Koruna testuje slabší úrovně a zároveň protiinflační strategii ČNB

Koruna nenechala bez povšimnutí ustupující tuzemské tržní sazby a v minulém týdnu výrazněji oslabila. Depreciace pokračovala i během pondělí, kdy koruna prolomila rezistenci na úrovni 24,10 EUR/CZK a pohybovala se těsně nad ní.
Při pohledu na vývoj v regionu je vývoj české koruny podobný s maďarským forintem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při pohledu na vývoj v regionu je vývoj české koruny podobný s maďarským forintem, naopak polský zlotý v minulém týdnu zůstal stabilní. Za oslabením české koruny stojí zejména reakce trhu na vývoj tržních sazeb.

Například FRA sazby v současné chvíli naznačují očekávání trhu, že do konce roku 2024 sníží Česká národní banka (ČNB) základní úrokovou sazbu o téměř tři procentní body (posun o 50 bazických bodů za posledních 14 dní, pozn. aut.), do konce letošního roku o zhruba 60 bazických bodů.

Výnos dvouletého úrokového swapu poklesl za posledních 14 dní o 40 bazických bodů a například i mezibankovní sazba PRIBOR na období jednoho roku vykázala za posledních 14 dní pokles o více než 10 bazických bodů. Trh je tak přesvědčen, že ČNB začne sazby snižovat ještě letos a zároveň ve snižování bude pokračovat relativně svižným tempem.

Tento týden přinese z pohledu koruny kombinaci domácích a globálních vlivů. Vzhledem ke čtvrtečnímu začátku mediální karantény lze očekávat, že na trh dorazí v první polovině tohoto týdne ještě další komentáře členů bankovní rady ČNB před jednáním 3. srpna.

Ze zahraničí pak může korunu ovlivnit zasedání Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) a Evropské centrální banky, kde zejména více jestřábí postoj bankéřů v eurozóně by mohl vytvořit další tlak na kurz koruny vůči euru. Současný vývoj je v souladu s naší dlouhodobou prognózou, ve které očekáváme oslabení do konce roku k hranici silnější rezistence na úrovni 24,50 EUR/CZK.

Tuto úroveň může přitom koruna testovat již dříve, mj. za předpokladu že by příští týden na měnověpolitickém zasedání bankovní rada ČNB překvapila svým hlasováním, případně by otevřela prostor pro možnost snižování již na zářijovém zasedání. Další zásadní rezistenci pak představuje úroveň poblíž 24,75 EUR/CZK, kde v minulém roce ČNB aktivně intervenovala ve prospěch koruny.

Vzhledem k tomu, že samotné oslabování koruny funguje implicitně jako uvolňování měnové politiky, předpokládáme, že bankovní rada bude spíše mírnit očekávání trhu a nepřipustí snižování sazeb před letošním čtvrtým kvartálem.

Trh ovšem během posledních zasedání příliš nereagoval na jestřábí výroky a prostor pro dlouhodobější posílení koruny zpět pod úroveň 24,0 EUR/CZK tak ve střednědobém horizontu nevidíme.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB