Koruna je nejslabší od počátku roku

Názor
S blížícím se zasedáním americké centrální banky, Fedu, které se uskuteční příští týden, byla na eurodolarovém trhu patrná preference americké měny. Samozřejmě tomu pomohlo posílení eura v předchozím týdnu, takže mohlo jít o částečnou korekci dosavadních eurových zisků.  Zeleným bankovkám pomohla zejména další silná čísla z trhu práce, a to v podobě nízkého počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden.
Trend oslabování koruny nastartovala v úterý viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová prohlášením, že očekává ve zbytku roku oslabení koruny. Ilustrační foto: ČNB

Silná byla i kontrolní skupina v rámci maloobchodních tržeb indikující solidní příspěvek spotřeby domácností do hrubého domácího produktu (HDP), i když celkové číslo tržeb v maloobchodě zklamalo. Trh tak větří šanci, že nadcházející zasedání Fedu nemusí být tím posledním, na kterém se budou sazby zvyšovat.

České koruně tento týden vůbec nevyšel. Zatímco polský zlotý skončil tento týden v podstatě beze změny, česká koruna odepsala 1,2 procenta. Nutno podotknout, že nejhorší měnou regionu byl maďarský forint se ztrátou 1,7 procenta.

PSALI JSME:
Koruna oslabuje nad 24 korun za euro a může spadnout až k 25

Trend oslabování koruny nastartovala v úterý viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová prohlášením, že očekává ve zbytku roku oslabení koruny, v ročním horizontu až o jednu korunu. Dále uvedla, že měnové podmínky jsou dle jejího názoru dostatečně utažené.

Otázkou pak podle ní je, kdy začít s uvolňováním měnových podmínek, což korunovému úrokovému diferenciálu také nenahrálo. Zatímco ještě na počátku týdne se tak kurz koruny nacházel kolem 23,75 CZK/EUR, během páteční seance se kurz vyšplhal až k 24,08 CZK/EUR. Koruna tak atakovala letošní nejslabší hodnotu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna bude mít tendenci oslabovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB