Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

Názor
České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo příznivé počasí ve druhém měsíci letošního roku a také nízká srovnávací základna.
Není vyloučeno, že se blíží velký chaos. Obávám se, že by se povolování nových staveb mohlo po 1. červenci dokonce zcela zastavit, tvrdí šéf Ekospolu Evžen Korec. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sektor táhlo inženýrské stavitelství, naopak pozemní stavitelství se dále propadá. Hodnota povolených staveb meziročně klesla o 15 procent na 35 miliard korun. Za celý loňský rok stavebnictví v Česku kleslo meziročně o 2,6 procenta, když počet vydaných stavebních povolení byl nejnižší od roku 2015. Naopak v EU loni stavební produkce podle Eurostatu rostla o 2,4 procenta.

Na rozdíl od ledna, kdy stavebnictví táhla hlavně bytová výstavba, v únoru došlo k jejím výraznému útlumu. Během druhého měsíce letošního roku se po celém Česku začalo stavět 1 861 nových bytů, což představuje meziroční propad o 47,2 procenta. Oproti lednu je jen takřka polovina.

PSALI JSME:
Praha se potýká s alarmujícím nedostatkem povolených bytů. Deficit už přesáhl 85 tisíc bytů

Bytovou výstavbu v Česku po dlouhé době táhne hlavní město, kde se v únoru v rámci zcela nové výstavby začalo stavět 206 bytů. Od začátku roku jich tak ČSÚ eviduje celkem 1 137. Druhé místo stále drží překvapivě Jihočeský kraj s 546 zahájenými byty.

Na třetím místě je s mírným odstupem Plzeňský kraje (521 zahájených nových bytů, pozn. aut.). Před pět set nových bytů se letos začalo stavět také v Jihomoravském kraji (516 zahájených nových bytů). Nejméně práce mají stavební firmy v Karlovarském kraji, kde se letos začalo stavět jen 25 nových bytů.

PSALI JSME:
Praha se loni rozrostla o 27 406 lidí, jenže bytová výstavba výrazně zaostává

Od poloviny roku má být účinný nový stavební zákon a nikdo stále neví, jak přesně se budou nové stavby poté povolovat. Prováděcí předpisy jsme stále neviděli a ani pracovníci stavebních úřadů podle našich informací příliš netuší, jak bude povolovací proces v druhé polovině roku vypadat. Přidejme k tomu chybějící systém digitalizace včetně důležitého Portálu stavebníka.

Přes ten budou investoři své stavební záměry úřadům posílat, takže není vyloučeno, že se blíží velký chaos. Obávám se, že by se povolování nových staveb mohlo po 1. červenci dokonce zcela zastavit. Jak dlouho bude tento stav trvat a zda se podaří zpoždění dohnat, nelze odhadnout. Nicméně lze už nyní říct, že české stavebnictví čekají i v příštích měsících těžké časy.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč ve stavebním řízení patříme mezi nejpomalejší státy?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB