Koronavirus loni srazil cestování do zahraničí o dvě třetiny

Pandemie koronaviru se markantně podepsala na cestovním ruchu. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu uskutečnili Češi za celý rok pouze 2,4 milionu cest, což je o 67 procent méně než v roce 2019. Letos už je situace lepší, velký zájem je například o podzimní a zimní zájezdy do exotických zemí.
Řecko patří mezi vyhledávané země českých dovolenkářů. Ilustrační foto: FAEI.cz, autor

V porovnání s rokem 2019 vycestovala v loňském roce do zahraničí jen třetina lidí. Nejvíce lidí vycestovalo tradičně do Chorvatska. Další příčky obsadilo Slovensko a Rakousko, tedy destinace, do kterých se nejčastěji jezdí autem. Letecká doprava se v roce 2020 totiž ve srovnání s předchozími lety téměř zastavila.

Podle Českého statistického úřadu vloni do Chorvatska vyrazilo 412 tisíc Čechů, tedy o 44 procenta méně než v roce 2019. Na Slovensko vycestovalo 353 tisíce Čechů a do Rakouska, které zaznamenalo nejnižší meziroční propad jen o 32 procenta, celkem 275 tisíc.

„Relativní úspěch Rakouska byl způsoben téměř kompletní zimní sezonou 2019/2020 a také větší preferencí Čechů pro cesty autem do sousedních zemí,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Jaké triky letos zkoušejí řečtí obchodníci?

Zkrácené pobyty

Koronavirová pandemie a různá restriktivní opatření měly rovněž dopad na délku zahraničních cest, které se zkrátily. „Průměrná delší cesta, tedy na čtyři a více nocí, trvala jen 7,8 nocí, což je nejméně za posledních pět let,“ konstatoval Divoký. Jejich podíl pak klesl z 69,5 na 68,3 procenta. Naopak kratší cesty se lehce prodloužily z 2,3 na 2,4 noci a vzrostl také jejich podíl z 22,7 na 24,4 procenta.

Vzhledem k omezením letecké dopravy, která odkázala lidi cestovat autem, autobusem, či vlakem do okolních zemí, velmi vzrostl podíl individuálně organizovaných cest, tedy bez cestovní kanceláře. „Zatímco v roce 2019 bylo na vlastní pěst organizováno 55 % všech cest, vloni to bylo už 70 procent,“ poznamenal Vlastimil Divoký.

Pandemie logicky zasáhla i na trh cestovního pojištění. S tím od ERV Evropské vloni cestovalo do zahraničí 408 tisíc osob, což je meziročně o 64 procenta méně. Naopak ale vzrostla průměrná výše škod, a to o výrazných 21 procent na 12,9 tisíc korun.

PSALI JSME:
Pandemie koronaviru zcela změnila strukturu škod z cestování

Naprosto se také změnil podíl hlavních druhů pojistných událostí. Zatímco v předchozích letech tvořily léčebné výlohy průměrně 65 procent všech škod z cestovního pojištění, vloni to byly jen 42 procenta. Naopak na více než polovinu vzrostl podíl storen.

„Loňský rok tak potvrdil, že význam cestovního pojištění je nyní ještě vyšší než dříve, proto by lidé měli spoléhat na specialisty, kteří i v době pandemie umí pojistit rizika spojená s covidem-19,“ dodal Divoký.

Lepší letošní sezona

Letošní letní sezona se podle cestovních kanceláří a agentur z hlediska prodejů přes neustálé změny protiepidemických opatření vyvíjí dobře. Velmi silným měsícem byl červen, který podle některých kanceláří překonal prodeje z roku 2019. Vyplývá to z ankety, kterou ČTK uskutečnila na konci července.

PSALI JSME:
Jak řecké Korfu chrání turisty i sebe před koronavirem

Například cestovní kancelář Fischer podle svého mluvčího Jana Bezděka ještě na začátku června prodávala o třetinu zájezdů více, než v roce 2019. Ve druhé polovině července – vzhledem k často se měnícím opatřením – byl ale zájem slabší a prodeje byly srovnatelné s předloňským rokem.

Cestovní agentura Invia podle své mluvčí Andrey Řezníčkové zaznamenala před časem kvůli náhlým změnám cestovatelských podmínek drobný pokles prodejů. Překotné úpravy opatření podle ní nemají Češi rádi. Jakmile se ale dozvědí další informace a mají jasno v tom, co je čeká, zájem se zvýší. „Pokud se dívám na odlety za červen a červenec, evidujeme 150procentní meziroční nárůst,“ uvedla.

Prodeje cestovních kanceláří v červnu podle vyhledávače dovolených Skrz.cz překonaly hodnoty z června 2019. „V červenci tento trend mírně zvolnil, ale objem prodejů se drží vysoko. Ve srovnání s loňským rokem je to téměř pětinásobný růst,“ uvedl ředitel portálu Matěj Dvorský.

PSALI JSME:
Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Zájem o exotiku

Tuzemské cestovní kanceláře nyní podle ČTK hlásí značný zájem o podzimní a zimní dovolené v exotice. Loni mnoho lidí, kteří jsou zvyklí do exotických destinací vyrážet, kvůli pandemii koronaviru cestu neuskutečnilo. Některé cestovky dokonce spustily prodej dříve než obvykle. Největší poptávka je momentálně o zájezdy na Maledivy či do Spojených arabských emirátů.

Například Čedok podle mluvčí Evy Němečkové zahájil prodej exotických zájezdů na podzim a zimu už v červnu. Zájem je podle ní značný nejen z důvodu omezení cestování v loňském roce, ale také díky přímým letům bez mezipřistání z Prahy, které Čedok začal nově nabízet.

Blue Style podle své mluvčí Ilony Topolové sleduje největší zájem o Emiráty, Seychely a Maledivy. „Vzhledem k často se měnícím ochranným opatřením, které do jisté míry mohu komplikovat cestování a částečně mění nákupní chování klientů, je zájem o destinace vhodné spíše pro podzimní a zimní období pozvolný. Tedy poptávku je nyní těžší odhadovat, ale vnímáme chuť našich klientů cestovat, což je skvělé,“ řekla Topolová.

PSALI JSME:
Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.