Mzdy ve druhém čtvrtletí zklamaly

Průměrná nominální mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 procenta po růstu o 8,7 procenta zaznamenaném v prvním čtvrtletí. Zpomalila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1,1 procenta mezikvartálně (po sezónním očištění, pozn. aut.) po 2,7 procenta o čtvrtletí dříve.
Kupní síla průměrné mzdy letos zřejmě znovu poklesne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působilo navýšení tabulek pro část pracovníků veřejné správy od loňského září a také nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.

Meziroční pokles reálných mezd se zmírnil na 3,1 procenta (po předchozích -6,6 % y/y), a to při meziročním poklesu (reálné) produktivity práce o 1,3 procenta. Zveřejněná data zaostala za tržním odhadem i prognózou České národní banky (ČNB). Trh očekával snížení reálných mezd o 2,4 procenta meziročně, centrální banka o 2,3 procenta, což byl i náš odhad.

V mezičtvrtletním vyjádření se reálné mzdy po výrazném snížení na začátku letošního roku (o 2,7 %) v letošním druhém čtvrtletí podle našeho odhadu zvýšily po sezónním očištění o 0,8 procenta mezikvartálně, což bylo stejně jako v závěrečném čtvrtletí loňského roku (kdy k tomu pomohlo hlavně zavedení tzv. úsporného tarifu).

Celkově se však průměrná reálná mzda nacházela v letošním druhém čtvrtletí stále na úrovni druhé poloviny roku 2017. Kupní síla průměrné mzdy letos zřejmě znovu poklesne. Mezičtvrtletní zvyšování reálných mezd sice podle nás bude pokračovat i ve zbytku letošního roku.

Vzhledem ke slabším datům však vnímáme riziko, že pomalejším tempem, než jsme dosud očekávali. V kombinaci s výrazným propadem průměrné reálné mzdy na začátku roku se tak z našeho pohledu potvrzuje, že ani rychlejší růst nominálních mezd letos na pokrytí inflace v průměru za celý rok znovu stačit nebude.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB