Mzdy ve druhém čtvrtletí zklamaly

Názor
Průměrná nominální mzda v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,7 procenta po růstu o 8,7 procenta zaznamenaném v prvním čtvrtletí. Zpomalila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás dosáhla 1,1 procenta mezikvartálně (po sezónním očištění, pozn. aut.) po 2,7 procenta o čtvrtletí dříve.
Kupní síla průměrné mzdy letos zřejmě znovu poklesne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Napětí na trhu práce v kombinaci se stále solidní finanční situací firem přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře na meziroční dynamiku nadále působilo navýšení tabulek pro část pracovníků veřejné správy od loňského září a také nárůst platů zaměstnanců bezpečnostních složek od začátku letošního roku.

Meziroční pokles reálných mezd se zmírnil na 3,1 procenta (po předchozích -6,6 % y/y), a to při meziročním poklesu (reálné) produktivity práce o 1,3 procenta. Zveřejněná data zaostala za tržním odhadem i prognózou České národní banky (ČNB). Trh očekával snížení reálných mezd o 2,4 procenta meziročně, centrální banka o 2,3 procenta, což byl i náš odhad.

V mezičtvrtletním vyjádření se reálné mzdy po výrazném snížení na začátku letošního roku (o 2,7 %) v letošním druhém čtvrtletí podle našeho odhadu zvýšily po sezónním očištění o 0,8 procenta mezikvartálně, což bylo stejně jako v závěrečném čtvrtletí loňského roku (kdy k tomu pomohlo hlavně zavedení tzv. úsporného tarifu).

PSALI JSME:
Růst mezd zpomalil, reálně mzdy dále klesají

Celkově se však průměrná reálná mzda nacházela v letošním druhém čtvrtletí stále na úrovni druhé poloviny roku 2017. Kupní síla průměrné mzdy letos zřejmě znovu poklesne. Mezičtvrtletní zvyšování reálných mezd sice podle nás bude pokračovat i ve zbytku letošního roku.

Vzhledem ke slabším datům však vnímáme riziko, že pomalejším tempem, než jsme dosud očekávali. V kombinaci s výrazným propadem průměrné reálné mzdy na začátku roku se tak z našeho pohledu potvrzuje, že ani rychlejší růst nominálních mezd letos na pokrytí inflace v průměru za celý rok znovu stačit nebude.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Situace na trhu práce zůstává zabetonovaná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB