Pro tuzemské firmy to byla jedna rána za druhou: Napřed „nekonečná“ pandemie covidu-19, pak energetická krize a nakonec problémy, které způsobila ruská agrese na Ukrajině. Až teď začínají podniky vnímat svou aktuální situaci pozitivněji. Podle letošního průzkumu, který zpracovala poradenská skupina PKF Apogeo, většina českých firem – téměř 85 procent – hodnotí svou aktuální situaci jako dobrou.
O více než deset procentních bodů se meziročně zvýšil (z 12 na zhruba 23 %) zvýšil podíl firem, které svou současnou situaci označily za „vynikající“. Za „špatnou“ ji letos označilo 11,5 procenta oslovených společností, (loni 13 %) za „velmi špatnou“ pak necelá čtyři procenta, což je naprosto stejně jako v loňském šetření.
Hledáme nové pracovníky
Přestože naprostá většina tuzemských společností – více než tři čtvrtiny (77 %) – v průzkumu uvedla, že ani nyní, ani v minulosti nečelila nedostatku zaměstnanců, je zřejmé, že firmy nové lidi stále hledají. V meziročním srovnání hlásí o čtyři procenta více podniků (vzestup z 34,5 na 38,5 %), že „hledají stejně jako před rokem“, o šest procentních bodů firem letos „hledá více než před rokem“ (70 % vs. 64 %).
„Před rokem jsme hledali, nyní nehledáme,“ uvedlo v letošním průzkumu 11,5 procenta oslovených firem, v roce 2023 to bylo přibližně 14 procent. „Hledáme méně než před rokem,“ to letos tvrdí 11,5 procenta podniků, loni to bylo necelých přibližně 14 procent. Takzvaně na svém, tedy na osmi procentech, v meziročním srovnání zůstaly podniky, které loni i letos uvedly, že nesháněly a ani aktuálně neshánějí.
„K výrazným změnám meziročně došlo v tom, jak firmy nové zaměstnance hledají,“ upozornil Tomáš Pacovský, řídící partner společností skupiny PKF Apogeo, přestože tři z pěti českých společností (60 %) se stále spoléhají zejména na tradiční inzerci volných pracovních míst.
O přibližně 14 procentních bodů se meziročně zvýšil na 35 procent počet podniků, které k hledání nových pracovníků využívají headhunting (přímé vyhledávání pracovníků pro vrcholovou pozici – pozn. aut.).
Ještě více však mezi metodami řešení nedostatku zaměstnanců meziročně povyskočil outsourcing, tedy že firma vybrané činnosti svěří externímu dodavateli. Zatímco v roce 2023 používalo tuto metodu zhruba 11,5 procenta tuzemských společností, v letošním průzkumu outsourcing vykázalo už 30 procent.
Sháníme speciality a manažery
Z patnácti na pětadvacet procent se meziročně zvýšil počet tuzemských firem, které nedostatek pracovní síly na trhu řeší vyšší automatizací, využitím umělé inteligence a dalších nástrojů, které omezují nároky na jejich podnikání. „S rozšiřující se automatizací a umělou inteligencí se začíná měnit poptávka na tuzemském pracovním trhu,“ říká Josef Jaroš, zakladatel skupiny PKF Apogeo.
Zatímco loni české podniky hledaly dělnické či nekvalifikované pozice v 35 procentech případů, letos je to podle aktuálního šetření jen každá pátá firma (20 %). „To by znamenalo, že se bortí zažité klišé, že tuzemské firmy hledají zejména nekvalifikované pracovníky a dělníky,“ poznamenal Tomáš Pacovský z PKF Apogeo.
Hypotézu o probíhajících změnách na trhu práce podle čerstvého průzkumu PKF Apogeo potvrzují i další data, a to zejména v meziročním srovnání. „Skokany roku“ se letos stali specialisté, kteří v hledáčku českých firem meziročně poskočili o neuvěřitelných 47 procentních bodů (z 33 % na 80 %). Zatímco loni hledala specialisty třetina podniků, nyní jsou to čtyři z pěti.
Ale to zdaleka není všechno. Podobně výrazný skok nastal u českých společností, pokud jde o jejich poptávku po lidech na vedoucí či manažerské pozice. Podle loňského průzkumu je hledalo pouhých osm procent firem, letos je to už 40 procent. Meziročně se rovněž zvýšila poptávka po administrativních pracovnících. Letos je hledá každá čtvrtá společnost, loni to byla jen každá šestá.
AI vyhledává nové kolegy
Umělá inteligence, automatizace a robotizace nemění současné pracovní prostředí jen v tom smyslu, že firmy ve větší míře nabírají speciality na moderní technologie. S výběrem nových kolegů dokonce pomáhá sama umělá inteligence (AI), když dokáže vhodného kandidáta vytipovat za několik sekund.
„Automatizace a robotizace zrychlují pracovní tempo a mění i tradiční náborové procesy, včetně tvorby pracovních inzerátů a vyhledávání kandidátů. Firmy stále častěji využívají AI k tomu, aby vytvářely optimalizované inzeráty, které lépe cílí na specifické kandidáty,“ uvedla Denisa Janatová, ředitelka společnosti Smitio, která provozuje stejnojmenný kariérní portál specializovaný na oblast IT.
AI analyzuje data o aktuálních trendech na trhu práce a preferencích uchazečů, aby generovala inzeráty s klíčovými slovy, která zvyšují pravděpodobnost oslovení kvalifikovaných odborníků.
„Vedle tvorby inzerátů AI také zefektivňuje screening kandidátů tím, že rychle analyzuje tisíce životopisů a identifikuje nejvhodnější uchazeče. Chatboti pohánění AI pak poskytují kandidátům okamžité odpovědi a provádějí předběžné pohovory, čímž náborářům uvolňují čas na osobní komunikaci a složitější úkoly,“ popsala Janatová.
V souvislosti s novými technologiemi strmě stoupá poptávka po IT odbornících, ne všechny profese jsou ale žádané. S rostoucí adaptací umělé inteligence a automatizace vznikají nové pozice zaměřené na implementaci a správu těchto technologií, jiné naopak zanikají.
„Roste poptávka po odbornících na data science, machine learning inženýrech, odbornících na kybernetickou bezpečnost a AI vývojářích. Firmy také vyhledávají experty, kteří dokážou efektivně integrovat AI a automatizační procesy do stávající infrastruktury,“ poznamenala Kateřina Marešová, ředitelka obchodního oddělení a oddělení péče o zákazníky společnosti Smitio.
Mezi nové IT pozice, které v poslední době vznikly, patří zejména AI etici, kteří dohlížejí na etické nasazení AI technologií, specialisté na učení modelů umělé inteligence a architekti cloudových řešení.
„Velká poptávka je také po odbornících na zabezpečení dat a kybernetickou bezpečnost, protože s rostoucí digitalizací se zvyšuje i počet kybernetických hrozeb. Naproti tomu některým tradičním IT pozicím hrozí zánik nebo výrazná transformace.
Například role zaměřené na manuální testování softwaru mohou být nahrazeny automatizovanými testovacími nástroji. Také některé pozice zaměřené na správu IT infrastruktury mohou být nahrazeny automatizovanými cloudovými řešeními,“ uvedla Marešová.