Koruna nejsilnější za posledních 11 měsíců

Názor
Z pohledu koruny patřil první únorový týden mezi ty úspěšné, když tuzemská měna prakticky kontinuálně posilovala. Pomohla tomu jak zveřejněná data, tak publikace nové prognózy České národní banky (ČNB). Výsledkem byl nárůst tržních úrokových sazeb a atraktivnější úrokový diferenciál pak samozřejmě hraje i ve prospěch koruny. Poprvé od poloviny března loňského roku dnes koruna posílila mírně pod 25,80 CZK/EUR.
Z pohledu koruny patřil první únorový týden mezi ty úspěšné, když tuzemská měna prakticky kontinuálně posilovala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČNB včera ponechala úrokové sazby nezměněné, představila ale novou prognózu, která sazby i korunu podpořila. Nově představená prognóza i nadále ukazuje na nutnost poměrně výrazného utahování měnových podmínek. Celkem významně ČNB přehodnotila předpokládaný vývoj kurzu koruny, kde očekává posilování směrem k 25,40 CZK/EUR v závěrečném čtvrtletí letošního roku.

S plněním inflačního cíle na horizontu prognózy je konzistentní letošní trojí zvýšení úrokových sazeb. Jak včera guvernér Jiří Rusnok, tak dnes na setkání s analytiky Oldřich Dědek se vůči rychlému zvyšování úrokových sazeb vymezili s tím, že rizika jsou kvůli nepříznivému pandemickému vývoji značná.

Předvánoční rozvolnění spotřebitelé i obchodní využili. Před pár dny zveřejněný nečekaný růst ekonomiky jako celku v závěrečných třech měsících loňského roku (oproti třetímu čtvrtletí o 0,3 %) potvrdila dnes oznámená čísla maloobchodních tržeb za prosinec.

PSALI JSME:
Po rozvolnění tržby obchodníků prudce vzrostly

Po listopadovém půstu kvůli nepříznivé pandemické situaci a zavřené většině kamenných obchodů měli maloobchodní prodejci před Vánocemi žně. Celkově byly prosincové tržby 2020 dokonce vyšší než v prosinci 2019 (o 2,6 %).

Na globálním devizovém trhu se v závěru týdne zastavil trend posilujícího dolaru, euro v závěru týdne své předchozí ztráty částečně korigovalo. Po včerejším pádu kurzu pod 1,20 USD/EUR se dnes společná evropská měna vrátila nad tuto hladinu, když na počátku americké seance atakovala 1,203 USD/EUR.

Statistiky z amerického trhu práce zveřejněné v pátek odpoledne optimistická očekávání nenaplnily, nicméně o celkovém zklamání hovořit nelze. Na rozdíl od prosince vytvořila v lednu americká ekonomika pracovní místa, i když oznámených 49 tisíc bylo významně pod tržním konsensem. K tomu byla navíc výrazně směrem k horšímu revidována data za předchozí dva měsíce. Na druhou stranu potěšila míra nezaměstnanosti, která zaznamenala významný pokles na 6,3 procenta a je tak nejnižší od loňského dubna.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kvůli toxickému světovému dluhu a covidu přijde krize. Dolar a zlato budou letos posilovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru