Zdraží dovolená? Význam kurzu koruny se přeceňuje, tvrdí Rusnok

Téma týdne
Po snížení úrokových sazeb sice koruna oslabila o desítky haléřů, podle ex-guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka ale i tak zůstává česká národní měna pořád stále silná. Dodal, že se kurz koruny, respektive jeho dopad na domácí ceny z určitého pohledu přeceňuje.
Česká měna sice prolomila hranice 25 korun za euro, ale i tak je podle Jiřího Rusnoka stále silná. Foto: PKF Apogeo/Jan Volejníček

Rusnok o tom hovořil při debatě, kterou ve spolupráci s Vysokou školou finanční a správní uspořádala poradenská skupina PKF Apogeo Group. Prestižní akce se zúčastnily desítky analytiků a ekonomů včetně zástupců redakce FAEI.cz.

Rozprava se stočila ke kurzu koruny kvůli oslabení národní měny bezprostředně poté, co Bankovní rada ČNB snížila zkraje února základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Koruna vzápětí oslabila o více než dvacet haléřů na 25,21 koruny za euro a na 23,44 koruny za dolar.

Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok k tomu uvedl, že na kurzový pohyb jsme poměrně citliví. „Ale není to nic mimořádného,“ řekl Rusnok. Podle něho jsou výkyvy o jednotky procent u volně plovoucí měny v relativně malé, otevřené ekonomice dost běžné.

PSALI JSME:
Rusnok: Hlavní sazba ČNB už měla být mezi čtyřmi a pěti procenty

Připomněl, že ČNB dlouhodobě usiluje o dvouprocentní inflaci, přičemž kurz koruny má působit jako určitý absorbér šoků. „Měl by v delším horizontu odrážet nikoli až tak úrokové sazby, jako výkonnost české ekonomiky,“ konstatoval Rusnok.

Protiinflační opatření

V době vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb fungovala poměrně silná koruna jako jedno z protiinflačních opatření.

„Silný kurz zlevnil dovoz drahých surovin a zpřísnil měnové podmínky i pro exportéry. Zejména na ty velké naše vysoká korunová sazba příliš nezabírala – brali si totiž úvěry v eurech. Až tak se nám podařilo ztlumit ekonomickou aktivitu napříč ekonomikou, a tím pádem snížit inflaci,“ uvedl loni guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro Právo.

Debaty s Jiřím Rusnokem se zúčastnil mj. i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Foto: PKF Apogeo/Jan Volejníček

Zpevnění koruny napomohly intervence právě ze strany tuzemské centrální banky: „Od května do října 2022 ČNB prodala 25 miliard eur a získala za to, respektive stáhla z trhu přes 600 miliard korun. Byla to operace protiinflační, snížila se nabídka korun,“ vysvětlil Michl.

Průměrný měsíční kurz koruny vůči euru díky tomu dosáhl v dubnu historicky nejsilnější hodnoty 23,44 koruny za euro. „Budu vždy hrdý na to, pokud během mého mandátu budeme mít silnou korunu. Potřebujeme k tomu ale také silnou ekonomiku,“ poznamenal Michl.

Euro až za 28 korun

Není pokles koruny za hranici pětadvaceti korun za korun ale známka toho, že koruna už je opět slabá? A neoslabí ještě více spolu s tím, jak bude Bankovní rada ČNB dále podle očekávání snižovat úrokové sazby?

PSALI JSME:
Euro nyní stojí přes 25,20 Kč. Jak moc je koruna slabá?

Podle ex-guvernéra Jiřího Rusnoka, který stál v čele ČNB v letech 2016 až 2022, ale hodnota okolo 25 korun za euro stále znamená, že národní měna je stále ještě silná. „Nikdo se netrápí tím, že kurz reálně posílil – vzhledem k tomu, že máme za sebou třicetiprocentní inflační vlnu ve dvou až třech letech. Kurz reálně dramaticky posílil,“ poznamenal Rusnok.

Za koronavirové pandemie v roce 2020 se národní měna kvůli obavám z dopadů covidu-19 na světovou ekonomiku propadla až k hranici 28 korun za euro. V roce 2015, kdy byl guvernérem ČNB Miroslav Singer, se pohyboval kurz až okolo 27 korun.

Dražší zmrzlina na Jadranu

Někdejší guvernér Rusnok nepochybuje o tom, že Bankovní rada ČNB bude vývoj kurzu nadále sledovat a pokud by se objevil neočekávaný vývoj, nepochybně ti vezme do úvahy při svém rozhodování.

PSALI JSME:
Rozhodnutí ČNB a další vývoj koruny a eura

„Bude hledat optimum mezi tím, aby sazby odpovídaly výhledu inflace a výhledu celé ekonomiky. A zároveň aby nedestruovala kurz, který by to mohl zpětně narušovat,“ uvedl Rusnok, podle něhož se kurz koruny, respektive jeho vliv na domácí ceny, trochu přeceňuje.

„Jedné redaktorce jsem odpovídal na otázku, jestli budeme mít dražší dovolené. To je typicky česká reakce – jeden dvouprocentní výkyv se hned přenáší na to, jestli budeme mít dražší zmrzlinu na Jadranu,“ uvedl Rusnok.

Podle jeho názoru není tento vliv bezprostřední. „Existují totiž různé mechanismy, které vliv kurzu do domácí ekonomiky výrazně tlumí. Jedním z nich je ten, že importéři nakupují zboží v určitých slotech a dopředu,“ vysvětlil.

Zástupci redakce FAEI.cz byli na prestižní akci jako jediní z tuzemských finančních médií. Foto: PKF Apogeo/Jan Volejníček

Koruna má opět posílit

Ex-guvernér Rusnok připomněl, že ČNB je patrně naprosto výjimečná v tom, že pro své modelové účely zveřejňuje predikce kurzu koruny. „Neznám jinou centrální banku, která by zveřejňovala byť modelový kurz vlastní měny. Važme si toho,“ sdělil Jiří Rusnok.

„Je to součást obrázku ekonomiky, který se snaží centrální banka vidět dopředu, protože ona cílí dopředu,“ dodal Rusnok. Podle aktuální prognózy by koruna měla letos opět znovu posilovat. „Po počátečním lehkém oslabení se v průběhu roku obnoví mírné posilování koruny,“ uvedla ČNB.

Koruna by se na konci roku měla dostat na úroveň zhruba 24,60 koruny za euro a v příštím roce až na 34,30 koruny.

PSALI JSME:
Koruna je od začátku roku 2020 nejvýkonnější evropskou měnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jestřábí vzkaz centrální banky

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: Úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB