Koruna téměř ztratila svou atraktivitu pro zahraniční investory

Analýza
Zdá se, že Česká republika má nepříjemnou inflační epizodu za sebou. V únoru se tuzemská inflace dokonce vrátila na hodnotu, kterou cíluje Česká národní banka (ČNB). Na poměrně pozitivní zprávy ale adekvátně nereaguje kurs koruny vůči euru nebo dolaru. Jak je to možné?
Pokud bude ČNB ve snižování úrokových sazeb pokračovat, koruna se opět bude ocitat pod prodejním tlakem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Že se tempo zdražování v průběhu tohoto roku dostane zpět ke dvouprocentní hranici, sliboval současný guvernér tuzemské centrální banky Aleš Michal v den svého jmenování tehdejším prezidentem republiky Milošem Zemanem. Psal se květen 2022, a v té době dosahovala meziroční míra inflace v Česku rovných 16 procent.

V kontextu obměny bankovní rady (Rusnokova „jestřábí“ většina byla nahrazena členy, kteří dávali najevo neochotu dále zvyšovat úrokové sazby, pozn. aut.) se takový slib jevil jako z říše sci-fi. Obzvláště když se v průběhu dalších měsíců potvrdilo, že nová bankovní rada ČNB již nebude zvyšovat úrokové sazby nad úroveň sedmi procent.

Ukázalo se ale, že inflace počátkem letošního roku skutečně citelně klesla a v únoru se dokonce vrátila na rovná dvě procenta, tedy inflační cíl České národní banky. Je ovšem pravděpodobné, že se v průběhu roku 2024 ještě dočkáme určitého zvýšení inflace nad dvě procenta.

PSALI JSME:
Zdraží dovolená? Význam kurzu koruny se přeceňuje, tvrdí Rusnok

A to zejména v podzimních měsících, jelikož se dá stále ještě očekávat vliv zavedení takzvaného úsporného tarifu v závěru roku 2021, což „rozhodilo“ srovnávací základnu. Celkově by se ale inflace za celý letošní rok měla udržet v průměru v tolerančním pásmu od jednoho do tří procent. V zásadě tak lze úspěšně předpokládat, že letošek bude charakteristický dosažením inflačního cíle.

Tento pozitivní vývoj by se měl adekvátně odrazit na kursu české koruny vůči euru a dolaru. Koruna by tedy měla apreciovat nebo přinejmenším držet úrovně nejhůře kolem 24 korun za euro, respektive 21 korun za americký dolar.

Opak je ale pravdou. Koruna poměrně razantně oslabila, zejména pak v únoru, kdy většina bankovní rady ČNB hlasovala pro již druhé snížení úrokových sazeb od chvíle, kdy centrální banka začala sazby zvyšovat (tedy od června 2021).

Jenže právě v tom je zakopaný pes. Koruna totiž doposud těžila víceméně z relativně velkého úrokového diferenciálu. Tedy z rozdílu mezi základními úrokovými sazbami v tuzemsku a v eurozóně, respektive USA.

PSALI JSME:
Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Když byla základní sazba v Česku zvýšena na sedm procent (červen 2022), základní sazba Evropské centrální banky (ECB) byla stále ještě na nule, k prvnímu zvýšení (na pouhých 0,5 procenta) došlo až v červenci 2022.

Úrokový diferenciál tedy činil plných 6,5 procentního bodu ve prospěch koruny. Úrokový diferenciál mezi ČNB a americkým Fedem (centrální banka USA, pozn. red.) v té době činil 5,5 procentního bodu ve prospěch koruny. Korunová aktiva byla tedy mnohem atraktivnější než aktiva eurová nebo dolarová.

Tato „výhoda“ se ale začala vyčerpávat s tím, jak Fed i ECB začaly své základní úrokové sazby zvyšovat. V současné době už úrokový diferenciál mezi ČNB a ECB činí jen 1,25 procentního bodu ve prospěch koruny, mezi ČNB a Fedem již pouhých 0,25 procentního bodu ve prospěch koruny. To znamená, že koruna svou atraktivitu pro zahraniční investory postupně téměř ztratila.

PSALI JSME:
Bloomberg: Bolest koruny může trvat tak dlouho, dokud se do Česka nevrátí ekonomický růst

K tomu je třeba přičíst mírnou recesi české ekonomiky, zatímco hospodářství USA i eurozóny rostou.  Zahraniční investoři v tuto chvíli nemají tak silné důvody pro preferenci korunových aktiv před aktivy denominovanými v eurech nebo dolarech.

Pro další vývoj kursu koruny proto bude rozhodování ECB i Fedu o úrokových sazbách. Jestliže obě centrální banky budou sazby snižovat, opět se nepatrně zvýší úrokový diferenciál ve prospěch koruny, což by mohlo tlaky na její oslabení mírnit. Jenže pak vždy bude záležet také na politice ČNB.

Pokud bude ve snižování sazeb pokračovat, koruna se opět bude ocitat pod prodejním tlakem. V horizontu letošního roku je tak třeba počítat spíše s tím, že koruna se bude vůči euru i dolaru držet na slabších úrovních, než na jaké jsme byli zvyklí třeba ještě před rokem.

Autor je hlavní analytik společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed: Inflace a úroky v USA rozhodují i o bezpečnostní budoucnosti Česka

Zavřít reklamu ×
  1. Všechno jasně ukazuje, že je minutu po dvanácté pro přijetí eura. Čím déle budeme otálet, tím víc nás to poškodí a tím déle nám bude trvat, než ztrátu doženeme…

  2. Euro nám nepomůže. Pomůže okamžitá výměna vlády,která bude makat pro stát a firmy. Obrovská byrokracie a drahé energie odrazují firmy podnikat v tomto státu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.