Konečně dobré zprávy: Nová vyhláška usnadňuje požadavky na výstavbu a zlepšuje dostupnost bydlení

Ať už nový stavební zákon provází jakékoli kontroverze, dlouho očekávaná vyhláška o technických požadavcích na výstavbu je jednoznačně pozitivní zprávou pro stavitele a projektanty.
Nejzásadnější změnou vyhlášky o technických požadavcích na výstavbu je výrazné zjednodušení výpočtu potřebných parkovacích stání. Ilustrační foto: Pixabay.com

Účinná je od 1. července 2024 a svým obsahem nahrazuje a příhodně sjednocuje dosavadní předpisy. Nejenže mění parametry pro vymezování pozemků či umisťování staveb, celkově znamená výraznou úlevu oproti současné normě.

Nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu, platí necelé dva týdny a vzhledem k nadcházející plné účinnosti stavebního zákona specifikuje konkrétní technické požadavky na výstavbu.

Vyhláška se uplatní nejen na novou výstavbu, ale také na změny a údržbu již existujících staveb. V tříletém přechodném období si stavebníci budou moci vybrat, jestli budou postupovat podle nové, nebo předchozí úpravy.

Konec složitých výpočtů parkovacích stání

Nejzásadnější změnou je výrazné zjednodušení výpočtu potřebných parkovacích stání. Doposud platila velmi složitá regulace s řadou různých koeficientů (velikost obce, velikost a počet bytů a další, pozn. aut.), výpočet byl komplikovaný a nešlo například zohlednit to, že v centru větších měst není možné, a koneckonců ani žádoucí, vytvořit tolik parkovacích stání.

Nově budou stavby určené k bydlení muset mít na každých 120 m2 užitné obytné plochy pouze jedno parkovací stání, a to ve vzdálenosti až 300 metrů od stavby. Pro čtyři garsonky o 30 m2 postačí například jediné parkovací stání.

Jde opravdu o velké zjednodušení a umožní to mimo jiné rekonstruovat staré činžovní domy s velkými byty v centrech měst na menší jednotky. To doteď často nebylo možné právě s ohledem na nemožnost zajistit k nim parkování. Totéž platí pro přestavbu jiných objektů na bydlení.

Věřím, že pozitiva kroku, který reálně zlepší palčivou problematiku nedostupného bydlení, převáží nad argumentem o teoreticky složitějších možnostech parkování, které se ale týkají pouze některých lokalit. A to i z důvodu, že nová úprava jde ruku v ruce se sílícím trendem sdílení osobních automobilů, který je patrný zejména ve větších městech.

Jednoduší plánování staveb

Z této části vyhlášky zcela zmizel pojem „sklopná výška“, který se dříve uplatňoval při stanovení odstupů umisťované stavby od sousedních nemovitostí. Nyní může být stavba umístěna nejblíže 2 metry od hranice pozemku.

Přitom nesmí být ohrožena stávající nebo znemožněna budoucí zástavba sousedního pozemku. Reálný dopad těchto obecně definovaných podmínek ukáže až praxe, už nyní lze ale předjímat velké zjednodušení při plánování výstavby.

Mírnější pravidla pro osvit a světlou výšku

Namístě je také vyzdvihnout novou formulaci požadavků na osvit obytných místností. Nové znění říká, že „vnitřní prostor stavby musí být navržen a proveden tak, aby bylo zajištěno jeho denní osvětlení podle účelu užívání stavby“.

Dosavadní požadavek na přímý sluneční osvit po pevně danou dobu byl z nové úpravy vypuštěn. To znamená zcela klíčové rozvolnění zejména při navrhování bytové výstavby. Opět se tím otevírají dveře k rozsáhlejším rekonstrukcím starších bytů v centrech větších měst, zejména pokud jsou orientovány převážně na sever, mají malá okna nebo je stíní okolní zástavba.

Mění se také požadavky na výšku místností. Zatímco podle dřívější vyhlášky musela tzv. světlá výška místností dosahovat alespoň 2,6 metru v obytných a pobytových místnostech, resp. 2,3 metru v podkroví, nové znění požaduje světlou výšku 2,5 metru, resp. 2,2 metru.

Pozitiva pro všechny zúčastněné

Každá z výše uvedených změn představuje značnou úlevu oproti současné úpravě. Jejich kombinace je pak zcela zásadním krokem k liberalizaci plánování výstavby. Nová vyhláška tedy přinese jak výraznou úsporu na straně stavebníka, tak ušetří peněženku potenciálního klienta – kupujícího bytu.

Autor je managing partner společnosti BO! Development
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Be Ben

    Jako architekt s dlouholetou projekční praxí si dovoluji naopak konstatovat, že většina uváděných změn přinese významné snížení kvality bydlení. Například zrušení požadavku na minimální proslunėní bytu, platného od roku 1927, nás v případě bytů na sever orientovaných, vrací zpět do éry tmavých nehygienických dělnických bytů 19. století bez jediného slunečního paprsku. Už snad jen chybí návrat sklepních bytů, téhož roku, téměř před do lety zakázaných.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB