Chceme kvalitní bydlení jako v západní Evropě?

Analýza
Nepotřebujeme, aby obytné místnosti měly přímé denní osvětlení a přímé větrání. Tak by se dal vyložit názor řady poslanců, kteří přesně před rokem umožnili vypuštění tohoto požadavku z návrhu nového stavebního zákona.
Evropská norma požaduje, aby byty poskytovaly příznivý dojem z přirozeného osvětlení a nabízely výhled. Požadované hodnoty jsou však pouze doporučené. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ačkoliv se daný parametr po bouřlivých debatách v Poslanecké sněmovně měl do návrhu nové kodifikace vrátit, nestalo se tak. Ilustruje to rozporuplný přístup ke kvalitě bydlení a výstavby obecně. Ta by přitom měla dokládat stupeň životní úrovně v České republice. A stejně jako řada jiných ustanovení čeká i nárok na přímé osvětlení na novelizaci nového stavebního zákona (NSZ).

Ke vhodné kvalitě bydlení a ochraně zdraví přispívají mnohé evropské normy. O prosazení jedné z nich (ČSN EN 17037 Denní osvětlení budov, pozn. aut.) usiluje rovněž Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Evropská norma požaduje, aby byty poskytovaly příznivý dojem z přirozeného osvětlení a nabízely výhled. Požadované hodnoty jsou však pouze doporučené. Jednotlivé země si je mohou určit samy podle svých technických a ekonomických podmínek.

PSALI JSME:
Oslunění bytu nahradí požadavek na denní osvětlení

„Jsme přesvědčeni, že požadavky na kvalitu bydlení mají být přiměřené a odpovídat současným urbanistickým trendům. Určujícím parametrem by měl být subjektivní pocit a psychická pohoda uživatelů,“ sdělil Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT.

Komora proto podle něj podporuje navrhovanou úpravu novelizaci nového stavebního zákona, kterou se do definice obytné místnosti vrací požadavek na přímé osvětlení a větrání. Na podzim schválené znění NSZ by v konečném důsledku mohlo znamenat snížení ochrany zdraví.

Ateliér. Nebytový prostor. Byt se sníženým standardem. V nabídce bytů se podobná označení vyskytují poměrně často. Nevyhovění normám, které zaručují zdravé prostředí, znamená nemožnost zkolaudovat takový prostor jako bytový.

PSALI JSME:
Pozor na pořízení bydlení v ateliéru, skrývá nemálo úskalí

Vedle jiného to má vliv i na vyšší sazbu daně z přidané hodnoty, nebo ztíženou možnost financovat takový prostor klasickou hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření. Je přitom důležité doplnit, že obytné místnosti jsou na osvětlení méně náročné, než pracoviště.

„Denní světlo je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících lidské zdraví, a to nejen to psychické. Přístup k dennímu světlu je základním předpokladem kvality našeho života,“ uvedla na nedávné konferenci profesorka Alena Sumová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

„Pobyt v kvalitně osvětlených prostorách má významný pozitivní vliv na biorytmy, výkonnost a celkovou duševní pohodu a rovnováhu,“ konstatovala. Aktuální podoba nového stavebního zákona však současný požadavek na přímé osvětlení místností ruší.

PSALI JSME:
Stavební zákon je třeba přepracovat. Bez odkladu by vznikl chaos

Dle výkladu ČKAIT by to znamenalo, že stavební povolení a následné kolaudační rozhodnutí by získaly byty či domy, u nichž by to za stávajících legislativních podmínek nebylo možné. Jako byt by se pak mohl zkoulaudovat i prostor bez oken, jenž by byl osvětlen jen světlovody.

„Rozumíme potřebě úsporného urbanismu, který má obecně podobu zahušťování vystavěného prostředí a ekonomičnosti staveb. Zároveň jsme ale přesvědčeni, že bychom se měli snažit o udržení zdravého způsobu bydlení a kvality obytných budov,“ řekl soudní znalec a odborník na oblast osvětlení doc. Jan Kaňka.

Podle něj by stačilo zodpovědně implementovat zmíněnou evropskou normu Denní osvětlení budov. Současně upozornil, že jako v případě škol nebo pracovišť by požadavky na osvětlení měly být řešeny výhradně ministerstvem zdravotnictví a nikoliv ministerstvem pro místní rozvoj, jako je tomu nyní.

PSALI JSME:
Doma svítíme čím dál více, a nebojíme se experimentů

Odpovědí na to, proč na trh přicházejí byty s nedostatečným osvětlením, je vysoký podíl tzv. investičních bytů. Ty často ani nejsou pronajímány, neboť jejich hodnota každoročně stoupá o vyšší jednotky procent s růstem cen nemovitostí.

Další skupinou jsou lidé využívající byty jen mimo denní hodiny, tedy „na přespání“. Pro ty je komfort osvětlení irelevantní. Současný trh s byty proto nemotivuje stavitele k udržování potřebné kvality bytů.

V bytech podle Kaňky trvale a dlouhodobě tráví čas starobní důchodci, tvořící pětinu populace, a dále matky s dětmi, nemocní, lidé na home office a ti, kdož jsou pracovním procesem vázáni v prostorech bez denního světla, například zaměstnanci obchodů v nákupních centrech a mnoho dalších.

PSALI JSME:
Trend: Češi si během posledních dvou let zařídili domácí kanceláře

„Takoví lidé by měli mít možnost potkat se s denním světlem alespoň po část dne ve svých bytech. O důležitosti denního světla a slunečního záření hovoří lékaři, psychologové a chronobiologové,“ domnívá se docent Kaňka.

Funkčnost a konsensuální přijetí tohoto evropského standardu je důvodem, proč ČKAIT podporuje konkrétní navrhovanou úpravu novely nového stavebního zákona. Ta do definice obytné místnosti vrací požadavek na přímé osvětlení a přímé větrání. Opak by mohl vést k tomu, že se právními předpisy stanovené požadavky na byty a obytné místnosti vrátí o několik desítek let zpět.

„Existuje celá řada evropských norem a předpisů, které jsou mnohem liberálnější a racionálnější, než stávající české technické předpisy. Tam, kde to dává smysl a vyhovuje to trendům na úrovni projektování a architektury budov, usilujeme o jejich převzetí a adaptaci,“ konstatuje Robert Špalek.

PSALI JSME:
Syndromem nezdravých budov trpí tři ze čtyř Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.