Korunu před negativním sentimentem chrání ČNB

Názor
Kurz koruny měl během tohoto týdne tendenci spíše posilovat. Krátce se dostal i pod hladinu 24,30 CZK/EUR. Zisky nicméně neudržel a v závěru týdne se pohyboval nad úrovní 24,50 CZK/EUR. Na trhu je stále patrná přítomnost centrální banky, která navzdory hrozbě plynové krize i oslabování eura a ostatních regionálních měn pomáhá koruně držet se na silnějších úrovních.
Tuzemskou měnu před negativním sentimentem chrání ČNB. Ilustrační foto: FAEI.cz

Na základě tento týden zveřejněné dekádní bilance České národní banky (ČNB) odhadujeme, že na obranu koruny bylo v první třetině července vynaloženo zhruba sedm miliard eur. Na devizových intervencích tak ČNB mohla utratit již zhruba deset procent svých celkových devizových rezerv.

Z domácích dat byla zveřejněna inflace. Ta v meziročním srovnání stoupla z květnových 16 procent na červnových 17,2 procenta. V meziměsíčním srovnání inflace nicméně již druhý měsíc klesala. V důsledku dražší elektřiny, plynu a tepla jí v červnu ovšem čeká růst k 20 procentům.

PSALI JSME:
Inflace se červenci nejspíše dostane ke 20 %

Zklamání přinesly české dubnové maloobchodní tržby. Ty v meziročním srovnání poklesly o silných 6,9 procenta. Na domácnosti již dopadají vysoké ceny, které budou spotřebu brzdit i v následujících měsících. Pozitivně překvapil červnový podíl nezaměstnaných. Ten poklesl o další desetinu na 3,1 procenta, prostor pro další utahování trhu práce vidíme nicméně již jako limitovaný.

Pro týdeník Respekt poskytl rozhovor člen bankovní rady Tomáš Holub. Podle jeho slov současná situace může vyžadovat další zvýšení úrokových sazeb a této debatě se nebrání. Hlavním nástrojem jsou dle něho úrokové sazby. Intervence jsou dočasný komplementární nástroj, který by neměl být jejich náhražkou.

PSALI JSME:
ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Ostatní regionální měny byly v tomto týdnu pod vlivem oslabujícího eura a celkově negativního sentimentu. Polský zlotý zahajoval týden na 4,78 PLN/EUR, v pátek se pohyboval kolem 4,8 PLN/EUR. Maďarský forint se obchodoval v pásmu 404-414 EUR/HUF. Maďarská centrální banka v úterý dodala avizované 200bodové zvýšení týdenní depozitní sazby na 9,75 procenta.

Pro evropskou měnu nebyl tento týden dobrý. Nadále zůstávala pod tlakem obav z uzavření kohoutů plynu a tím i případné recese a pohybovala se tak těsně nad paritou a americkým dolarem. Po zveřejnění inflace v USA, která opět překonala ve směru nahoru (9,1 % meziročně), tuto úroveň dokonce krátce prolomila. V závěru týdne se pohybovala kolem hladiny 1,006 USD/EUR.

PSALI JSME:
Dolar je k euru nejsilnější za zhruba dvě dekády

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB