Kvůli inflaci průměrná reálná mzda ve druhém čtvrtletí klesla

Analýza
Průměrná nominální mzda v české ekonomice v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 procenta. Průměrná reálná mzda, tedy mzda očištěná o inflaci, v letošním druhém čtvrtletí klesla o 3,1 procenta.
Nejslabší meziroční růst průměrné nominální mzdy hlásí kategorie ostatních činností s růstem 2,9 procenta, kulturní a rekreační činnosti s růstem nominální mzdy o 3,8 procenta a vzdělávání s růstem 4,3 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mzdový růst vykázaný ze letošní druhé čtvrtletí byl slabší, než se čekalo, a to jak z pohledu finančního trhu, tak z pohledu prognózy České národní banky (ČNB). Mzdová statistika tedy vyznívá ve směru slabších inflačních rizik vyvěrajících z tuzemského trhu práce.

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v letošním druhém čtvrtletí činil 7,7 procenta a průměrná nominální mzda činila 43 193 korun. Zaměstnanost v české ekonomice ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,6 procenta a celkový objem mezd v nominálním vyjádření tak meziročně vzrostl o 8,3 procenta.

Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, klesla ve druhém čtvrtletí meziročně o 3,1 procenta, když finanční trh očekával meziroční pokles reálné mzdy o 2,4 procenta. ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem srpna očekávala pro letošní druhé čtvrtletí meziroční růst nominální mzdy na úrovni 8,6 procenta a pokles reálné mzdy o 2,3 procenta.

PSALI JSME:
Mzdy ve druhém čtvrtletí zklamaly

Slabší než očekávaný růst mezd v letošním druhém čtvrtletí a obecně v celém prvním pololetí tak může pomoci k utišení obav centrální banky z možného vzlínání inflačních tlaků v souvislosti s vývojem na trhu práce. Pro centrální banku představuje vývoj mezd velmi důležitý faktor při rozhodování o nastavení úrokových sazeb.

Vývoj mezd za letošní první pololetí naznačuje, že mzdová dynamika a související inflační tlaky vyvěrající z trhu práce v české ekonomice nejsou silné tak, jak se ČNB obávala. Statistika vývoje mezd tedy ponechává ve hře scénář, v němž by centrální banka v závěrečném čtvrtletí letošního roku mohla zahájit proces postupného snižování svých úrokových sazeb.

Pohled na detailní statistiku ukazuje, že více než desetiprocentní meziroční růst nominální mzdy vykázala ve druhém čtvrtletí výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s růstem 13,7 procenta, činnosti v oblasti nemovitostí s růstem 10,6 procenta a těžba a dobývání s meziročním růstem průměrné nominální mzdy o 10,4 procenta.

Přesně desetiprocentní meziroční nárůst nominální mzdy vykázalo odvětví peněžnictví a pojišťovnictví. Nejslabší meziroční růst průměrné nominální mzdy hlásí kategorie ostatních činností s růstem 2,9 procenta, kulturní a rekreační činnosti s růstem nominální mzdy o 3,8 procenta a vzdělávání s růstem 4,3 procenta.

PSALI JSME:
Růst mezd zpomalil, reálně mzdy dále klesají

Za celý letošní rok očekávám růst průměrné nominální mzdy v české ekonomice zhruba na úrovni 8,3 procenta. Nicméně, jestliže průměrná inflace za celý letošní rok bude dle našich předpokladů činit 10,9 procenta, tak reálná mzda klesne o 2,3 procenta. Loni průměrná nominální mzda vzrostla o 5,3 procenta, reálná mzda za celý rok 2022 klesla o 8,5 procenta.

Pokles reálné mzdy měl řadu čtvrtletí nepříznivý dopad na spotřebu domácností, což bylo patrné i v údajích o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). V letošním druhém čtvrtletí však vykázala spotřeba domácností poprvé od třetího čtvrtletí alespoň mírný mezikvartální růst, o 0,2 procenta.

V letošním druhé pololetí by se měl pokles reálné mzdy zastavit: Čekat lze zhruba meziroční stagnaci anebo i nepatrný meziroční růst reálné mzdy, což by mělo přispět k dalšímu oživení na straně spotřeby domácností v české ekonomice.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

https://faei.cz/vice-nez-polovina-cechu-ma-potize-vyjit-se-mzdou/[/psalijsme]

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?