Komoditní výhled na 3. čtvrtletí 2023 (1.): Rok trvající korekce v sektoru vykazuje známky obratu

Téma týdne
Jsou komodity na pokraji toho, aby se opět staly nejžhavějším tématem ve financích, nebo zůstane v centru pozornosti umělá inteligence? Co nás čeká u zlata, stříbra, ropy, kovů a plodin? Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank, představí tento týden výhled na letošní třetí čtvrtletí v oblasti komodit.
Potenciál dalších zisků bude záviset především na tom, zda Čína dokáže poskytnout další stimuly, a podpořit tak poptávku po klíčových komoditách od ropy po měď a železnou rudu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zdá se, že komoditní sektor zahájí třetí čtvrtletí na pevnějším základě poté, co v červnu došlo k částečnému obratu po měsících oslabování. K silným ziskům přispělo více událostí, z nichž některé vycházely z očekávání a některé ze skutečného vývoje.

Nejdůležitějšími z nich jsou obnovení oslabení dolaru v důsledku snižování rozdílů v úrokových sazbách, aktivní řízení produkce a cen ropy ze strany OPEC, dosud nerealizovaná vyhlídka na zvýšení podpory ekonomiky ze strany čínské vlády a v neposlední řadě riziko vyšších cen potravin na podzim, kdy několik klíčových pěstitelských regionů bojuje s horkým a suchým počasím.

Navzdory přetrvávajícím obavám o poptávku, které vyvolávají obavy z recese v USA a Evropě, se energetický sektor drží – podporuje ho jednostranné snížení produkce Saúdskou Arábií, rostoucí rafinérské marže do vrcholící letní poptávkové sezóny a víra spekulativních obchodníků a investorů ve vyšší ceny.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku zdraží. Rusové omezují vývoz ropy a Saúdové omezí její těžbu

Ty jsou blízko nejslabším hodnotám za více než deset let, což snižuje riziko dalších agresivních výprodejů souvisejících s makroekonomickými faktory. Jinde pozorujeme horké a suché počasí, které vyvolává obavy v zemědělství, a zároveň zvyšuje poptávku po zemním plynu po celém světě od výrobců energie směrem k chlazení.

Rally drahých kovů se během druhého čtvrtletí vyčerpala, protože rostoucí akciové trhy snížily potřebu alternativních investic, zatímco centrální banky pokračovaly ve zvyšování sazeb, aby dostaly inflaci pod kontrolu. Inflace může dále klesat, ale stále více vidíme riziko, že dlouhodobá inflace zůstane vysoko nad cílovou oblastí dvou až dvou a půl procent.

Spolu s rostoucím rizikem bubliny v akciích, pokračující silnou poptávkou centrálních bank a případným vrcholem krátkodobých sazeb, jakmile FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.) změní své zaměření, vidíme další růst drahých kovů ve druhé polovině roku.

PSALI JSME:
Akciové trhy: Jestřábí rétorika Fedu

Z nedávného vývoje cen v různých sektorech vyplývá, že bychom mohli být svědky prvních známek dosažení dna trhů. Současné úrovně přitom již zohledňují některé z nejhorších scénářů růstu. Údaje o americké ekonomice stále ukazují, že hospodářská aktivita je pod trendem růstu.

Zároveň ale nevykazují dynamiku recese a od zahájení výsledkové sezóny za 1. čtvrtletí v polovině dubna se výrazně zvýšily odhady zisků, a to zejména v Evropě.

Potenciál dalších zisků však bude záviset především na tom, zda Čína dokáže poskytnout další stimuly, a podpořit tak poptávku po klíčových komoditách od ropy po měď a železnou rudu. Klíčový bude také vývoj počasí na severní polokouli v nadcházejících týdnech a jeho dopad na produkci plodin.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pozitivní stránka hurikánové sezóny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB