Pandemie koronaviru zcela změnila strukturu škod z cestování

Analýza
Loňská sezona letních dovolených byla z pohledu cestovního pojištění naprostým opakem těch v předcházejících čtyřech letech. Dramaticky ji totiž ovlivnila pandemie koronaviru a s ní omezené možnosti cestovat do zahraničí.
Loni bylo u UNIQA jedenkrát využito tzv. stretcherového uložení na lehátku v letadle. Ilustrační foto: Florian Waßmann, Commons Wikimedia, CC-BY-3.0

„Například s cestovním pojištěním od ERV Evropské během tří letních měsíců loni vycestovalo o 72 % méně lidí, než v roce 2019.“ informoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Pomoc asistenční služby UNIQA pojišťovny pak loni využilo přes 1200 turistů, kteří se v zahraničí dostali do potíží.

„Meziročně to znamenalo pokles o 58 procent související s významnými omezeními cestování do zahraničí během globální covidové pandemie,“ sdělila tisková mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Zcela netradičně byl zaznamenán největší výkyv v únoru a letní měsíce byly výrazně slabší.

„Časově to kopírovalo vypuknutí pandemie a první lockdown během března 2020. Přes částečné letní rozvolnění podmínek pro turistiku veřejnost cestovala do zahraničí mnohem méně než jiné roky a dávala přednost domácím pobytům,“ doplnila mluvčí.

PSALI JSME:
„Ahoj kamarad, pošli sto euro. Až to skonči, bude super masaž,“ vzkazuje Egypťan Čechům

Vzhledem k tomu, že se letecká doprava téměř zastavila, Češi loni více cestovali individuálně, zejména autem. S tím korespondovaly i prodeje pojištění. Výrazně se také změnilo chování klientů, kteří se mnohem více začali zajímat o přesné podmínky cestovního pojištění. Řada lidí si uvědomila, že podstatné nejsou limity, ale obsah daných pojištění a schopnosti asistenční služby.

Ačkoli již standardní cestovní pojištění od ERV Evropské obsahuje výlohy na léčení nemoci covid-19, sjednávalo si 90 procent klientů rozšiřující připojištění, které kryje například náhradní dopravu či ubytování v případě znemožnění návratu kvůli covid -19.

„Během loňského léta jsme měli v zahraničí přes 50 klientů nakažených koronavirem nebo v karanténě. Ještě více jich ale bylo v září, které se však již do letních statistik nepočítá,“ řekl Vlastimil Divoký. Nejvíce škod bylo loni hlášeno z Řecka, ze kterého pojišťovna eviduje téměř polovinu všech škod. U UNIQA pojišťovny loni přicházely nejčastější žádosti o asistence z Itálie, Rakouska, Chorvatska a Řecka.

PSALI JSME:
Řecká dovolená: Měření teploty v hotelu, do obchodu po skupinách

Průměrné náklady na jeden zásah u UNIQA pojišťovny meziročně nepatrně vzrostly asi o jedno procento a činily 27 400 korun. „Zatímco průměrné náklady na případy klientů-dvacátníků přijdou na necelých 9 200 korun, u osob nad 60 let už jde o částky okolo 25 000 korun,“ uvedla Eva Svobodová. „Škod z léčebných výloh meziročně ubylo o 89 procent a jejich průměrná výše dosáhla částky 8,5 tisíce korun. Naopak počet škod ze storna se zdvojnásobil,“ informoval Vlastimil Divoký.

Celkový počet u pojišťovny nahlášených škod podle něj meziročně klesl o 84 %, přičemž celková průměrná výše „letní“ škody klesla o tisíc korun na částku 7 800 Kč. Průměrná výše tzv. velkých škod nad 100 tisíc korun klesla o třetinu na 222 tisíc korun. Zatímco v roce 2019 tvořily léčebné výlohy zhruba tři čtvrtiny všech škod, loni to byla jen polovina z celkového počtu,“ uvedl Divoký.

Naopak se zdvojnásobil podíl škod ze storna. Jejich průměrná výše však klesla o celých 60 procent, tedy z devatenácti na sedm a půl tisíce korun. „Důvodem byl fakt, že Češi letos nenakupovali, a tedy ani nestornovali, tolik dražších letních dovolených,“ vysvětlil manažer ERV Evropské pojišťovny. Že meziročně nejvíce narostla storna cesty, uvedla také Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Nově se lze pojistit proti covidu i do tmavě červených destinací

„Oproti předchozímu roku nám klienti téměř nehlásili jednoduché případy, jako jsou nachlazení, kašel nebo zvýšená teplota,“ informoval Divoký s tím, že mezi nejčastější zdravotní problémy patřily záněty uší, kožní problémy, gastroenteritida a zažívací potíže, kousnutí či bodnutí hmyzem, bolesti zad a covid-19. Ze tří letních měsíců byl nejsilnějším z pohledu škod pro ERV Evropskou pojišťovnu srpen, kdy bylo nahlášeno 41 % všech letních škod.

Nejčastějšími diagnózami nemocných cestovatelů pojištěných u UNIQA pojišťovny byly záněty horních cest dýchacích, úrazy dolních i horních končetin, ale i záněty uší a obtíže se zuby. Bezmála 40 událostí se týkalo závažných úrazů hlavy a poškození mozku. Úrazy se podílely na celkovém počtu intervencí z jedné třetiny.

„Asistencí z důvodů onemocnění covidem-19 v zahraničí bylo loni celkem 45 s celkovými náklady asi 140 000 korun. Nejvíce jich bylo v Řecku a v Egyptě,“ informovala Eva Svobodová a dodala, že loni se vyskytly dva smrtelné případy turistů s cestovním pojištěním UNIQA v zahraničí. „Šlo o úmrtí v Bulharsku při provozování adrenalinového sportu a úmrtí v Německu po srdečním záchvatu,“ doplnila s tím, že v roce 2019 pojišťovna evidovala 20 úmrtí.

PSALI JSME:
Žralok, pád z výšky, infarkt, prasklý žaludek. Z dovolené se každý rok nevrátí stovky Čechů

Asistence zajišťovala loni asi v desetině případů hospitalizaci klienta UNIQA s celkovými náklady zhruba 3,1 milionu korun. Nejvíce jich bylo v Rakousku a v Itálii, zejména v zimní sezóně v souvislosti s úrazy končetin a hlavy při sportu. Z dalších států šlo nejčastěji o pobyty v německých a chorvatských nemocnicích. Průměrné náklady na hospitalizaci činily více než 32 000 korun.

Logisticky náročná a drahá bývá repatriace turistů domů do ČR, zejména pokud jde se o letecké speciály. Loni to bylo u UNIQA celkem čtyřikrát a jedenkrát bylo využito tzv. stretcherového uložení na lehátku v letadle. Asistenční služba loni repatriovala 62 lidí s celkovými náklady 4,7 milionu korun. Nejčastěji bylo zapotřebí repatriace pacientů z Itálie, Rakouska a Řecka.

„Nejsložitější a současně nejdražší loňská intervence se týkala pacienta, jenž utrpěl mozkovou mrtvici v Ománu. Po akutním ošetření a hospitalizaci byl postižený transportován letecky na stretcher lehátku do Prahy. Náklady na tuto pojistnou událost byly vyčísleny na 910 000 korun,“ uvedla Eva Svobodová.

PSALI JSME:
V cizině ročně zemře až 500 Čechů, převoz vyjde na statisíce

Jednou byla vloni vypravena také letecká repatriace s doprovodem lékaře. „Tento případ se týkal závažných akutních urologických obtíží s potřebou nejprve pacienta stabilizovat v lokální nemocnici a poté dopravit letecky v business třídě domů. Tento zásah vyšel celkově na 805 000 korun,“ doplnila mluvčí.

Další dvě vážné pojistné události se odehrály shodně na Kanárských ostrovech a při obou došlo k těžkým úrazům obou dolních končetin klientů. Pro postižené byly vypraveny letecké speciály s doprovodem. Za ně UNIQA zaplatila dohromady 1,35 milionu korun. „Čtyři popsané případy se loni podílely na celkové vynaložené částce za intervence asistenční služby z více než dvaceti procenty,“ vyčíslila Svobodová.

Nejvíce intervencí bylo podle ní loni zapotřebí v únoru a v srpnu. Nejvíce o pomoc žádali zákazníci UNIQA na cestách ve věku 20-30 let, dále 40-50 let a 60-65 let. Nejmladším klientem asistence byl loni roční chlapeček v Turecku, naopak nejstarší pojištěný turista v Německu měl 90 let. Asistence byla poskytnuta loni celkem v 89 zemích světa. Z nemedicínských případů bylo nejvíce storen, problémů se zavazadly a odpovědnostních případů.

PSALI JSME:
Získat náplast na poškozený kufr není legrace

Lukáš Petřík

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru