl Miloslav Janeček.

Současní deváťáci při výběru budoucí střední školy zohledňují i to, jak se jim po dokončení studia povede uplatnit a finančně zajistit. A právě ve studiu řemesla vidí stále víc mladých lidí potenciál. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) pracoval v Česku před třiceti lety více než milion řemeslníků typu instalatér, elektrikář, zedník či truhlář. Dnes jich je okolo osmi set tisíc.

„Vzhledem ke kritickému nedostatku řemeslníků se zvyšuje jejich finanční ohodnocení, bez ohledu na to, zda jde o muže, nebo ženu. Poptávka zaměstnavatelů i koncových zákazníků je v současné době obrovská a do budoucna se zcela jistě nezmenší,“ poznamenal Miloslav Janeček ze Střední odborné školy Jarov.

Nedostatkové obory

Které obory jsou na trhu momentálně nejvíce nedostatkové, dokládají také údaje pracovního portálu JenPráce.cz, který pravidelně zveřejňuje, kterým profesím nejvíce vzrostla nástupní mzda. A například v srpnu byly mezi nejžádanější profese právě také řemeslníci.

Například truhlářům se nástupní odměna zvedla o 16 procent a zedníkům o 12 procent. „Truhláři mohli získat práci se mzdou o 4 960 korun vyšší než v červenci, zedníci se mzdou o 4 450 korun vyšší,“ sdělila faei.cz Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz.

Nedostatek řemeslníků není problém pouze České republiky, ale celé Evropy. Průměrná čekací doba na kvalitního řemeslníka je v řádech měsíců. „Například u malířů jsou to dva až tři měsíce, pokud zákazník kvalitního řemeslníka sežene rychleji, vůbec neřeší, jestli to to malíř, nebo malířka,“ řekl ředitel Janeček.

Navíc dívky, které vystudují řemeslný obor, často své mužské kolegy „strčí do kapsy“. „Většina dívek je pečlivější, mají větší cit po detail. Například v oboru malíř se více uplatní v jemných dekorativních malbách, u podlahářů to zase bývají složitější pokládky parket,“ dodal Miloslav Janeček.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB