Pohonné hmoty v Česku zdraží. Rusové omezují vývoz ropy a Saúdové omezí její těžbu

Názor
Cena benzínu v ČR v uplynulém týdnu stagnovala, nafta nepatrně zdražila. V příštích sedmi dnech se čeští řidiči musí připravit na zdražení v rozsahu 20 až 30 haléřů na litr. Stoupá totiž jak cena ropy na světových trzích, tak cena velkoobchodně prodávaných paliv na surovinové burze v Rotterdamu.
Během prvního červencového týdne klesl námořní vývoz ruské ropy o bezmála 40 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ropa Brent ve středu poprvé od konce dubna uzavřela obchodování nad psychologickou úrovní 80 dolarů za barel. Ropa zdražuje v důsledku rozhodnutí Saúdské Arábie a Ruska od srpna dále omezit svoji ropnou produkci a exportovaný objem. Ruku v ruce se vzestupem ceny Brentu stoupá také cena ruské ropy Ural.

Její vývozní varianta předevčírem překonala cenovou úroveň 60 dolarů za barel, a to poprvé od doby před přijetím západních sankcí na ruský ropný průmysl na sklonku loňského roku. Sankce západním společnostem zapovídají přepravu ruské ropy za cenu vyšší než právě 60 dolarů za barel, což představuje potíž například pro řecké námořní přepravce.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty přestaly zdražovat

Ti ruskou ropu nadále přepravovali i poté, co sankce vstoupily v platnost. Nyní, při překročení hranice 60 dolarů za barel, však už za takovou přepravu budou penalizováni. Což může omezit dodávky ropy na světové trhy a vytvořit další tlak na růst její ceny.

Dalším tlakem na růst cen ropy je citelný pokles vývozu ruské ropy, který je patrný od začátku července. Během prvního červencového týdne klesl námořní vývoz ruské ropy o bezmála 40 procent, což je letošní nejvýraznější týdenní pokles. Rusko tak evidentně naplňuje svoji dřívější hrozbu, že na západní sankce na svoji ropu zareaguje citelným omezením jejího vývozu.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český stát na levné naftě přichází o 17 miliard korun ročně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB