
ČNB včera ponechala úrokové sazby nezměněné, představila ale novou prognózu, která sazby i korunu podpořila. Nově představená prognóza i nadále ukazuje na nutnost poměrně výrazného utahování měnových podmínek. Celkem významně ČNB přehodnotila předpokládaný vývoj kurzu koruny, kde očekává posilování směrem k 25,40 CZK/EUR v závěrečném čtvrtletí letošního roku.
S plněním inflačního cíle na horizontu prognózy je konzistentní letošní trojí zvýšení úrokových sazeb. Jak včera guvernér Jiří Rusnok, tak dnes na setkání s analytiky Oldřich Dědek se vůči rychlému zvyšování úrokových sazeb vymezili s tím, že rizika jsou kvůli nepříznivému pandemickému vývoji značná.
Předvánoční rozvolnění spotřebitelé i obchodní využili. Před pár dny zveřejněný nečekaný růst ekonomiky jako celku v závěrečných třech měsících loňského roku (oproti třetímu čtvrtletí o 0,3 %) potvrdila dnes oznámená čísla maloobchodních tržeb za prosinec.
Po listopadovém půstu kvůli nepříznivé pandemické situaci a zavřené většině kamenných obchodů měli maloobchodní prodejci před Vánocemi žně. Celkově byly prosincové tržby 2020 dokonce vyšší než v prosinci 2019 (o 2,6 %).
Na globálním devizovém trhu se v závěru týdne zastavil trend posilujícího dolaru, euro v závěru týdne své předchozí ztráty částečně korigovalo. Po včerejším pádu kurzu pod 1,20 USD/EUR se dnes společná evropská měna vrátila nad tuto hladinu, když na počátku americké seance atakovala 1,203 USD/EUR.
Statistiky z amerického trhu práce zveřejněné v pátek odpoledne optimistická očekávání nenaplnily, nicméně o celkovém zklamání hovořit nelze. Na rozdíl od prosince vytvořila v lednu americká ekonomika pracovní místa, i když oznámených 49 tisíc bylo významně pod tržním konsensem. K tomu byla navíc výrazně směrem k horšímu revidována data za předchozí dva měsíce. Na druhou stranu potěšila míra nezaměstnanosti, která zaznamenala významný pokles na 6,3 procenta a je tak nejnižší od loňského dubna.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)