Konzervativní Merz a levicoví socialisté: Ostré lokty, nebo ústupky?

Pivo teklo proudem a vítězný Friedrich Merz sklidil v berlínském sídle v tu chvíli ještě opoziční křesťanské demokracie (CDU) během volební noci hlasitý potlesk. Triumf budoucího kancléře však nebyl takový, jak se očekávalo, a věrní straníci to věděli.
Rudo-černá koalice je přesně to, co chceme, prohlásil potenciální příští německý spolkový kancléř Friedrich Merz. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Rudo-černá koalice je přesně to, co chceme, prohlásil potenciální příští německý spolkový kancléř Friedrich Merz. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Je to tlumené,“ řekl deníku The Telegraph diplomatický zdroj z oslav: „Chtěli víc.“ Němečtí konzervativci získali ve volbách s nejvyšší volební účastí od sjednocení v roce 1990 celkem 28,52 procenta hlasů. Jenže doufali ve více než 30 nebo dokonce 35 procent.

Nejhorší volební výsledek Angely Merkelové za 16 let v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU) činil 32,9 procenta. Po jejím odstoupení získala strana pod vedením Armina Lascheta v roce 2021 pouze 24,1 procenta, což vedlo k politickému návratu Merze, jehož z politiky předtím vyštípala právě Merkelová.

Sociálnědemokratická strana (SPD) zaznamenala v nedělních volbách svůj nejhorší výsledek v historii, když se umístila na třetím místě s 16,41 procent za AfD (Alternativa pro Německo), označovanou za krajně pravicovou, kterou Merz rezolutně vyloučil z jednání o sestavení vlády. Kabinet chce mít připravený do Velikonoc.

Merz se bude muset s SPD dohodnout, ale za to, že se levice stane „mladším partnerem“ ve velké koalici, pro niž Němci používají termín „GroKo“, si vyžádá vysokou cenu. Muž, jenž je připraven stát se příštím kancléřem, prohlásil, že – podle stranických barev –, rudo-černá koalice je „přesně to, co chceme“.

Německou ekonomiku sužují nezanedbatelné obtíže. Aby ji znovu nastartoval, slíbil Friedrich Merz ozdravný lék v podobě škrtů v sociálních programech, kupříkladu v sociálních dávkách, a odstranění či alespoň oslabení byrokracie.

Zmiňuje snížení daní pro lidi s vysokými příjmy a firmy, aby se zvýšila německá konkurenceschopnost, a varovně předpověděl, že možná bude nutné provést reformy štědrých německých státních důchodů.

Za naprostý opak to vše považuje SPD, která Merze obvinila z oslabení „firewallu“. Německy Brandmauer, tedy protipožární zdi, která měla navždy držet Alternativu v izolaci. Před volbami totiž Merz přijal podporu této krajně pravicové strany pro parlamentní usnesení o přísnějších pravidlech migrace.

SPD dělá drahoty

Sociální demokracie už vypálila varovný výstřel. „Když se podívám na některé výroky Friedricha Merze z posledních týdnů, možná i dnů, tak to rozpory s SPD spíše prohloubilo, než aby se zmenšily,“ nechal se podle televize ZDF slyšet Lars Klingbeil, spolupředseda socialistů, s tím, že jeho strana je připravena k jednání.

O případné koalici s CDU/CSU však nakonec rozhodnou členové SPD. Řekne stranická základna „Ne“ spolupráci s Merzem? Po debaklu ve volbách, za který přijal zodpovědnost kancléř Olaf Scholz, se stal právě Klingbeil nejmocnějším mužem strany.

Ještě silnějším hráčem než předtím se po volbách se stal ministr obrany Boris Pistorius. Na podzim se původně uvažovalo, že by tento mohl oblíbený politik vést sociální demokracii do voleb, prosadil se ale nakonec kancléř Scholz. O bývalém šéfovi klíčového silového resortu se nyní uvažuje jako o možném vicekancléři ve vládě velké koalice, ale mohl by jím být i Klingbeil.

Navzdory programovým rozdílům počítá se vznikem velké koalice i Markus Söder, předseda Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorský premiér. SPD byla podle něj vždy stranou, která se nebála zodpovědnosti a činila státnické kroky. „Přesto budeme muset samozřejmě o některých věcech debatovat a čeká nás i mnoho tvrdých oříšků,“ podotkl.

Podle jeho spolustraníka Alexandera Dobrindta, o němž se hovoří jako o jednom z příštích ministrů Merzovy vlády, bude „základní podmínkou“ pro vznik koalice dohoda na změně migrační politiky. „Naším úkolem je ale teď sestavit koalici. Přitom je třeba i činit i kompromisy,“ dodal.

Jak to vidí hospoda

V baru Pivní akademie v Mössingenu v Bádensku-Württembersku v jihozápadním cípu Spolkové republiky je povoleno kouřit. Na velké obrazovce se vysílá Bundesliga, líčí web SpiegelOnline. Politika zůstala v tento nedělní večer daleko. Ale přesně na čas, v 18:00, udeří jako malá kometa. Stálý host s čírem a šedivou bradou pohlédne na mobil a předčítá výsledky.

„Takže další GroKo,“ zabručí. „Tohle všechno už jsme tu měli!“ Jeho soused souhlasně kývne. „Lepší než trojkoalice,“ vloží se do toho někdo zezadu. Muž s knírkem se na okamžik zamyslí a přikývne. „Ménage à trois (z francouzštiny domácnost ve třech, soužití tří – pozn. autora) znamená, že jeden tomu vždycky jenom přihlíží,“ dodává.

A Německo se uložilo ke spánku. Aniž by vědělo, co přijde.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek