Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry

Názor
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhuje jako řešení energetické drahoty kurzarbeit. Tedy to, že by stát přispíval firmám a podnikům na mzdy jejich zaměstnanců tak, aby je z důvodu případného omezení výroby nebyly nuceny propustit.
Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kurzarbeit měl svůj smysl v době pandemie. Tehdy došlo k omezení výroby ze zdravotních důvodů: Státu šlo o to, aby se covid dále nešířil a nedošlo k přetížení nemocnic, takže zavedl restriktivní opatření a v řadě firem a podniků se citelně omezila výroba, leckdy i spontánně, dobrovolně ze strany firem a podniků samotných.

Nyní je situace jiná. Energetická drahota tu může být až několik let. Například belgický premiér Alexander De Croo v tomto týdnu varoval, že až deset nadcházejících zim bude těžkých, kvůli drahým energiím.

PSALI JSME:
V Unii padá podnik za podnikem. Belgický premiér varuje, že Evropu čeká až deset těžkých zim

Stát tedy musí hledat dlouhodobá řešení drahých energií. Kurzarbeit je opatřením, které přechodně zachraňuje pracovní místa. V době pandemie existovalo „světlo na konci tunelu“ v podobě vakcíny, nyní žádné takové „světlo na konci tunelu“ vidět není.

Státy – i na úrovni EU – mají možnost zlevnit energie. Například pozastavením obchodu s povolenkami, přetnutím navázání burzovních cen elektřiny na ceny plynu, zastropováním cen povolenek, přehodnocením takzvané taxonomie EU a agendy celého Green Dealu.

V českých podmínkách se lze bavit o rozdělení ČEZ a o zestátnění jeho části, která má v gesci cenotvorbu. To jsou opatření, která by měla předcházet úvahám o kurzarbeitu. Za současné situace je tak vytažení karty kurzarbeitu pouze populistickým „plácnutím do vody“. Pokud zůstanou energie drahé delší dobu, kurzarbeit je jen házením peněz do černé díry.

PSALI JSME:
Tři způsoby, jak může Fialova vláda zlevnit lidem elektřinu

Nelze po několik let zachraňovat pracovní místa, když výroba kvůli drahým energiím nebude rentabilní a daná firma či podnik po ukončení případného kurzarbeitu, třeba i za několik let, nebude už nikdy více ze svých vlastních zdrojů konkurenceschopná.

Kurzarbeit by tak udržoval při životě takzvané zombie firmy a podniky, a to za cenu dalšího obrovského nárůstu zadlužení. Je třeba řešit příčinu problému. Tedy drahé energie. Kurzarbeit by pouze na dluh překrýval důsledek problému.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Česko přitom patří k jejím největším vývozcům na světě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB